Birma

Oficjalna nazwa: Birma, Myanmar, Mianma, Republika Związku Mianma
Oryginalna nazwa: Pyidaunzu Thanmăda Myăma, Nainngandaw
Stolica: Naypyidaw
Ludność: 53 414 374
Powierzchnia: 678 500 km²
Język: birmański
Waluta: kiat (MMK)
Największe miasta: Rangun, Mandalaj, Basejn


Birma to państwo w południowo-wschodniej Azji, o którym głośno jest niestety jedynie z powodu zamieszek etnicznych i regularnych zamachów stanu. Jest to biedny kraj z PKB na poziomie między sześćset a siedemset dolarów per capita.

Warunki naturalne.
Birma jest rozległym krajem, ale w całości mieści się w strefie klimatu monsunowego, co daje się każdego roku we znaki mieszkańcom zwłaszcza południowych rejonów. Najwyższy szczyt Birmy wznosi się na niecałe sześć tysięcy metrów nad poziomem morza. Szata roślinna jest zróżnicowana, ale w dużym stopniu wyniszczona na potrzeby tradycyjnego rolnictwa, które nie przynosi dochodu. Jedynie na wybrzeżu ostały się w bardzo dobrym stanie namorzyny.

Plemiona i wojsko.
Birma jest krajem, w którym najdawniejsze ślady obecności ludzi datowane są na kilkaset lat przed naszą erą, natomiast w czasach historycznych zamieszkiwana była przez wiele plemion, z których kilka przetrwało dziejową zawieruchę aż po dziś dzień. Większość historii Birmy to okres tworzenia i podbojów niewielkich miast-państw i księstw, które nie miały wyraźnej granicy, za to często padały łupem Mongołów albo stawały się partnerami handlowymi dla osad Indyjskich. Dlatego też kultura birmańska ma charakter głównie niematerialny, a jej materialne dziedzictwo rozrzucone jest po całym terenie kraju, jednak z powodu ciągłych niepokojów znajduje się w opłakanym stanie. Jedynie buddyjskie świątynie, nawet te najstarsze, zachowane są we względnie dobrej kondycji, ale ich zwiedzanie jest często niemożliwe.

Birma była i wciąż jest miejscem krwawych starć na różnym tle. Kraj jest kiepsko rozwinięty, infrastruktura drogowa poza miastami nie istnieje, linie kolejowe od dziesięcioleci są nieremontowane, codziennością są przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Jedna odpowiedź na „Birma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *