Najpiękniejsze zabytki Tunezji


Tunezja to kraj mogący pochwalić się długą i bogatą historią. Jest on licznie odwiedzany przez turystów z całego świata. Kraj ten jest pełen zabytków z różnych epok i kultur.

Tunezja, wakacje w tym kraju pełnym zabytków o niezwykłej wartości kulturowej, jak i historycznej to przepis na najlepiej spędzony czas. Celem wielu turystów jest udanie się do Amfiteatru w El Jem czy ruin Kartaginy. Innym popularnym miejscem jest medyna w Tunisie. Są to tylko niektóre z wielu atrakcji, które warto zobaczyć w podczas urlopu w tym kraju. Każdy z zabytków ma swoją niepowtarzalną historię i znaczenie, które warto znać w czasie zwiedzania.

1. Amfiteatr w El Jem

Amfiteatr w El Jem to jedna z największych i najlepiej zachowanych budowli rzymskich na całym świecie. Został on zbudowany w II wieku naszej ery i mógł pomieścić około 35 tysięcy ludzi. Do czasów obecnych zachowało się bardzo dużo elementów sceny, trybun i podziemnych korytarzy. Amfiteatr w El Jem to słynna budowla, która jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Jest ona symbolem potęgi i władzy rzymskiej na taranie obecnej Tunezji. Warto zobaczyć między innymi podziemne korytarze, trybuny, a także scenę, na której walczyli niegdyś gladiatorzy. Będąc w tym pięknym kraju, koniecznie trzeba udać się do Amfiteatru w El Jem.

2. Ruiny Kartaginy

Kartagina to słynne starożytne miasto, które niegdyś było centrum kultury i handlu w basenie Morza Śródziemnego. Zostało założone w IX wieku przed naszą erą przez Fenicjan. Kartagina rozwijała się prężnie przez następne wieki. W czasach świetności miasto to było jednym z największych i najistotniejszych ośrodków kulturowych na świecie. W obecnym czasie ruiny Kartaginy są jednym z najważniejszych zabytków w Tunezji. Warto zwiedzić między innymi pozostałości Pałacu Keisera, Katedrę św. Katarzyny, a także Termy Antoninusa Piusa.

3. Medyna w Tunisie

Będąc w Tunezji, trzeba koniecznie udać się do stolicy tego kraju i zwiedzić Medynę. Mowa tutaj o starówce zlokalizowanej w Tunisie, która od wielu wieków przyciąga turystów z całego globu. To labirynt wielu wąskich uliczek, domów czy meczetów, których zachował się w praktycznie niezmienionej formie do czasów obecnych. Medyna to niepowtarzalne miejsce, gdzie można poczuć ducha Tunezji i zobaczyć bardzo dużo unikalnych elementów kulturowych czy architektonicznych. W pobliżu znajduje się m.in. Meczet Zitouna, Pałac Dar Ben Abdallah czy Bazar El Attarine. Będąc w Medynie, warto zwiedzić także te miejsca.

4. Kairouan – Wielki Meczet

Kairouan to jedno z najważniejszych miast świętych dla wyznawców islamu w Tunezji. W tym miejscu znajduje się słynny Wielki Meczet. Mowa tutaj o jednej z największych i najstarszych meczetów w Afryce Północnej. Budowla tego meczetu rozpoczęła się w VII wieku. W jego środku znajduje się piękna kolumnada, a także liczne ozdobne detale i mozaiki. W pobliżu Wielkiego Meczetu znajdują się też inne słynne zabytki. Warto zwiedzić m.in. starożytną Baszty Bab el-Khoukha, meczet Sidi Abid el-Ghariani czy medynę w Kairouan, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *