Armenia

Oficjalna nazwa: Armenia, Republika Armenii
Oryginalna nazwa: Հայաստանի Հանրապետություն, Hajastani Hanrapetutjun
Stolica: Erywań
Ludność: 3 259 100
Powierzchnia: 29 800 km²
Język: ormiański
Waluta: 1 dram = 100 luma
Największe prowincje: Erywań, Szirak, Armawir, Lori, Ararat, Kotajk, Gegharkunik, Sjunik, Aragacotn, Tawusz, Wajoc Dzor.


Mapa Armenii
Armenia mapa

Armenia to niewielki kraj utworzony po upadku ZSRR. Wielkość zaludnienia jest dość wysoka, ale niespecjalnie różni się od krajów sąsiednich. Formalnie pozostaje w stanie wojny z Azerbejdżanem, choć niespełna dziesięć lat temu podpisane zostało zawieszenie broni. Na terenie dzisiejszej Armenii znajduje się wiele zabytków kultury oraz elementów przyrodniczych, które mogłyby przyciągać turystów.

Warunki naturalne
Jest to kraj górzysty, niemal w całości położony powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza. Najwyższym wzniesieniem jest jeden z licznych w tym rejonie wulkanów, który wznosi się na ponad cztery tysiące metrów.
Kraj o bogatej kulturze.

Armenia nie jest jednak wymarzonym miejscem na wakacje, ponieważ bezpieczeństwo w tym kraju pozostawia wiele do życzenia; zagrożenie pospolitą przestępczością jest duże. Jednocześnie jest to jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw Kaukazu, członek Rady Europy.

W Armenii zobaczyć można wiele wytworów różnych kultur, poczynając od wybudowanych we wczesnym średniowieczu klasztorów, świątyń i opactw, aż po budowle o charakterze obronnym pochodzące głównie z okresu przed dziewiętnastym wiekiem. Nawet w okresie istnienia Armeńskiej SRR nie spowodował ich większego zaniedbania, więc do dziś można swobodnie zwiedzając Armenię, dotrzeć do miejsc wartych polecenia. Podróżować natomiast najlepiej jest miejscowymi środkami transportu zbiorowego, te bowiem są najbezpieczniejsze, natomiast samochodem szybko można w wjechać na drogę w niezbyt dobrym stanie, ponieważ pod względem rozwoju sieci drogowej Armenia przypomina Polskę. Mimo tego jednak, nie będzie problemu z wypożyczeniem samochodu na miejscu, ale do jazdy po górskich drogach pojazdy te nie są najlepiej przystosowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *