Ile produkuje się wina na świecie?


ile produkuje się wina na świecie

Wino to jedno z najbardziej uznanych oraz najstarszych napojów alkoholowych na świecie. Jest ono szczególnie popularne w Europie oraz na Bliskim Wschodzie, jednakże z czasem spopularyzowało się we Wschodniej Azji oraz w obu Amerykach (głównie za sprawą kolonizacja i napływu europejczyków w tamte rejony). Interesująca jest również kwestia produkcji wina, gdyż to zacięta rywalizacja pomiędzy winiarskimi mocarstwami.

Który kraj produkuje najwięcej wina na świecie?

Każdy entuzjasta win ma swój gust i może wybierać spośród różnorodnych ich rodzajów – wina czerwonego, wina białego, słodkiego, wytrawnego czy musujących szampanów. To wszystko możliwe dzięki ogromnej produkcji wina, która zależy w głównej mierze od kilku państw. Wśród nich wymienić można:

  • Włochy (54,8 milionów hektolitrów),
  • Francja (49,1 mln hl),
  • Hiszpania (44,4 mln hl),
  • Stany Zjednoczone (23,9 mln hl),
  • Argentyna (14,5 mln hl),
  • Chile (12,9 mln hl),
  • Australia (12,9 mln hl),
  • Niemcy (9,8 mln hl),
  • RPA (9,5 mln hl),
  • Chiny (9,3 mln hl).

Co ciekawe, pierwsza trójka w ostatnich latach odpowiadała za 51% produkcji wina na świecie. Natomiast top 10 państw produkowało aż 84% wszystkich win. Na całym globie sprzedaje się około 240-250 mln hektolitrów tego trunku. Natomiast Polska produkuje około 12 tys. hl wina. Większość rodzimego wina jest sprzedawane i spożywane w kraju.

Który kraj ma największy eksport wina na świecie?

Największym eksporterem wina okazała się Hiszpania, wysyłając 21 milionów hektolitrów trunku. Polska w tym samym czasie zdążyła wyeksportować około 27 mln litrów wina.  Jest to nieporównywalna różnica, jednakże eksport wina w Polsce rośnie z roku na rok – podobnie jak liczba produkcji wina, jak i występowanie samych winnic. Obecnie w Polsce istnieje zarejestrowanych 330 winnic (dane za: styczeń 2021), natomiast mówi się o rzeczywistym funkcjonowaniu około 500 takich plantacji. Najwięcej winnic powstaje w województwie Małopolskim, Podkarpackim oraz w okolicach Zielonej Góry.

Jakie wina są najczęściej kupowane na świecie?

Najczęściej kupowaną marką omawianego trunku jest różowe wino Barefoot – 22,5 mln sprzedanych skrzynek wina. Na drugim miejscu plasuje się marka Gallo Family Vineyards – to czerwone wino jest sprzedawane w liczbie ponad 15 mln skrzynek rocznie. Na trzeciej pozycji znajduje się czerwone wino wytrawne Yellow Tail Shiraz, które osiągnęło sprzedaż na poziomie 11,5 mln skrzynek. Warto również odnotować markę Changyu (10,7 mln), Robert Mondavi (10,5 mln) oraz czerwone wina wytrawne, słodkie oraz białe słodkie Sutter Home (10 mln).

Jakie wino jest najchętniej kupowane w Polsce?

Aż 62 proc. Polaków pije wino. Roczna konsumpcja tego trunku wynosi w naszym kraju 400 milionów litrów, co oczywiście jest spowodowane większym wyborem, atrakcyjną ceną, marketingiem oraz wzrostem zainteresowania tymże napojem. Jednakże jakie rodzaje win wybieramy najczęściej?

Według raportu “Polacy w świecie wina 2018”, najczęściej wybieranym przez nas trunkiem winnym jest wino czerwone półsłodkie lub półwytrawne (66 proc.). 34 proc. respondentów określiło, że wybiera wino białe. Z roku na rok przekonujemy się w stronę wina różowego i musującego (21 proc.). Głównymi atrybutami wina, jakimi się kierujemy jest jego smak, cena, aromat oraz kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.