Bahrajn

Oficjalna nazwa: Bahrajn, Królestwo Bahrajnu
Oryginalna nazwa: مملكة البحرين
Stolica: Manama
Ludność: 791 000
Powierzchnia: 620 km²
Język: arabski
Waluta: 1 dinar Bahrajnu (BD) = 1000 filsów
Największe miasta: Manama, Al-Muharrak, Riffa, Madinat Hamad, A’ali, Isa, Sitra, Al-Budajji, Dżidd Haffs, Al-Malikija


Mapa Bahrajnu
Bahrajn mapa

Bahrajn to nazwa oznaczająca państwo i archipelag na wodach Zatoki Perskiej. Od lat trzydziestych ubiegłego wieku jest to miejsce wydobycia ropy naftowej, a wcześniej, już od czasów greckich i perskich, stanowił uznany ośrodek połowu perłopławów.

Warunki naturalne.
Bahrajn to państwo wybitnie nizinne, z najwyższym punktem sięgającym ledwie stu dwudziestu metrów powyżej poziomu morza. Większość powierzchni wysp zajęta jest przez pustynie, jedynie gdzieniegdzie rozwinęły się ekosystemy półpustynne lub słonych bagien. Szata roślinna i skład gatunkowy fauny są ubogie, natomiast wody przybrzeżne są silnie zanieczyszczone ropą naftową. Niemal całkowicie brak sieci rzecznej, istnieją za to bogate źródła artezyjskie.

Islam na co dzień.
Bahrajn jako bogate państwo islamskie daje doskonały przykład na to, jak normy kulturowe związane z religijnością, mogą poddać się modzie. Ubiór, zarówno mężczyzn, jak też i kobiet, bardzo zmienił się na przestrzeni ostatnich lat i nawet tradycyjna garderoba zawiera obecnie elementy charakterystyczne dla kultury zachodu, wciąż jednak zachowując zgodność z wymogami religii. Także szeroko pojmowany ustrój państwa nie jest wolny od określeń związanych z jego konstytucyjną religią, jakkolwiek od dwa tysiące drugiego roku oficjalnie Bahrajn jest królestwem, a nie, jak wcześniej, emiratem.

Islam bardzo silnie ingeruje w życie codzienne mieszkańców Bahrajnu, stając się swoistym wyznacznikiem zachowań, co jest widoczne znacznie silniej niż w przypadku chrześcijaństwa. Zasadom z tego wynikającym powinni się podporządkować nie tylko muzułmańscy mieszkańcy Bahrajnu, ale także ich goście, których jednak wielu nie ma, a to głównie ze względu na ograniczenia w ruchu, wynikające z konieczności ochrony instalacji ropo- i gazonośnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *