Belgia

Oficjalna nazwa:Belgia, Królestwo Belgii
Oryginalna nazwa: Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien
Stolica: Bruksela
Ludność: 10 584 534
Powierzchnia: 30 528 km²
Język: flamandzki, francuski
Waluta: 1 euro (€) = 100 centów
Największe miasta: Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liège, Bruksela, Brugia, Schaarbeek, Namur, Anderlecht, Leuven.


Mapa Belgii
Belgia mapa

Królestwo Belgii to niewielki, ale gęsto zaludniony kraj ,podzielony na trzy strefy językowe. Przez wiele osób uznawany za swoisty symbol demokracji, kraj bardzo otwarty zarówno w kontekście ekonomicznym czy politycznym, jak też w ujęciu turystycznym i kulturowym. Niewiele jest tu zabytków, ale z całą pewnością nie jest to państwo, w którym turysta będzie się nudził.

Warunki naturalne.

Belgia to kraj nizinny, częściowo położony także w depresji. Najwyższe wzniesienie ma zaledwie sześćset dwadzieścia osiem metrów. Dość zróżnicowana jest morfologia gleb, ale i tak jedynie bagna Równiny Flandrii mają rozwiniętą naturalną szatę roślinną. Poza tym Belgia została wylesiona i przekształcony w kraj technicznie zaawansowany kosztem ciekawych formacji towarzyszących nadmorskim nizinom.

Kraj techniki.

Od końca II Wojny Światowej Belgia stała się jednym z europejskich liderów nowoczesnych technologii, którą to pozycję zajmuje zresztą do dziś. Zabytków kultury tam niewiele, natomiast całkiem sporo można znaleźć atrakcji, które dokumentują rozwój nauki i techniki. Warto zauważyć, że w dziedzinie transportu Belgia pracowała przez wszystkie te lata nieco inaczej niż większość państw inwestując w szlaki kolejowe, a nie drogi. Skutek jest taki, że pod względem gęstości szlaków kolejowych jest najlepiej rozwiniętym państwem europejskim, a przy tym jest to sieć bardzo nowoczesna. W Belgii głównymi sektorami gospodarki są hutnictwo, przemysł chemiczny i elektrotechniczny, a rozwój każdego z nich był bardzo dynamiczny w ostatnich dziesięcioleciach. Dlatego też większość z niezbyt licznych belgijskich muzeów dotyka właśnie tematu rozwoju i przemysłu oraz historii wynalazków.

Bezpieczeństwo.

Belgia jest krajem o dość wysokim wskaźniku pospolitej przestępczości, a szczególnie problemem są kradzieże kieszonkowe oraz włamania do samochodów. Podkreśla się także zagrożenie terrorystyczne, ponieważ Belgia jest siedzibą wielu instytucji Unii Europejskiej, Unii Zachodniej Europy i Paktu Północnoatlantyckiego.

Technika techniką, ale zwiedzamy na rowerze.

Belgia to niewielki kraj, więc generalnie wycieczki autobusowe są nie najlepszym rozwiązaniem. Doskonale zwiedza się Belgię na rowerze. Dobrze utrzymane szlaki prowadzą szlakiem czekolady i frytek, które okazują się wcale nie być amerykańskim wynalazkiem. Można także swobodnie przemieszczać się na rowerze pomiędzy różnymi miastami, bo dróg rowerowych nie brakuje także poza ośrodkami ruchu turystycznego. Oczywiście jednoślad można wypożyczyć na miejscu, wypożyczalnie są bardzo gęsto ustawione w każdym mieście. To najtańszy i najprzyjemniejszy sposób zwiedzania kraju, tym bardziej że daje okazję do zapoznania się z lokalnymi przysmakami kuchni, o które raczej trudno na najgęściej uczęszczanych szlakach wypraw samochodowych.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zwiedzanie w samochodzie to także będzie ono bezproblemowe. Belgia oferuje dobrze rozwiniętą sieć oświetlonych dróg ekspresowych i autostrad, dzięki czemu jazda jest wygodna, choć ze względu na wysokość ceny paliwa nie można jej uznać za tanią. Dla turystów lepszym rozwiązniem jest skorzystanie ze wspomnianej już gęstej sieci tanich połączeń kolejowych. Cena biletu zasadniczego jest wysoka, ale w zasadzie dla każdego pasażera można dostosować jakąś z szerokiego katalogu zniżek.

Zwiedzanie Belgii zajmuje dużo czasu, zwłaszcza że w intensywnym pędzie do rozwoju technicznego nie zatarły się wszystkie lokalne zwyczaje. Większość przetrwała w postaci potraw, które są Polsce mało znane, ale za to niewątpliwie smaczne.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

2 odpowiedzi na „Belgia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *