Oficjalna nazwa: Antigua i Barbuda
Oryginalna nazwa: Antigua and Barbuda
Stolica: Saint John’s
Ludność: 85 420
Powierzchnia: 435,3 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar wschodniokaraibski (EC$) = 100 centów
Małe, wyspiarskie państewko leży na ciepłym Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli, geograficznie należących do Ameryki Środkowej. W jego skład wchodzą wyspy Antiqua, Barbuda i Redonda z wygasłym wulkanem.
Antique, tak jak dwie pozostałe, odkrył w 1493 r. Krzysztof Kolumb, nadając jej nazwę związaną z kościołem Santa Maria la Antiqua w Sewilli. W XVII w. została skolonizowana przez Anglików, którzy zarządzali tutaj do 1981 r. kiedy połączono wszystkie trzy wyspy, ogłaszając niepodległość kraju. Antiqua jest ukształtowana nizinnie, z niewielkimi obszarami wyżynnymi pochodzenia wulkanicznego, z najwyższym szczytem Boggy Peak (402 m n.p.m.)
Piaszczyste plaże schodzą prosto do błękitnego morza a wzdłuż wybrzeża koronkowe liście plam kołyszą się delikatnie w powiewach ciepłego wiatru. Na polach uprawia się ananasy i bawełnę.
Także Brabuda posiada rozległe, złociste plaże oraz przepiękne rafy koralowe. Leży około 40 km na północ od Antiqui. Znaleziono tutaj ślady osadnictwa z połowy III tysiąclecia p.n.e. W czasach wyprawy Kolumba zajmowali ją Indianie Arawakowie, etniczni mieszkańcy Ameryki Południowej. W 1667 r. została opanowana przez Brytyjczyków.
Redonda leży 56,2 km na południowy zachód od Antique w archipelagu Wysp Nawietrznych. Została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas jego drugiej podróży do Ameryki i przekazana koronie Hiszpańskiej. W 1860 r. stała się posiadłością brytyjską.
Stolicą państwa jest Sain John’s, największy port wyspy Antiqua, zamieszkiwany przez 42 400 osoby. Miasto stanowiło centrum tego obszaru od czasów pierwszej, trwałej kolonizacji europejskiej w 1632 r. Obejmuje powierzchnię 74 km². Można tu podziwiać wartościowe zabytki architektury kolonialnej z XVIII w.
Językiem urzędowym jest tutaj angielski ale używa się także dialektów miejscowych, m.in. kreolskiego. Jednostka monetarna to dolar amerykański.
Głównym źródłem dochodów wyspy jest turystyka, zasilająca takie sektory gospodarki jak budownictwo i łączność. Przybyszów przyciągają głównie piaszczyste plaże, ciepłe morze z rafami koralowymi oraz popularne wśród przyjezdnych kasyna.
Kraj jest ważny dla USA, które posiadają tutaj dwie bazy wojskowe.
Większość mieszkańców wyznaje protestantyzm i anglikanizm, istnieje tutaj także Kościół Morawski i Kościół Wesleyański. Spotyka się wyznawców metodyzmu, zielonoświątkowców, adwentystów, katolików i rastafarian – ruchu religijnego powstałego na Jamajce, którego wyznawcy wierzą w boga Jah stworzyciela świata.
Antiqua i Barbuda jest monarchią konstytucyjną a głową państwa pozostaje brytyjska królowa Elżbieta II.