Cypr – wyspiarski raj


Nawet wiosną temperatura sięga tam 30 stopni. To tam wyłoniła się mityczna Afrodyta. Wyspa na Morzu Śródziemnym ekscytuje słońcem, turkusowymi wodami i złotymi plażami. Smakosze doskonałej kuchni, miłośnicy zabytków i fani życia nocnego również nie będą zawiedzeni. To także świetne miejsce na wyprawę całą rodziną. Co zobaczyć na Cyprze?

Cypr

Wbrew pozorom z Polski stosunkowo łatwo dotrzeć na Cypr. Jeżeli zainteresujemy się biletami odpowiednio wcześniej, możemy liczyć na korzyści cenowe. Bezpośredni lot trwa ok. 4 godzin. Z kilku polskich lotnisk polecimy „tanimi liniami”, w okresie urlopowym możemy też skorzystać z oferty czarterów. Zawsze jest opcja lotu z przesiadką przez jedno z lotnisk w Helladzie. W razie niedogodności w podróży powinniśmy starać się o rekompensatę. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło „odwołany lot odszkodowanie” i wybrać jedną ze specjalistycznych firm, np. AirHelp. Prawnicy pomogą nam przejść przez żmudny proces starań o odszkodowanie, którego kwota może sięgać nawet 600 euro, więc nie warto tej kwestii lekceważyć.

Noclegi

Zakładając, że dotrzemy na Cypr bez opóźnionych i odwołanych lotów, trafimy do jednego z licznych pensjonatów lub hoteli. Infrastruktura turystyczna na wyspie należy do bardzo rozbudowanych, zwłaszcza w okolicy Larnaki i Ayia Napa. Bez trudu znajdziemy niedrogie kwatery o znośnym standardzie. Również ceny w barach i restauracjach nie należą do wygórowanych, chociaż są wyższe niż nad Wisłą. My wybieramy grecką część wyspy, bo tam polecimy bezpośrednio z Polski, ale zainteresowanych odwiedzeniem tureckiej północy skuszą puste plaże w okolicy Kyrenii.

Czarne i złote plaże

Niezależnie od tego, czy lecimy na Cypr z całą rodziną, z ukochaną na romantyczny wypad, czy może na samotne wyprawy po górach, prędzej czy później wylądujemy na jednej z plaż. Cypryjskie plaże kuszą wspaniałym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami nawet późną jesienią i wczesną wiosną. Turkusowe wody Morza Śródziemnego oraz malownicze skały w połączeniu z obfitością roślinności gwarantują niesamowite wrażenia. Na Cyprze po prostu trzeba trochę poplażować! Zwłaszcza, że piaszczyste plaże są tam dwojakiego rodzaju. Niektóre plaże mają specyficzny miękki, czarny piasek, a inne mogą poszczycić się zupełnie złotą barwą i to jedną z najpiękniejszych w całej Grecji.

Miasta

Gdy już znudzi nas plaża, możemy wybrać się w objazd po wyspie. Stolica kraju Nikozja kusi pozostałościami zabudowy z czasów średniowiecza i renesansu. Z kolei w Pafos możemy zobaczyć ruiny starożytnego miasta z czasów grecko-rzymskich. Takie miejsca, jak Dom Dionizosa, Willa Tezeusza i Agroa z pewnością mocno podziałają na wyobraźnię. Warto wspiąć się też na zabytkową latarnię morską. Jeżeli bardziej od zabytków interesuje nas życie nocne, to z pewnością skusimy się na jedną z atrakcji, którą oferuje kurort Ayia Napa. Z kolei nieco leniwa, ospała Larnaca zachwyci tych, którzy szukają nieco bardziej małomiejskiego klimatu.

Afrodyta i rozkosze kuchni

Nie można nie wspomnieć również o słynnej Skale Afrodyty. Znajdziemy ją między Pafos a Limassol. Z tym malowniczym miejscem wiążą się liczne legendy. Warto też pojechać trochę dalej za Pafos i spędzić trochę czasu na cyplu Akamas. To jedno z tych miejsc, gdzie możemy odpocząć od turystycznego zgiełku. Gdziekolwiek się znajdziemy, natrafimy na znakomitą, lokalną kuchnię. Tawerny oferują potrawy zbliżone do tych znanych z Grecji, ale w nieco bardziej aromatycznej i pikantnej wersji. Wyjeżdżając z Cypru będziecie chcieli tam szybko wrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *