8 pytań, które należy zadać przy zakupie butów trekkingowych


Buty trekkingowe pytania

Piesze wycieczki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – są w końcu wspaniałym sposobem na aktywne spędzanie czasu wolnego ze znajomymi czy rodziną. Przed wyjściem na trekking należy jednak zaopatrzyć się w cały niezbędny ekwipunek. Jego podstawowym elementem wyposażenia jest dobrze dopasowane obuwie. Pęcherze na stopach mogą zniechęcić nawet najbardziej zapalonych fanów długich wędrówek. Jak wybrać odpowiednie obuwie? Poniżej dowiesz się, jakie 8 pytań należy sobie zadać podczas zakupu butów trekkingowych.

1. Czy wysokość cholewki ma znaczenie?

Buty trekkingowe dzielą się przede wszystkim na niższe i wysokie. Cholewka ponad kostkę zapewnia wyjątkową stabilność. Stopa jest odpowiednio usztywniona, a kostka nienarażona na skręcenia. Jednak dobrze dobrane buty poniżej kostki również nie zwiększają ryzyka wystąpienia kontuzji. Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru i prawidłowe zasznurowanie. 

2. Czy męskie i damskie buty trekkingowe czymś się różnią?

Wbrew pozorom buty damskie i męskie znacząco się różnią. Dlatego nie warto korzystać z egzemplarzy oznaczonych jako unisex. Kobieca stopa jest nie tylko krótsza, ale też węższa – modele dedykowane mężczyznom będą za szerokie i mogą spowodować powstanie urazu. Buty trekkingowe dla kobiety – jak wybrać odpowiednie? Przede wszystkim zdecydować się na egzemplarz dedykowany Paniom, który dokładnie ustabilizuje ich stopę. 

3. Jak dopasować buty do podłoża?

Podeszwa powinna być dostosowana do podłoża, które pojawi się na zaplanowanych trasach. Długodystansowe ścieżki bez większych trudności do pokonania sugerują zakup obuwia wyposażonego w cienką podeszwę – będzie ono wygodniejsze podczas szybszego marszu. Z kolei kamieniste drogi to teren gdzie podeszwa powinna być grubsza, aby mogła dobrze zamortyzować stopę. 

4. Pora roku, a odpowiedni model

Buty letnie powinny charakteryzować się lekkością i przepuszczać powietrze. Często na sezon letni polecane są buty poniżej kostki. Z kolei zimą warto zadbać o dobrą izolację i ocieplenie, które ochroni stopy przed niskimi temperaturami. Dla osób zajmujących się trekkingiem hobbystycznie stworzono również buty uniwersalne, które w niezbyt wymagających warunkach sprawdzą się przez cały rok. 

5. Jaki materiał wybrać?

Materiał z którego wykonano buty trekkingowe przede wszystkim powinien być nieprzemakalny. Do produkcji tego typu obuwia najczęściej wykorzystuje się materiały syntetyczne, zamsz, skórę licową i nabuk. Latem warto wybierać materiały syntetyczne – są stosunkowo lekkie i bardzo szybko wysychają. Z kolei zimą najlepsze okażą się modele skórzane. Są trwalsze i dużo lepiej dopasowują się do stopy. Dzięki większej wytrzymałości lepiej radzą sobie w ekstremalnych warunkach pogodowych. 

6. Jak dobrać idealny rozmiar?

Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Buty nie mogą być ani zbyt duże – ani zbyt małe. Stopa powinna być w nich bardzo stabilna. Niedopuszczalny jest nadmiar luzu w bucie – może on doprowadzić do niechcianych kontuzji. Noga w górach narażona jest na duże przeciążenia. Zadaniem butów jest dobra amortyzacja – zły rozmiar niestety ją uniemożliwia. 

7. Z membraną czy bez?

Membrana zapobiega przedostawaniu się wody do butów – gwarantując ich nieprzemakalność. Jednocześnie ogranicza oddychalność i nie sprzyja odparowywaniu potu na zewnątrz. Niestety sprzyja to poceniu się stóp i niekomfortowemu moczeniu skarpet. Latem lepiej zdecydować się na buty bez membrany i dobrze je zaimpregnować.

8. Rodzaj turystyki – czy ma znaczenie?

Buty muszą zostać dobrane zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zdecydowanie inny model potrzebny jest osobie, która amatorsko chodzi po górach i pokonuje łatwe trasy niż profesjonaliście, który stawia wysokie wymagania swojemu obuwiu. Podczas zimy należy zadbać o to aby buty umożliwiły zamontowanie raków. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *