Burkina Faso

Oficjalna nazwa: Burkina Faso
Oryginalna nazwa: Burkina Faso
Stolica: Wagadugu
Ludność: 15 746 232
Powierzchnia: 274 200 km²
Język: francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów
Największe miasta: Wagadugu, Bobo-Dioulasso, Koudougou, Dori, Banfora, Kaya, Ouahigouya


Mapa Burkina Faso
Burkina Faso mapa

Burkina Faso, przed tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym czwartym rokiem znana jako Republika Górnej Wolty jest państwem w zachodniej Afryce, bez dostępu do morza. Najbardziej jest znane, niestety, z najwyższego na świecie wskaźnika analfabetyzmu, który przekracza siedemdziesiąt procent.

Warunki naturalne.
Większość kraju jest nizinna, jedynie na niewielkim fragmencie Wyżyny Gujańskiej wysokość dochodzi do niemal siedmiuset pięćdziesięciu metrów powyżej poziomu morza, a na wschodzie znajdują się będące główną atrakcją turystyczną, Cascades de Karfiguéla.

Nic ciekawego dla turysty.
Turysta, zwłaszcza europejski, przyzwyczajony do dobrze zorganizowanej turystyki, wychuchanych i wyświeconych zabytków, w Burkina Faso niewątpliwie dozna rozczarowania, ponieważ praktycznie w tym kraju nie można mówić o zinstytucjonalizowanej kulturze. Głównym dziedzictwem tego regionu pozostaje kultura niematerialna, ta jednak pozostaje w większości niedostępna dla przybyszów, a i mieszkańcy Burkina Faso coraz częściej porzucają obyczaje swoich ojców. Każdego roku kilkaset tysięcy osób migruje za chlebem do państw sąsiednich i nierzadkim widokiem są całkowicie opuszczone wioski. Burkina Faso może zaoferować turystom jedynie nieco naturalnie ukształtowanych przestrzeni, choć gospodarka żarowa wydajnie przyczyniła się także do znacznego spadku wielkości areału zajętego przez typowe dla tego klimatu sawanny.

Jedynie trzy rzeki dające początek Wolcie stały się atrakcją turystyczną, choć i tam trudno mówić o dobrych warunkach dla uprawiania turystyki, zwłaszcza przy dość wysokim zagrożeniu pospolitą przestępczością i utrudnionej komunikacji- brak jest utwardzonych dróg, a sieć kolejowa jest rozwinięta słabo oraz technologicznie przestarzała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *