Bhutan

Oficjalna nazwa: Bhutan, Królestwo Bhutanu
Oryginalna nazwa: འབྲུག་ཡུལ
Stolica: Thimphu
Ludność: 682 321
Powierzchnia: 47 000 km²
Język: dzongkha
Waluta: ngultrum (Nu) = 100 chetrum; legalnym środkiem płatniczym jest także rupia indyjska
Największe miasta:, Bajo, Jakar, Mongar, Paro, Punakha, Phuentsholing,Samdrup Jongkhar, Thimphu – największe, Trashigang, Tongsa, Bumthang,Bhutanu


Mapa Bhutan
Bhutan mapa

Bhutan to państwo we wschodnich Himalajach, na granicy pomiędzy Chinami a Indiami. Gęstość zaludnienia jest niewielka. Oficjalna nazwa państwa tłumaczona jest jako „Królestwo Smoka”, natomiast na terenie całego Bhutanu rozrzucone są obiektu kultu Buddy i Smoka właśnie.

Warunki naturalne.
Bhutan to kraj wybitnie górzysty, choć przy granicy z Indiami rozciąga się kilku- kilkunastokilometrowej szerokości pas nizin. Ponad połowa kraju jednak znajduje się powyżej wysokości trzech tysięcy metrów, natomiast aż dwadzieścia szczytów przekracza siedem kilometrów wysokości, licząc od poziomu morza. Na południu klimat jest wyraźnie monsunowy, natomiast w górach zaznacza się wyraźnie astrefowość klimatyczna.

Kraj turystycznie elitarny.
Władcy Bhutanu przyjęli dość rygorystyczne normy w zarządzaniu ruchem turystycznym. Koszt utrzymania w Bhutanie jest ekstremalnie wysoki, a cudzoziemiec, który chciałby wjechać na teren tego kraju, musi posiadać środki zapewniające mu utrzymanie przez określony czas. Jednak indywidualni turyści do Bhutanu nie są wpuszczani w ogóle, chyba że za specjalnym pozwoleniem, jakich wydaje się w kraju rocznie kilkanaście do kilkudziesięciu, i to głównie dyplomatom. Praktycznie nie ma w Bhutanie hoteli o standardzie niższym niż odpowiadające naszym czterogwiazdkowym, a i tych jest niewiele. Ruch turystyczny w Bhutanie jest więc ograniczony do minimum, za to na szczęśliwców, którym uda się przejechać granicę, czekają niezwykle gościnni ludzie i zabytki kultury pilnie strzeżone przed wzrokiem osób niepowołanych- nie wszędzie można wejść, a jeśli wejście jest dopuszczalne to z całą pewnością niezwykle kosztowne i obramowane srogimi zakazami oraz dopuszczalne wyłącznie w towarzystwie rekomendowanego przewodnika.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *