Andora

Oficjalna nazwa:Andora, Księstwo Andory
Oryginalna nazwa: Principat d’Andorra
Stolica: Andora (Andorra la Vella)
Ludność: 84 525
Powierzchnia: 468 km²
Język: kataloński
Waluta: 1 euro = 100 centów (EUR, €)
Największe miasta:Ansalonga, Arinsal, Canillo, Encamp, Erts, Escaldes, Llorts, Ordino, Ransol, Sispony, Soldeu, Xixerella


Mapa Andory
Andora mapa

Andora to niewielkie, ale bardzo urokliwe państwo. Położone jest w południowo-zachodniej Europie i szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród miłośników sportów zimowych. To typowo turystyczne państwo, w którym goście znajdują nie tylko doskonałe warunki do szusowania (średnia wysokość nad poziomem morza to prawie dwa tysiące metrów), ale także niezwykłą, przyjazną atmosferę i wybitnie dobrze rozwiniętą sieć infrastruktury turystycznej. Obsługa ruchu turystycznego to dla Andory generator około osiemdziesięciu procent PKB.

Warunki naturalne.

Andora w całości położona jest w Pirenejach. Zbocza porośnięte są typowymi dla takiej rzeźby terenu łąkami, a krajobraz urozmaicają jedynie polodowcowe jeziora oraz kamieniołomy i stawy, z których większość została zaadaptowana dla potrzeb turystyki.

Zabytki i natura.

Głównym walorem turystycznym Andory jest środowisko naturalne. Mającym więcej szczęścia turystom może udać się obejrzeć dziko żyjące konie, a ci, którzy mają mniej szczęścia zadowolą się widokiem hal i zarośli porastających zbocza, od których zresztą prawdopodobnie wywodzi się nazwa kraju. Skarbami kultury Andory jest przedromański kościół w Santa Coloma, także wiekowa kaplica SanVincent d’Enclar, pochodzący z początków XII wieku kościół San Miguel de Engolasters w Escaldes-Engordany oraz sanktuarium Notre Dame Meritxell. Trzeba jednak przygotować się na to, że charakter zabytków nie będzie zapewne dokładnie spełnią oczekiwań Polaków- Andora to małe państwo, a jego zabytki nie onieśmielają wielkością ani rozmachem, choć z całą pewnością mają w sobie sporo uroku.

Na zimę i lato.

Andora jest miejscem wypoczynku przede wszystkim dla miłośników białego szaleństwa. Jeśli z jakiegoś powodu natura nie daje sobie rady z zaśnieżeniem stoków to prawie tysiąc dwieście armatek śnieżnych doskonale ją zastępuje. Łączna długość tras narciarskich w Andorze to niespełna trzysta kilometrów. Na początkujących czeka prawie tysiąc instruktorów jazdy na nartach a na szczyty wwożą narciarzy sto trzy wyciągi narciarskie. I choć Andora jest rzeczywiście królestwem sportów zimowych to i miłośnicy pieszych czy rowerowych wycieczek znajdą coś dla siebie na doskonale przygotowanych trasach, z których wiele łączy się ze szlakami turystycznymi Francji lub Hiszpanii. Zarówno trasy narciarskie, jak i trasy piesze oraz rowerowe, a także drogi są utrzymywane w nienagannej czystości i są pieczołowicie naprawiane w razie jakichkolwiek problemów, więc poruszanie się po Andorze nie przysparza najmniejszych nawet problemów.

Na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu sportowego i turystycznego zarówno na zimę, jak i na lato. Ceny są bardzo zróżnicowane, podobnie jak ceny bazy noclegowej. Skorzystanie z wypożyczalni nie jest trudne- wystarczy dowód ze zdjęciem, a praktycznie w każdym punkcie możemy płacić zarówno w euro, jak i bezgotówkowo.

Andora jako baza wypadowa.

Ponieważ sama Andora jest minipaństwem, często staje się bazą wypadową na wycieczki do Hiszpanii lub Francji. Bardzo często tez pojawia się jako pierwszy lub ostatni punkt wycieczki, choć nudzić się tam nie sposób. Z Andory organizowane są także jednodniowe wycieczki na teren państw ościennych, warto o nie spytać w hotelu. Jeśli mamy taką możliwość to powinniśmy odwiedzić Andorę choćby na jeden dzień jadąc na wakacje, ponieważ klimat tego miejsca odbiega od kultury hiszpańskiej i francuskiej, choć obie zaznaczyły swój wyraźny wpływ na tym trzydziestokilometrowym skrawku Pirenejów.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Jedna odpowiedź na „Andora

  1. Pingback: Andora narty « WHATAFAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *