Ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji


ubezpieczenia na chorwacje
Planujesz wyjazd do Chorwacji? Sprawdź, jakie ubezpieczenie przyda ci się podczas urlopu w Chorwacji oraz co tak naprawdę na terenie tego kraju daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Urlop w Chorwacji

Chorwacja to bardzo popularny kierunek urlopowych wyjazdów wśród Polaków. Wynika to z co najmniej kilku czynników. Chorwacja to gwarancja pięknej, słonecznej pogody, czego nie można powiedzieć o polskim wybrzeżu. Nie brakuje tam również cudownych miejsc do odwiedzenia – Zagrzeb czy liczne nadmorskie miejscowości jak Pula, Rijeka, Zadar czy Makarska. Wiele osób decyduje się na przyjazd samochodem z Polski, co pozwala na samodzielne podróżowanie wzdłuż malowniczej chorwackiej riwiery.

Nim ruszysz na wymarzony odpoczynek do Chorwacji, nie możesz pominąć jednego elementu. I nie chodzi tu o pakowanie czy zaplanowanie podróży, co oczywiście jest bardzo ważne, lecz o wykupienie właściwego ubezpieczenia turystycznego. Nikt przecież nie przewiduje nieprzyjemnych sytuacji podczas urlopu, a dodatkowo obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie zapewnia ona jednak pełnej ochrony, dlatego też warto poszerzyć swoje ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem do Chorwacji.

Jak działa EKUZ w Chorwacji?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązuje na terenie Chorwacji od 1 lipca 2013 roku. Zasadniczą rolą EKUZ jest zapewnienie obywatelom Unii Europejskiej podróżującym po terenie wspólnoty dostępu do systemu opieki zdrowotnej lub pomocy w wypadku nagłej choroby na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli kraju, w jakim się znajdują. Aby móc korzystać z pełni praw nadanych na mocy EKUZ, przed wyjazdem należy wyrobić kartę w oddziale NFZ.

Mogłoby się wydawać, że to doskonałe rozwiązanie dla podróżujących do Chorwacji – w końcu właściwie składki odprowadzane są na terenie kraju. Wiele zmienia się jednak w momencie, gdy przyjrzymy się systemowi służby zdrowia w Chorwacji. Otóż tamtejsi obywatele posiadający podstawowy pakiet zdrowotny, muszą samodzielnie opłacać część kosztów związanych ze świadczeniem usług medycznych. Dlatego też posiadając EKUZ, będziesz zmuszony zapłacić określoną kwotę przy każdorazowym skorzystaniu z publicznej służby zdrowia. A gdy dojdzie do sytuacji, że będziesz musiał pokryć różnicę wynoszącą kilka tysięcy złotych?

Trzeba też dodać, że EKUZ m.in.:

  • nie pokrywa kosztów związanych z transportem medycznym do Polski (to wydatek około kilkunastu tysięcy złotych),
  • nie pokrywa kosztów poszukiwania na wodzie,
  • nie pokrywa kosztów ratownictwa górskiego.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje więc jedynie minimalną ochronę, która w wielu sytuacjach może okazać się po prostu niewystarczająca.

Jakie ubezpieczenie kupić do Chorwacji?

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest zakup pełnej polisy turystycznej w biurze ubezpieczeniowym. Przy przeglądaniu dostępnych ofert należy zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 elementy:

  • zakres polisy, który powinien odpowiadać zaplanowanym aktywnościom na urlopie (trzeba uwzględnić np. trekking w górach czy sporty ekstremalne),
  • wartości minimalne sum gwarantowanych np. przy kosztach leczenia czy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ogólne warunki ubezpieczenia, czyli OWU.

Dobrą praktyką jest również porównanie oferty kilku firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu wybierzesz propozycję najlepiej odpowiadającą twoim potrzebom. Ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji powinno zawierać przynajmniej 3 poziomy ochrony:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia, które pozwala na pokrycie kosztów m.in. wizyt u lekarza, leczenia ambulatoryjnego czy transportu medycznego,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), gwarantujące odszkodowanie w wypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie assistance, gwarantujące pomoc w nagłych wypadkach, np. organizację i pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju czy transport zwłok.

Polisę ubezpieczeniową możesz także rozszerzyć o m.in. ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie w zakresie rekreacyjnego uprawiania sportów lub sportów wysokiego ryzyka. Przed wyjazdem do Chorwacji z pewnością warto poważnie rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. W ten sposób ochronisz siebie i swoich bliskich przed dodatkowymi kosztami związanymi np. z obsługą medyczną na terenie tego kraju. Zyskasz także bezcenny spokój podczas wakacji dzięki świadomości, że jesteś skutecznie i odpowiednio ubezpieczony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *