Brazylia

Oficjalna nazwa: Brazylia, Federacyjna Republika Brazylii
Oryginalna nazwa: República Federativa do Brasil
Stolica: Brasilia
Ludność: 201 103 330
Powierzchnia: 8 511 965 km²
Język: portugalski
Waluta: real (R$) = 100 centavos
Największe miasta: São Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre, Recife, Brasília, Fortaleza, Salvador, Kurytyba, Campinas


Mapa Brazylii
Brazylia mapa

Brazylia to kraj długiej historii i bogatej kultury. Jest to państwo wyjątkowo zróżnicowane pod względem demograficznym i zawierające w sobie definicje wielu różnych kręgów kulturowych- od śladów dawnych cywilizacji Indian południowoamerykańskich, przez cały okres kolonizacji, w czasie którego Brazylia była terenem walki o wpływy, przez czas niewolnictwa aż po dzisiejsze zawirowania wokół polityki wewnętrznej, a obecnie także rozwiniętą turystykę.

Warunki naturalne.

Brazylia jest rozległym krajem z rozbudowaną siecią rzeczną, więc rzeźba terenu jest urozmaicona. Północno-wschodnia część wybrzeża urozmaicona jest estuariami rzek, nieopodal także usytuowany jest archipelag Marajo oraz atrakcyjne rafy koralowe w różnym wieku. Południowa część wybrzeża jest znacznie mniej rozbudowana. Większość kraju zajmują wyżyny z najwyższym szczytem północnej części kraju, Pico da Bandeira, wznoszącym się na niespełna dwa tysiące dziewięćset metrów ponad poziom morza. Najwyższe wzniesienie całego kraju to Pica da Neblina o wysokości trzech tysięcy czternastu metrów. Poza wyżynami, sporą część kraju zajmuje Nizina Amazonki, zwana potocznie Amazonią, z licznymi bagnami, terasami zalewowymi i bardzo rozbudowaną deltą. Sporą część kraju pokrywają równikowe, wiecznie zielone lasy, których fauna jest jednak mocno przetrzebiona, a i powierzchnia samej formacji roślinnej zmniejsza się w dość dużym tempie.

Co przyciąga w Brazylii?

Brazylia jest miejscem inne niż wszystkie: widoczna już na pierwszy rzut oka mozaika kulturowa jest magnesem na podróżników, którzy bardziej niż odwiedzanie muzeów, cenią sobie poznawanie świata od podszewki, takim, jakim rzeczywiście jest, a nie takim, jaki można oglądać w szklanych gablotkach. Co roku też wiele osób decyduje się na podjecie mniej lub bardziej odległych podróży w głąb brazylijskich lasów. Nie są one aż tak niebezpieczne, jak głoszą podania, ale tego typu wyprawa zawsze powoduje dreszczyk emocji. Jedną z większych atrakcji jest oczywiście brazylijski karnawał, który każdego roku przyciąga miliony zagranicznych gości.

Regiony turystyczne Brazylii.

Brazylia podzielona została formalnie na pięć regionów turystycznych, które różnią się od siebie stopniem rozbudowy infrastruktury, a przede wszystkim tym, co można w ich obrębie zobaczyć.

Nordeste to najstarszy historyczny obszar osadnictwa z miastami takimi jak Olinda, Recife, Salvador czy Sao Luis. Jednocześnie jest to kraina, która najmniej kojarzy się z typowym obrazem Brazylii, choćby przez to, że dominującą formacją roślinną jest caatinga, a jedynie skromnie reprezentowany jest las tropikalny typu hylea. Kultura obszaru północno-wschodniego to przede wszystkim wyraźny wpływ wzorców afrykańskich, czego dowodem mogą być choćby liczne tradycyjne targowiska.

Sudeste jest pod wieloma względami przeciwieństwem obszaru północno-wschodniego. Jest to teren bardzo silnie zaludniony, mocno przekształcony, gdzie w znacznym stopniu usunięta została rodzima pokrywa roślinna. Na obszarze tego regionu wyróżnia się trzy podregiony, które biorą swoje nazwy od miast Rio de Janeiro, Sao Paulo i Minas Gerais.

Sul, czyli region południowy jest najbardziej różnorodny kulturowo, ale cechą charakterystyczną jest to, że domieszka kultury rodzimej jest tam nieznaczna i słabo zauważalna. Dominują raczej wpływy niemieckie, francuskie oraz polskie z ukraińskimi. Wszystko to jest pozostałością po okresie kolonialnym oraz bardzo silnej emigracji. Skarbami naturalnymi tego obszaru są liczne progi wodne i wodospady, wśród nich także znany Iguacu i Seta Quedas. Charakterystyczną formacją roślinną są lasu araukariowe.

Centro-Oeste to region z jednej strony mogący poszczycić się ogromnym bogactwem naturalnym stu tysięcy kilometrów kwadratowych bagien. Interior był jednak zawsze problemem społeczno-gospodarczym Brazylii- niewielkie zaludnienie silnie kontrastowało z tłumnym wybrzeżem. Dlatego też druga połowa dwudziestego wieku przyniosła owoc w postaci nowej stolicy kraju. Została nią właśnie wybudowana w interiorze Brazylijskim Brasilia. Warta zobaczenia choćby dlatego, że to jak na razie jedyny przykład tego, że można zaprojektować nie tylko pojedyncze budynki, ale także całe miasto. Inną sprawą jest, że w zasadzie nie do końca powiodła się kolonizacja interioru, nawet po przeniesieniu stolicy.

Amazonia to potężny kompleks wiecznie zielonych wilgotnych lasów równikowych. Główne miasta regionu to Belem na wybrzeżu i Manaus w centrum. Odległość między nimi to mniej więcej siedemset kilometrów, a pomiędzy tymi dwoma ośrodkami praktycznie nie istnieje baza noclegowa, co zdecydowanie nie sprzyja wzrostowi ruchu turystycznego. Także dostępność komunikacyjna jest bliska zerowej- nawet pomiędzy większymi ośrodkami często można przemieszczać się głównie drogą lotniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *