Filipiny

Oficjalna nazwa: Filipiny, Republika Filipin
Oryginalna nazwa: Republika ng Pilipinas
Stolica: Manila
Ludność: 92 681 000
Powierzchnia: 300 000 km²
Język: pilipino, angielski
Waluta: 1 peso filipińskie (P) = 100 centavos
Największe miasta: Quezon City, Manila, Caloocan, Davao, Cebu, Zamboanga, Antipolo, Pasig, Taguig, Valenzuela.


Mapa Filipin
Filipiny mapa

Filipiny ze stolicą w Manili to zespół ponad siedmiu tysięcy stu wysp i wysepek. Dziewięćdziesiąt dwa miliony ludzi zamieszkujących wyspy i ponad trzysta osób na kilometr kwadratowy to bardzo wysokie wskaźniki, zwłaszcza jak na kraj położony w niezbyt sprzyjającej osadnictwu okolicy.

Warunki naturalne.

Filipiny położone są w obrębie pacyficznego pierścienia ognia, co stwarza zagrożenie tsunami i trzęsieniami ziemi, które często są tragiczne w skutkach, ale jednocześnie powodują wzrost bioróżnorodności. Większość wysp pokryta jest równikowym lasem wilgotnym, choć na niektórych szata roślinna została mocno wyniszczona na potrzeby rolnictwa, przemysłu papierniczego i turystyki. Wody przybrzeżne, zwłaszcza po zdarzeniach sejsmicznych, mogą ulegać zanieczyszczeniu ropą z dość płytko położonych złóż.

Niespokojnie, ale bezpiecznie.

Filipiny, choć sytuacja w kraju daleka jest od wzorcowej stabilności, są krajem względnie bezpiecznym, jeśli zachowa się minimum ostrożności. Najlepiej nie pojawiać się w dzielnicach biednych po zmroku i korzystać wyłącznie z hotelowych taksówek, co powinno pozwolić na uniknięcie problemów. Każdego roku na filipinach zdarza się kilka przypadków porwań cudzoziemców dla okupu. Bardzo zaostrzone są kary za przywóz narkotyków- grozi za to przestępstwo pozbawienie wolności, a nawet kara śmierci. Niestabilność polityczna nie wydaje się zagrożeniem dla ruchu turystycznego- kurorty są całkowicie bezpieczne i nie docierają tam problemy codziennego życia wielu Filipińczyków.

Raj dla nurków i nie tylko.

Głównymi atrakcjami wyspiarskich Filipin są oczywiście różnego rodzaju sporty wodne, wyprawy nurkowe czy czartery jachtów. Spośród ośmiuset osiemdziesięciu zamieszkanych wysp tylko na kilkudziesięciu nie można wypożyczyć żadnego sprzętu pływającego. Wielką popularnością cieszą się filipińskie rafy koralowe, na które urządzane są wyprawy nurkowe dla mniej i bardziej doświadczonych. Równie popularne są wyprawy w lasy porastające niektóre wyspy archipelagu. Bogata flora i fauna to nie lada gratka dla podróżników z Europy.

Filipińskie kurorty zostały przygotowane dla potrzeb nawet najbardziej wybrednych turystów, a na niektórych wyspach trudno znaleźć mniej luksusowe hotele czy pensjonaty. Do wynajęcia są też domki, często domki na palach, co dodaje dodatkowego smaczku całej podróży. Przed wyjazdem warto upewnić się czy wybrany ośrodek rzeczywiście istnieje, ponieważ co czas jakiś zdarza się fala oszustw polegających na wynajmowaniu nieistniejących domków czy pokoi.

Utrzymanie na Filipinach jest nawet trzy razy droższe niż w krajach europejskich, więc raczej nie będą to tanie wakacje. Mimo tego jednak warto się wybrać właśnie w ten zakątek, ponieważ atmosfera miejsca jest naprawdę niezwykła.

Nie na każdej wyspie raj.

Nie wszystkie z wysp archipelagu są bezpieczne dla turystów. Na niektórych znajdują się bazy ekstremistów albo niewielkie porty, z których wypływają kutry pirackie, aby obrabować co lepiej wyglądające jachty. Wybierając się w niezbyt bezpieczne okolice należy powiadomić zaufaną osobę o kierunku, w jaki się udajemy i planowanej dacie powrotu. Innym powodem, dla którego Filipiny nie zawsze są idealnym wyborem jest niedobór leków, a na niektórych wyspach także słodkiej wody. Planując wyjazd na Filipiny trzeba pod uwagę wziąć wiele czynników, aby zagwarantować sobie maksymalna pewność bezpiecznych i udanych wakacji. Przy okazji nie wolno zapomnieć, że położone w strefie tropikalnej Filipiny są siedliskiem różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *