Botswana

Oficjalna nazwa: Botswana, Republika Botswany
Oryginalna nazwa: Republic of Botswana
Stolica: Gaborone
Ludność: 1 842 000
Powierzchnia: 600 370 km²
Język: angielski
Waluta: 1 pula (P) = 100 thebe
Największe miasta: Gaborone, Francistown, Selebi-Pikwe


Mapa Botswana
Botswana mapa

Botswana, wcześniej jako Beczuana w obrębie Korony Brytyjskiej w randze protektoratu. Od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego szóstego roku niezależne państwo borykające się z niepokojami wewnętrznymi, słabą gospodarką i przestępczością.

Warunki naturalne.
Botswana nie ma dostępu do morza i jest bardzo słabo zaludnionym krajem od południa graniczącym z Republiką Południowej Afryki. Większość kraju położona jest na wyżynach bezodpływowych kotliny Kalahari. Stałych rzecz jest niewiele i to głównie wokół nich, a zwłaszcza Limpopo płynącej wzdłuż południowo-wschodniej granicy, skupia się większość osadnictwa. Opady są niewielkie i nieregularne, w związku z czym na całym ternie Botswany, nie licząc jednego procenta powierzchni pokrytego świetlistymi lasami, rozwinęła się roślinność trawiasta właściwa dla terenów suchych.

Kraj plemion.
Botswana, choć oczywiście posiada centralną władzę, na szczeblu lokalnym rządzona jest przez starszyzny plemienne. Plemion żyjących w Botswanie jest kilkadziesiąt. Określenie dokładnej ich liczby nie jest możliwe, ponieważ wiele z nich to ludy koczownicze pustyni Kalahari. Poszczególne plemiona, nawet jeśli wywodzą się z tej samej grupy, bardzo często wyznają inne religie czy raczej kulty, mówią innymi dialektami, inaczej podchodzą do obecności gości. Większość plemion koczowniczych nie jest przyjaźnie nastawiona, ale tez akty przemocy są raczej rzadkie. Po prostu nie powinno się liczyć na zbytnią serdeczność i wylewność gospodarzy. Poza tym Botswana jest dla turystów jednym z najbezpieczniejszych krajów afrykańskich, z tym że podstawowe środki zapobiegawcze należy zawsze przedsiębrać i zamykać drzwi do samochodu czy hotelowego pokoju i mieć na oku torby, plecaki i portfele.

Podróżując po Botswanie warto nauczyć się lokalizacji terenów należących do poszczególnych plemion i nie wspominać gospodarzom o wizytach u sąsiadów. Wprawdzie starcia między poszczególnymi grupami należą już do rzadkości, nie oznacza to jeszcze, że wszystkie plemiona zaczęły darzyć się głęboką sympatią.
Botswańczycy są bardzo wrażliwi na punkcie swojej kultury. Warto poznać ich obyczaje, zanim dopuścimy się ciężkiej obrazy gospodarzy nie przyjmując poczęstunku lub marnując wodę, która w Botswanie jest dobrem najwyższym. Poszczególne plemiona mają różne obyczaje i nic tak nie pozwala poznać prawdziwej kultury botswańskiej jak podróż po kraju. Tym bardziej że instytucji kulturalnych nie ma wiele, a te, które funkcjonują, często są reliktem postkolonialnym i od czasu uzyskania niepodległości popadły w zapomnienie lokalnych władz. Kultura lokalna natomiast nigdy nie doczekała się wyniesienia do właściwej rangi i jedynie wewnątrz plemienia można zobaczyć wytwory jego kultury.

Jak podróżować?
Po Botswanie można podróżować samochodem, choć nie jest to najbezpieczniejsze ze względu na stan niektórych dróg i podejście mieszkańców do kodeksu drogowego. W kraju jest jedna linia kolejowa, do niedawna obsługiwana przez Zimbabwe, obecnie już przez samych Botswańczyków. W kraju obowiązuje ruch lewostronny. Warto rozważyć skorzystanie z taksówek, które można poznać po niebieskich tablicach rejestracyjnych, a także minibusów kursujących między większymi miastami. Ceny takich podróży nie są wygórowane, a jest to sposób znacznie bardziej bezpieczny niż samotne, zwłaszcza nocne podróże. Do samej Botswany można dotrzeć autobusem z jednego z krajów ościennych albo samolotem z wielu krajów afrykańskich, ale trzeba wziąć pod uwagę stan techniczny maszyn.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *