Arabia Saudyjska

Oficjalna nazwa: rabia Saudyjska, Królestwo Arabii Saudyjskiej
Oryginalna nazwa: المملكة العربيّة السّعوديّة
Stolica: Rijad
Ludność: 28 686 633
Powierzchnia: 2 149 690 km²
Język: arabski
Waluta: 1 rial saudyjski (SR) = 100 halalah
Największe miasta: Rijad, Dżudda, Mekka, Medyna, Dammam


Mapa Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska mapa

Arabia Saudyjska to jedno z państw-założycieli Ligi Państw Arabskich, jednej z najważniejszych organizacji świata arabskiego. Choć jest wiele powodów, aby kraj ten był szeroko znany, głównym powodem, dla którego mówi się o Arabii Saudyjskiej są drakońskie kary wynikające z prawa szariatu i wzrost cen ropy, której kraj ten jest eksporterem. Warto wiedzieć, że to właśnie na terenie dzisiejszej Arabii Saudyjskiej narodził się Islam i to tu położone są dwa najważniejsze ośrodki kultu muzułmańskiego: Mekka i Medyna.
Warunki naturalne.

Arabia Saudyjska jest krajem pustynnym. Występują to wszystkie rodzaje pustyń: piaszczyste, żwirowe, kamieniste oraz przejściowe wszystkich typów. Wzdłuż Morza Czerwonego rozciągają się góry z najwyższym szczytem sięgającym ponad trzech tysięcy stu metrów.

Nowoczesne państwo islamskie.
W światopoglądach europejczyków państwa islamskie to zacofane gospodarczo i ekonomicznie kraje, które jeśli w ogóle się bogacą to jedynie na eksporcie ropy. Arabia Saudyjska jest jednym z doskonałych przykładów tego, że to nie religia jest ograniczeniem, ale patriarchat. Rola kobiety w islamie jest określona znacznie węziej niż w religiach z kręgu chrześcijańskiego. Niemniej jednak w ostatnim czasie definicja ta znacznie się zmieniła i nie jest tak, jak podają w niektórych informatorach nieświadomi ich twórcy, że kobiety nie mają wykształcenia. W Arabii Saudyjskiej, podobnie jak w wielu innych krajach islamskich, to kobiety stanowią większość studiujących na uczelniach wyższych, natomiast noszone przez nie stroje przestały być wyrazem uciemiężenia. Chusteczka na głowie, w każdej swojej odmianie, jest elementem mody, pełniącym także funkcje podobne do biżuterii w kulturze europejskiej. W Arabii Saudyjskiej cały czas obowiązuje surowe prawo islamu, które zabrania kobietom samotnych podróży lub prowadzenia samochodu (choć nie zabrania uzyskania prawa jazdy). Kraj ten jest wzorem rozwoju edukacji i bezpieczeństwa, i zadaje kłam powszechnym przekonaniom europejczyków. Goście w Arabii Saudyjskiej są zawsze mile widziani, ale tylko pod warunkiem, że potrafią uszanować lokalne prawa i zwyczaje, które dla Saudyjczyków są prawdziwą świętością.

Jak podróżować?
Sam wjazd do Arabii Saudyjskiej nie stanowi problemu. Cudzoziemiec otrzymuje tak zwaną „iqama” czyli kartę identyfikacyjną, z którą nie może się rozstawać podczas podróży. Warto pamiętać, że do Arabii nie wolno wwozić przetworów wieprzowych, alkoholu ani narkotyków. Jeśli przewozimy leki to jedynie z receptą wystawioną przez lekarza. Nie ma sensu poszukiwanie przystanków autobusowych, ponieważ komunikacja miejsca praktycznie nie istnieje, zastępowana przez bardzo tanie taksówki. Pomiędzy większymi miastami najlepiej podróżować samolotem. Sieć dróg, choć dobrze rozwinięta i bardzo dobrze utrzymana, nie gwarantuje bezpieczeństwa ze względu na stan techniczny pojazdów i lekceważenie przepisów o ruchu drogowym przez kierowców. Podczas podróży należy mieć przy sobie poświadczoną kserokopię paszportu.

Pomimo tego, że Arabia Saudyjska jest krajem bezpiecznym (jedynie dla mediów pozostaje „gniazdem terroryzmu”), nie zaleca się podróżowania po zmroku ani po odległych, słabo zaludnionych pustyniach i górach- tam wciąż kontrolę faktycznie sprawują plemiona, a nie władza centralna, a te nie zawsze są nastawione przychylnie do przybyszów z zagranicy. Warto przed wyjazdem w mniej spokojne okolice poinformować ambasadę, co też zresztą często robi się podając mailowo dane kontaktowe już w momencie przyjazdy do Arabii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *