Bahamy

Oficjalna nazwa: Bahamy, Wspólnota Bahamów
Oryginalna nazwa: Commonwealth of The Bahamas
Stolica: Nassau
Ludność: 307 451
Powierzchnia: 13 940 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar bahamski (B$) = 100 centów
Największe miasta: Freeport, Rock Sound, Rolleville, Matthew Town, Nassau


Mapa Bahamy
Bahamy mapa

Bahamy to ponad siedemset wysp i wysepek położonych na północ i północny wschód od Kuby, z których każda jest niezwykła, ale jedynie trzydzieści ma stałych mieszkańców. Dzięki niezwykłemu położeniu i niepowtarzalnym warunkom naturalnym Wyspy Bahama stały się symbolem luksusowych wczasów w tropikach.
Warunki naturalne.

Wszystkie wyspy archipelagu są jedynie minimalnie wzniesione powyżej poziomu morza. Najwyższy punkt archipelagu znajduje się na wysokości sześćdziesięciu trzech metrów. Geneza wysp sprzyjała powstawaniu zarośli mangrowych oraz słonych bagien, które są unikalne w skali całego globu. Płytkie morza sprzyjają powstawaniu raf koralowych, z czasem przekształcających się w nowe laguny.

Co zobaczyć?

Bahamy to przede wszystkim raj dla miłośników wypoczynku związanego z wodą. Dwa i pół tysiąca raf koralowych, siedemset wysp i tysiące urokliwych zatoczek to miejsca, które przyciągają swoją magią żeglarzy, nurków, płetwonurków, miłośników podwodnego safari. W Lucayan National Park przy Grand Bahama Island znajduje się właśnie jedno z takich wspaniałych miejsc- jeden z najstarszych podwodnych systemów jaskiniowych. Sama wyspa natomiast słynie z mnogości barów, kasyn, pubów i wszelkiego rodzaju luksusowych salonów rozrywki.

Paradise Island to miejsce, któremu nazwę dobrano idealnie. Poza prawdziwie rajską przyrodą znajdziemy tu luksusowe kasyna, wytworne hotele i tłumnie odwiedzane dyskoteki. Nie brakuje tez prestiżowych szkół nurkowania, a dla tych, którzy wolą wypoczynek na wodzie zamiast podwodnego- czarter luksusowego jachtu motorowego.

Abacos Islands to zakątek w którym luksus miesza się z bardziej konserwatywnym i romantycznym obrazem Bahamów. W portach obok drogich jachtów cumują zwykłe kutry rybackie, a życie płynie wolniej, o ile akurat nie jest organizowany festyn wraz z zawodami żeglarskimi. W archipelagu warto także zobaczyć typowe postkolonialne miasteczka takie jak Hope Town, gdzie prawdziwa mozaika kulturowa wystawia najlepsze świadectwo tolerancji i różnorodności Bahamów. Podobnie jest w archipelagach Out Islands i Family Islands, gdzie tradycja brytyjska przeplata się ze starszą od niej kulturą wysp. Tutaj też odbywa się głośny, trwający przez cały tydzień, Caribbean Music Fest.

Exuma Islands to archipelag czterystu niewielkich wysepek słynących z piaszczystych plaż i doskonałych warunków do nurkowania.

Andros Island to z kolei raj dla miłośników tropikalnej przyrody, bowiem wyspa jest w całości porośnięta wiecznie zielonym lasem, w którym można obejrzeć dziko rosnące orchidee, które znamy co najwyżej ze zdjęć.

Bahamy dla każdego.

Choć w zbiorowej wyobraźni Wyspy Bahama funkcjonują jako sielankowe, spokojne i puste plaże to w praktyce jest zupełnie inaczej. Owszem, nie brakuje urokliwych i niezbyt często odwiedzanych zakątków, ale też spora część archipelagu stanowi luksusową bazę turystyczną z pięciogwiazdkowymi hotelami, luksusowymi restauracjami i kasynami niemal jak w Las Vegas. Wyspy Bahama okazują się miejscem, w którym każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Pozostają przy tym jednocześnie unikatowym połączeniem wielu kultur z przewagą nurtów afrykańskich, co w tym rejonie świata może nieco dziwić. Kilkaset lat kolonizacji hiszpańskiej, a następnie brytyjskiej także robi swoje, a historia Archipelagu, nierozerwalnie związana także z piratami i korsarzami przyczyniła się do tego, że coraz częściej Bahamy stają się miejscem poszukiwań legendarnych skarbów, które miały zostać ukryte na terenie błękitnych lagun przez morskich rozbójników. Bahamy jawią się więc jako kraina na poły legendarna, której obraz postrzegamy przez pryzmat zamorskich podbojów i tropikalnego, dziewiczego raju, choć na wielu wyspach nie ma już niezbadanego kamienia. To jednocześnie miejsce romantyczne i szybko pędzące na przód. Podejście miejscowej ludności do turystów jest ciepłe i niewymuszone, dlatego pobyt na rajskich wyspach z cała pewnością nie będzie się dłużył. Warto przy tym także posłuchać mieszkańców wysp, ponieważ często mogą oni odkryć przed nami takie okolice, o jakich nie mają pojęcia autorzy oficjalnych przewodników.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *