Brunei

Oficjalna nazwa: Brunei, Państwo Brunei Darussalam
Oryginalna nazwa: Negara Brunei Darussalam, برني دارالسل
Stolica: Bandar Seri Begawan
Ludność: 381 371
Powierzchnia: 5770 km²
Język: malajski
Waluta: 1 brunejski dolar (B$) = 100 centów
Największe miasta: Seria, Kuala Belait, Muara, Lumut, Bangar, Tutong, Labu


Mapa Brunei
Brunei mapa

Brunei to miniaturowe państwo na Borneo. Jedynym sąsiadem tego kraju jest Malezja. Niepodległość została uzyskana dopiero w latach osiemdziesiątych, wcześniej natomiast Brunei było polem rywalizacji Holendrów i Brytyjczyków. Ostatecznie to ci ostatni wygrali wojnę o kolonię, natomiast tereny dzisiejszego Brunei, podobnie zresztą jak i cała wyspa Borneo, stały się ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami i bazą wypadową korsarzy brytyjskich.

Warunki naturalne.
Obszar Brunei jest stosunkowo słabo zmieniony przez człowieka. Większość kraju zajmują nizinne równiny, jedynie na południu znajdują się niezbyt wysokie góry osiągające nieco ponad tysiąc osiemset metrów wysokości nam poziomem morza. Za wyjątkiem wschodniej, namorzynowej części wybrzeża, Brunei ma wyłącznie piaszczyste plaże dość chętnie odwiedzane przez turystów. Około trzech czwartych kraju zajmują wiecznie zielone lasy równikowe o zróżnicowanym składzie gatunkowym flory i fauny.

Trochę turystycznego spokoju.
Choć region, w którym położone jest Brunei nie należy do najspokojniejszych, akurat ten kraj wydaje się stworzony właśnie z myślą o zagranicznych turystach, choć nie brak tu także charakterystycznych dla Azji akcentów. Do Brunei można dotrzeć samolotem z Azji i Australii, choć regularna linia działa także na trasie Londyn-Muara. Na miejscu najlepszym sposobem podróżowania jest taksówka lub autobus i tu właśnie przejawia się charakter azjatycki tego miejsca: autobusy, podobnie jak statki, które łączą przybrzeżne miejscowości, nie kursują według określonych rozkładów jazdy, ale wyruszają w trasę po zebraniu kompletu pasażerów. Zwłaszcza w sezonie turystycznym nie trwa to długo, a poza nim wystarczy poczekać jakieś dwadzieścia minut. Brunei jest bezpiecznym krajem, nie ma większego zagrożenia ani pospolitą przestępczością, ani terroryzmem, choć oczywiście, jak wszędzie, trzeba mieć baczenie na własny portfel. W porównaniu choćby z sąsiednią Malezją, Brunei jawi się naprawdę jako bardzo bezpieczne miejsce, choć sporadycznie w okolicy zdarzają się ataki piratów- te jednak nie stanowią zagrożenia na wodach terytorialnych. Kurorty w Brunei są idealnie zabezpieczone i można spokojnie wypoczywać razem z małymi dziećmi. Po części jest to zasługa surowego islamskiego prawa, do którego przestrzegania zmuszeni są także turyści, dla których niektóre przepisy mogą być trudne do zaakceptowania, ale w perspektywie wyjazdu wakacyjnego nie stanowią raczej większego problemu.

Przed wyjazdem do Brunei koniecznie trzeba dowiedzieć się u ubezpieczyciela wszystkiego na temat ważności polisy ubezpieczeniowej- ubezpieczenie w Brunei wprawdzie nie jest obowiązkowe, ale warto na wszelki wypadek je mieć, nawet jeśli trzeba będzie zapłacić dodatkową składkę, jak jest w wielu polskich towarzystwach ubezpieczeniowych.

W razie choroby lub wypadku można bez problemu skorzystać z usług miejscowych specjalistów. Świadczone przez nich usługi są utrzymywane na bardzo wysokim poziomie, choć dość drogie: jednorazowa wizyta u specjalisty to koszt nawet osiemdziesięciu dolarów, natomiast cena doby szpitalnej zaczyna się od kilkudziesięciu dolarów, a kończy na mniej więc ej stu pięćdziesięciu. Punkty medyczne lub paramedyczne dostępne są niemal w każdym hotelu, apteki są dobrze wyposażone i zaopatrzone, więc nie trzeba martwić się o dostępność podstawowych medykamentów. Chcąc przywieźć ze sobą własne leki warto mieć na nie receptę, ponieważ wwóz środków odurzających lub narkotyków i ich pochodnych jest w Brunei karany co najmniej więzieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *