Falklandy

Oficjalna nazwa: Falklandy
Oryginalna nazwa: The Falkland Islands
Stolica: Stanley
Ludność: 3140
Powierzchnia: 12 173 km²
Język: angielski
Waluta: 1 funt falklandzki = 100 centów


Mapa Falklandy
Falklandy mapa

Falklandy, archipelag położony około pół tysiąca kilometrów na wschód od wybrzeży Argentyny, są terytorium spornym między Wielką Brytanią a Argentyną. Od wojny o Falklandy-Malwiny pod administracją brytyjską. Kością niezgody są gigantyczne złoża ropy naftowej wokół wysp.

Warunki naturalne.
W obrębie archipelagu panuje klimat podbiegunowy morski, a więc roślinność dominująca stanowią mchy i porosty, jedynie gdzieniegdzie ustępujące formacją skarłowaciałych krzewinek. Brak drzew. Cały archipelag do około siedmiuset wysp, z których dwie największe- Falkland Wschodni i Zachodni, zajmują dziewięćdziesiąt osiem procent powierzchni.

Pusto i egzotycznie.
Wyprawy turystyczne na Falklandy należą do rzadkości. Jeśli jednak ktoś wybrałby się na archipelag, zobaczyłby pagórkowata, pusta przestrzeń. Większość mieszkańców mieszka w stolicy terytorium, Stanley, pozostali zaś w izolowanych farmach lub niewielkich osadach, pomiędzy którymi można przemieszczać się polnymi drogami. Brak jest utwardzonej sieci drogowej, transport rozwinięty jest słabo.

Falklandy to głównie cel wypraw badawczych, z rzadka tylko turystycznych. Na wyspach brak jest bazy noclegowej z prawdziwego zdarzenia, mieszkańcy natomiast głównie trudnią się hodowlą i rybołówstwem, z tego też powodu większość miejsc noclegowych znajduje się w miejscach przypominających nieco gospodarstwa agroturystyczne. Zazwyczaj jednak nie działają one na zasadach hoteli, ale raczej świadczenia wzajemnej pomocy, która rozciąga się także na przybyszów, zwłaszcza w czasie załamań pogody, które zdarzają się dość często- na tyle często, że stały się w zasadzie normą. Przyjaźni ludzie często też zgadzają się spełniać funkcję przewodników, a nie tylko gospodarzy, dzięki czemu można poznać całą wyspę z jej różnymi widokami.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *