Chorwacja poza utartym szlakiem


Bakar, Makarska, Dubrownik, Split i Rijeka to najbardziej znane miasta w Chorwacji. Tu też koncentruje się życie turystyczne. A przecież Chorwacja to piękny kraj, oferujący znacznie więcej niż tylko kilka kurortów. Zapraszamy na wycieczkę po Chorwacji poza utartymi szlakami.

Czym dostać się do Chorwacji?

Pierwszym skojarzeniem na pewno będzie samolot, jako najszybszy środek transportu. Jednak coraz więcej osób wybiera podróż własnym autem. Do tej zmiany na pewno przyczyniła się pandemia, która kazała zachowywać dystans społeczny, ale też dużo większa swoboda, jaką daje samochód. Nawet kilkunastogodzinna podróż może być przyjemnością, jeśli dobrze się ją zaplanuje. Plusem niewątpliwie będzie możliwość dojazdu do tych miejsc, których próżno szukać na szlakach komunikacyjnych. Nie wszędzie da się dojechać pociągiem lub autobusem, o samolocie nie wspominając.

Własne auto to też możliwość zabrania bagażu zgodnie z potrzebami, bez ograniczeń ze strony przewoźnika i horrendalnie wysokich dopłat. No i w końcu pobyt w Chorwacji nie musi być stacjonarny, a przejechanie tego kraju własnym autem niewątpliwie będzie wygodniejsze niż korzystanie z wypożyczonego.

Gdzie zamieszkać w Chorwacji?

Chorwacja od początku istnienia na turystycznej mapie Europy oferowała domy wakacyjne i apartamenty na wynajem. Ten stan rzeczy nie zmienił się mimo pojawienia się hoteli i pensjonatów. Do dziś Chorwacja kojarzona jest z wakacjami, które można sobie zorganizować samemu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Chorwacja noclegi, by móc wybierać z setek ofert dostosowanych do różnych grup odbiorców. Wszystkie łączy jedno – domy i apartamenty wakacyjne pozwalają na swobodę porównywalną do domowej. Nie istnieją żadne ograniczenia typu cisza nocna znana z hoteli, jest za to swobodny dostęp do kuchni, o co w hotelu trudno. Przy niektórych domach są baseny do indywidualnego użytku.

Co zobaczyć w Chorwacji? Tych miejsc nie znajdziesz na pierwszych stronach przewodników

Hum – najmniejsze miasto świata. Trudno orzec jednoznacznie, ile osób obecnie w nim mieszka, bo źródła nie są zgodne, można jednak śmiało założyć, że nie spotkamy w nim więcej niż trzydziestu tubylców. To bardzo urokliwe i pełne zabytków miasteczko zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Na pewno warto wdrapać się na dzwonnicę, by podziwiać panoramę miasta składającego się – dosłownie! – z dwóch ulic na krzyż.

Nin – miasto pamiętające czasy Cesarstwa Rzymskiego i pełne pamiątek po nim, następnie przeszło w ręce Chorwatów, by po pewnym czasie stać się własnością Wenecjan. Na pewno dużym atutem miasta Nin jest jego położenie – Nin leży na niedużej, ale bardzo uroczej wyspie, na której warto zobaczyć kościół św. Krzyża i Muzeum Soli.

Pank Narodowy Velebitu Północnego – Velebit to góra w Chorwacji uznawana za symboliczną granicę między strefą klimatu kontynentalnego i śródziemnomorskiego. Umiejscowiony tu park narodowy jest najmłodszym w Chorwacji, ma zaledwie 22 lata. Najczęstszą aktywnością tutaj są wycieczki piesze – w parku wytyczono 30 tras o różnym stopniu trudności. Początkujący traperzy powinni rozważyć wycieczkę z przewodnikiem. W parku można znaleźć wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Park Narodowy Kornati jest miejscem niezwykłym właśnie ze względu na swoje położenie. To nie las, nie pustynia, nie góra i nie sawanna ani step, ale wyspa, a raczej archipelag wysp, który upodobali sobie żeglarze. Jest tu doprawdy lirycznie – liczne zatoczki, laguny i nieduże wysepki tworzą bardzo romantyczną atmosferę – idealną na rajskie wakacje w Chorwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.