Burundi

Oficjalna nazwa: Republika Burundi
Oryginalna nazwa: Republika y’Uburundi, République du Burundi
Stolica: Bużumbura
Ludność: 8 691 000
Powierzchnia: 27 830 km²
Język: irundi, francuski
Waluta: 1 frank burundyjski (FBu) = 100 centymów
Największe miasta: Bużumbura, Gitega, Ngozi, Cibitoke


Mapa Burundi
Burundi mapa

Burundi jest niewielkim krajem w środkowej Afryce, pozbawionym dostępu do morza, mającym jednak dostęp do jeziora Tanganika. Praktycznie wszyscy mieszkańcy (aż dziewięćdziesiąt osiem procent) trudnią się rolnictwem, które generuje niespełna połowę i tak niskiego PKB. Burundi nie jest państwem bezpiecznym dla turystów ze względu na duże zagrożenie przestępczością zorganizowaną i pospolitą.

Warunki naturalne.
Burundi jest krajem górzystym o wulkanicznej rysie. Zarówno naturalne lasy tropikalne, jak i sawanny zostały mocno zniszczone działalnością człowieka, choć rosną na średnio urodzajnych glebach. Dobrze rozwinięta sieć rzeczna dorzeczy Nilu i Kongo.

Historia Burundi.
Historię Burundi rozpoczyna się od wyznaczenia granic historycznego królestwa Urundi, którego początki datowane są zaledwie na szesnasty- siedemnasty wiek. Wcześniej tereny dzisiejszego Burundi zarządzane były przez lokalne plemiona i jak się okazało, nawet po wytyczeniu granic, dawne wpływy nie dały o sobie zapomnieć, powodując wybuchy krwawych starć plemiennych aż do końca dwudziestego wieku. Początek dwudziestego pierwszego wieku był spokojny, wysoki import kawy powodował wzrost zatrudnienia w rolnictwie, które stało się domeną rządową, a nie plemienną.

Dla przybyszów mieszkańcy Burundi są uprzejmi, ale niezbyt wylewni. Czasy kolonialne pozostawiły w nich niezatarte piętno, choć obecnie to właśnie Belgowie- dawni kolonizatorzy- są głównym partnerem handlowym wraz z Holandią i Japonią.

Burzliwa historia Burundi nie pozwoliła na budowę sieci transportowej, skutkiem czego dziś jedynie w kilku większych miastach można mówić o drogach spełniających choćby niezbyt wygórowane standardy, natomiast poza ośrodkami miejskimi komunikacja jest trudna, a często nawet niemożliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *