KORFU – HOMERYCKA PRZYGODA


Promenade in Corfu, Greece, EuropeDo terytorium Grecji należy około 2500 wysp, z czego aż 165 zamieszkałych. Kiedy więc podejmujemy decyzję o wyjeździe do tego pięknego kraju, stajemy przed trudnym wyborem: Kreta czy Thasos? Eubea czy Lesbos? Popularnym kierunkiem jest górzysta wyspa Korfu. Jest to jedna z najpiękniejszych, będąca – prawdopodobnie – pierwowzorem mitycznej Scherii, zamieszkiwanej przez Feaków wyspy ze słynnej „Odysei”.
Korfu – skolonizowana przez Koryntian, a przejmowana kolejno przez Rzymian, Bizancjum, Wenecję i Turcję Osmańską – dzięki swojej bogatej historii obfituje w fascynujące zabytki. Co zatem trzeba zobaczyć? Choćby świątynię Artemidy – najstarszy architektoniczny przykład zachowanego porządku doryckiego, bizantyjski Angelokastro (Pałac Aniołów), ale też na przykład Achillion – pałac bynajmniej nie starożytny, lecz zbudowany dla cesarzowej Sissi, którego przewodnim motywem jest mit Achillesa. Warta odwiedzin jest również stolica wyspy, miasto Korfu, w której znajduje się kilka bardzo ciekawych muzeów: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Banknotów czy Muzeum Bizantyjskie, w którym podziwiać możemy lokalne ikony. Centrum miasta stanowi uroczy plac Esplandana.

Canal D'Amour beach at Sidari, Corfu island in Greece

Kanał Miłości, Korfu

Wyspa zawdzięcza swój przydomek – „szmaragdowa” – przepięknej, zielonej roślinności i turkusowym wodom płynącym w piaszczystych lagunach. To jednak nie jedyne barwy, jakimi mieni się wyspa: biało-niebieskie domki, złote łany zbóż i jaskrawy pomarańcz drzew cytrusowych zdobią pejzaż godny płótna największych malarzy. Najbardziej romantycznym miejscem na wyspie jest Kanał Miłości – kanion z krystalicznie błękitną wodą. Legenda głosi, że każda panna, której uda się pokonać go wpław, wkrótce znajdzie męża.
Dla rodzin z dziećmi, prócz fascynujących zabytków i urzekającej przyrody, ważne są również wypoczynkowe i sportowe atrakcje, a tych na Korfu nie brakuje. W parkach wodnych takich jak Aqualand i Hydropolis spędzić można wiele godzin, szalejąc na zjeżdżalniach lub relaksując się w jacuzzi czy na słonecznych tarasach. Infrastruktura jest również doskonała dla nurków: wiele ośrodków prowadzi kursy na różnych poziomach zaawansowania. Na zachodnim wybrzeżu wyspy szczególnie warto wynająć żaglówkę lub katamaran. Na każdej niemal plaży dostępne są również pływackie akcesoria dla dzieci i dorosłych.
Tych, którzy wieczorem są jeszcze głodni wrażeń, ugoszczą lokalne kluby, w których imprezy trwają do białego rana. Klimatyczny Skoúnas Club, na przykład, mieści się w starej olejarni w centrum Rody. Z kolei Sax Club to atrakcja dla nocnych marków: jego drzwi otwierają się dopiero o… trzeciej w nocy! Warto tam spróbować popularnego likieru z kumkwatu, a rano, po całonocnym szaleństwie, uraczyć się popularną na wyspie mrożoną kawą.
Dlaczego zatem, spośród dziesiątek greckich wysp wybrać właśnie Korfu? Ze względu na różnorodność zarówno naturalnego pejzażu jak i zabytków, wielość atrakcji i możliwość spędzenia każdego dnia inaczej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *