Do jakiego kraju warto się wybrać, by ćwiczyć sztuki walki?


Jeśli szukasz, gdzie znajdują się najlepsze zagraniczne szkoły sztuk walki, z pewnością nie przychodzi ci od razu na myśl podróż w dalekie zakątki świata. W końcu prawie każdy kraj ma swoje wiarygodne stowarzyszenia sztuk walki, które promują różne dyscypliny i są powiązane z organizacjami z innych państw. Rozpoczęcie praktyki z rodzinnego miasta jest z pewnością najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ lokalne treningi przynoszą ogromne korzyści. Zaliczyć do nich można regularność ćwiczeń, poszerzanie znajomości i mniejsze koszty. Przez wiele lat sztuki walki wyewoluowały różne style i techniki, z różnych części świata. Każde miejsce ma swój niepowtarzalny sposób szkolenia i nauki. W tym poście przedstawiamy, jakie sztuki walki za granicą są najpopularniejsze i gdzie warto się udać, aby doskonalić swoje umiejętności.

Sztuki walki za granicą w Chinach

Sztuki walki kojarzą się oczywiście z kierunkiem wschodnim. To tam powstało najwięcej odmian jak np. Kung Fu, Tai-Chi, Karate i Muay Thai. Omówienie sztuk walki za granicą zaczniemy zatem od Chin, gdzie odgrywają one ogromną rolę w większości chińskich filmów, zwłaszcza tych pełnych akcji i przygód. Na przestrzeni wieków w tym kraju rozwinęły się różne style walki. Te style często należą do rodziny, szkoły lub sekty sztuk walki. Ćwiczenia fizyczne inspirowane są legendami, religiami i chińską filozofią. Istnieją style, które skupiają się na tym, co wewnętrzne, czyli przepływie energii lub sile życiowej osoby; inne style skupiają się na tym, co zewnętrzne, co obejmuje wydolność sercowo-naczyniową i poprawę funkcji mięśni.

Dwie popularne sztuki walki za granicą, a dokładniej w omawianych Chinach to Shaolin Kung Fu i Wushu. Udział Shaolin w walce został poświadczony w czasie, gdy mnisi Shaolin musieli bronić swojego klasztoru przed bandytami. Z kolei Wushu powstało w połowie XX wieku. Jakie są najlepsze zagraniczne szkoły sztuk walki w Chinach?

 • SHaolin Temple Kunming,
 • Rising Dragon Martial Arts School,
 • Maling Shaolin Kung Fu Academy,
 • Qufu Shaolin Kung Fu School.

Sztuki walki za granicą cieszą się sporą popularnością ze względu na możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod nadzorem najlepszych nauczycieli. Lata praktyki i godziny wylanego potu na matach „produkują” doświadczonych sportowców, którzy rywalizują w różnych sztukach walk m.in. na Igrzyskach i Mistrzostwach Świata, a te można obstawiać na przykład u bukmachera eWinner. Posiada on najlepszą ofertę na rozmaite sztuki walki i możliwość betowania na żywo. Liczne pozytywne eWinner opinie potwierdzają, że warto zarejestrować konto w tym serwisie i skorzystać z bonusu powitalnego.

Japonia

Japonia, sąsiadujący z Chinami kraj, jest również doskonałym miejscem za granicą do trenowania sztuk walki. Kraj ten ma mieszankę starych i nowych stylów, których możesz się uczyć. To dom dla fanatyków judo, karate i aikido, wraz z najlepszymi zagranicznymi szkołami sztuk walki i tysiącami stylów. Historię japońskich sztuk walki można znaleźć w czasach systemu kastowego i samurajów, ponieważ ograniczali oni użycie broni w społeczeństwie.

Jedną z głównych szkół sztuk walki w Japonii jest Koryū. Koryū uważany jest za tradycyjną formę sztuk walki, a jego głównym przeznaczeniem było wykorzystanie na wojnie. Niektóre sporty w ramach koryū to sumo, jujutsu i kenjutsu. Do najlepszych zagranicznych szkół sztuk walki w Japonii należą:

 • Kodokan Judo Institute,
 • Kyokushin Training Hall,
 • Japan Karate Association.

Korea południowa

Koreańskie sztuki walki zaczęły swoją historię jako praktyka w wojsku. Z czasem ludność dostosowała metody walki do rekreacji i rozwoju osobistego. Do najpopularniejszych koreańskich sztuk walki należą taekwondo, hapkido, ssireum i taekkyon.

Taekwondo posiada obecnie tytuł najbardziej udanej koreańskiej sztuki walki. Mówi się, że praktykuje ją ponad 70 milionów ludzi na całym świecie. Jest to również jedna z najważniejszych dyscyplin na Światowych Igrzyskach Uniwersyteckich, Igrzyskach Wspólnoty Narodów i Igrzyskach Olimpijskich.

Podobnie jak w większości sztuk walki, kolorowe pasy są prezentowane uczniom, aby pokazać ich postępy w nauce Taekwondo, a celem jest uzyskanie czarnego pasa. Każdy pas oznacza poziom umiejętności. Najlepsze zagraniczne szkoły sztuk walki w Korei to:

 • Namsangol Hanol Village,
 • Kang’s Global Taekwondo,
 • Kukkiwon (World Taekwondo Headquarters),
 • Mad Kyungsung Univ.

Najlepsze zagraniczne szkoły sztuk walki w Brazylii

Dwie z najpopularniejszych sztuk walki, które wywodzą się z tego kraju, to brazylijskie Jiu-Jitsu i Capoeira. Koncepcja promowana przez Bjj polega na tym, że mniejsza i słabsza osoba może obronić się przed większym i silniejszym przeciwnikiem, przy użyciu odpowiedniej techniki i dźwigni. Można to zrobić, będąc w stanie sprowadzić walkę na ziemię, stosując dźwignie oraz duszenia, aby ujarzmić rywala.

Z drugiej strony Capoeira to połączenie muzyki, akrobatyki i tańca. Ta forma sztuki walki za granicą wywodzi się z zachodnioafrykańskich przodków Brazylijczyków. Jest spopularyzowana dzięki złożonym ruchom pokazującym szybkość, moc oraz kopnięcia i obroty. Jakie są najlepsze zagraniczne szkoły sztuk walki w Brazylii?

 • Aizenkai,
 • Gracie Barra Asa Norte,
 • Rilion Gracie Brasilia,
 • IBD – Instituto Brasilia Dojo.

Izreal

Izrael jest ojczyzną Krav Magi, opracowanej przez wojskowe metody samoobrony. Krav Maga to połączenie judo, aikido, zapasów i boksu. Przywiązuje wagę do walki w rzeczywistych sytuacjach.

Opracowana w połowie XX wieku przez Imi Lichtenfelda Krav Maga kładzie nacisk na neutralizację zagrożeń, natychmiastowe ruchy ofensywne i obronne, a także agresję wobec wroga. Różne odmiany Krav Magi są nauczane w wielu krajach i zostały przyjęte oraz opracowane przez organizacje wywiadowcze, a także organy ścigania. Jakie są szkoły sztuki walki za granicą w Izraelu?

 • Octopus Academy BJJ & MMA Israel,
 • Krav Maga Isreael,
 • Self-defense Jerusalem Gracie Club.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *