Oficjalna nazwa: Bośnia i Hercegowina
Oryginalna nazwa: Bosna i Hercegovina, Босна и Херцеговина
Stolica: Sarajewo
Ludność: 4 590 310
Powierzchnia: 51 129 km²
Język: serbochorwacki
Waluta: 1 marka transferowa (KM) = 100 fenigów transferowych
Największe miasta: Sarajewo, Banja Luka, Tuzla, Zenica, Mostar, Brčko, Bijeljina, Bihać, Prijedor, Jajce
Bośnia i Hercegowina to państwo pod każdym względem niejednolite, jak zresztą większość powstałych w wyniku rozpadu Jugosławii państw Bałkańskich. Na poziomie organizacyjnym dzieli się na Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską. Cechą charakterystyczną tego kraju jest bardzo krótka granica morska o długości zaledwie siedemnastu kilometrów, przez co jest jakby po macoszemu traktowana przez turystów korzystających głównie z bałkańskich plaż.
Warunki naturalne.
Bośnia i Hercegowina to kraj położony w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego głównie o krajobrazie górzystym, ale niezbyt wysokim- najwyższy punkt wznosi się na nieco ponad tysiąc sześćset metrów. Jednocześnie to właśnie zbudowane z wapieni, dolomitów i łupków góry są największą atrakcją turystyczną Bośni i Hercegowiny. W dużej części jest to kraj pokryty szatą roślinności zbliżoną do naturalnej, a więc leśną.
Kocioł kulturowy.
Pojęcie „kotła”, często stosowane w odniesieniu do Bałkanów ma związek raczej z historią wojen, jednak na dobrą sprawę równie dobrze pasuje do kultury tego regionu. Przenikające się kultury Europy i Azji, niepozbawione także naleciałości helleńskich zostały w dużej mierze ukształtowane przez karawany kupieckie i napływ zwyczajów podczas wieloletnich wojen, które od zawsze nękały państwa bałkańskie. Dziś odwiedzając Bośnię i Hercegowinę można odnaleźć tam elementy bliskiej sobie kultury w dość egzotycznych połączenia z kultura bliskiego wschodu albo Orientu.
To sprawia, że Bośnia i Hercegowina to miejsca niezwykłe. Miejsca, a nie miejsce, ponieważ i Bośnia i Hercegowina są określeniami dotyczącymi pewnych regionów etnicznych. Choć ich zasięg nie został nigdy dokładnie określony, przyjęło się, że kultura obu regionów jest różna. Podziały kulturowe znalazły swój wyraz nawet w formie rządów, gdzie funkcje głowy państwa pełni ciało kolegialne, triumwirat muzułmańsko-chorwacko-serbski. Także struktura religijna była na przestrzeni dziejów zmienna, obecnie ustaliła się z przewagą kultury muzułmańskiej nad protestancką i katolicką.
Kultura i ludzie.
Poza kulturą, głównie zresztą niematerialną, największym skarbem Bośni i Hercegowiny są ludzie. Mili i przyjaźni sprawiają, że rzadko kiedy pierwsza wycieczka w te rejony jest jednocześnie ostatnią. Przy tym tez zagrożenie pospolitą przestępczością ocenia się jako niskie, choć oczywiście w miejscach tłumniej odwiedzanych warto zwrócić baczniejszą uwagę na portfele, torebki czy plecaki. Poruszanie się po terenie Bośni i Hercegowiny jest generalnie łatwe, aczkolwiek wciąż do usunięcia pozostaje dość sporo min, przy czym znajdują się one na dobrze oznakowanych polach minowych więc niebezpieczeństwo jest minimalne.
Jak podróżować?
Bośnię i Hercegowinę dobrze zwiedza się pociągiem. Równie łatwo jest z podróżami samochodowymi, pod warunkiem jednak, że nie mamy samochodu na gaz, bo tego paliwa w Bośni i Hercegowinie się nie sprzedaje. Drogi są w niezłym stanie, czego jednak nie można powiedzieć o pojazdach. Policja pilnuje zwłaszcza wyznaczonych prędkości, kary są wysokie. Wymagana jest zielona karta. Sam przejazd przez granicę nie nastręcza większych trudności. Brak jest szczegółowych przepisów dotyczących wwozu lub wywozu pieniędzy, choć w praktyce zaleca się posiadanie pewnej gotówki w chwili wjazdu.
Pieniądze można wypłacić bezpośrednio z bankomatu albo wymienić w banku (w Bośni i Hercegowinie) nie funkcjonują kantory. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że nie każdą walutę wymienimy na markę transferową: złotówki i waluty krajów dawnej RWPG nie podlegają wymianie. Dobrym pomysłem jest przywiezienie lub wypłacanie Euro, którego kurs jest na sztywno związany z kursem marki transferowej.
Jedna odpowiedź na „Bośnia i Hercegowina”