TURCJA – NA SKRZYŻOWANIU ŚWIATÓW


Kraj ten położony jest na dwóch kontynentach: w Azji i w Europie. To otoczona aż czterema morzami kraina, która zachwyci zarówno turystów jak i podróżników poszukujących nadzwyczajnych i nietuzinkowych przygód. Przed Wami największe atrakcje miejsca, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

EFEZ

Library of Celsus, Ephesus, Turkey - Stock Image

W Starożytności Efez był jednym z największych ośrodków miejskich, tętniącym życiem tyglem handlu, kultury i sztuki, a także miejscem kultu bogini płodności Cybele. Obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych na wybrzeżu Morza Egejskiego. Zainteresowanie przyjezdnych jest oczywiste, ponieważ podczas wycieczki do Efezu przenosimy się w czasy, które znamy tylko z kart historii. Ruiny zachwycają swoim wyglądem i uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych antycznych budowli. Tutaj na własne oczy możemy zobaczyć efekty pracy archeologów, którzy dołożyli wszelkich starań, abyśmy do dziś mogli eksplorować starożytną bibliotekę lub amfiteatr, dotykać tych historycznych skarbów i poznawać ich sekrety.

PAMUKKALE

Pamukkale, natural site in Denizli Province in southwestern Turkey

Pamukkale, Turcja

To wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, unikatowe, śnieżnobiałe tarasy, po których spływa bajecznie turkusowa woda. Powstały one na skutek działania wapiennych wód, wypływających z pobliskich źródeł termalnych. Nazwa Pamukkale oznacza „bawełniany zamek”, a skojarzenia to nasuwa się ze względu na wyjątkowy wygląd tego cudu natury. Obecnie wyznaczona została jedna ścieżka spacerowa umożliwiająca turystom oglądanie atrakcji, dozwolona jest także odpłatna kąpiel w basenie, którego wody podobno posiadają właściwości odmładzające.

BŁĘKITNY PAŁAC W ISTANBULE

Jedna z najważniejszych i najbardziej imponujących atrakcji turystycznych w całej Turcji, nazywana jest inaczej Meczetem Sułtana Ahmeda. Jego nazwa pochodzi od zdobiących jego wnętrze, błękitnych kafli. Pałac jest jednym z najlepszych przykładów tzw. klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji. Budowę meczetu rozpoczął dziewiętnastoletni wówczas sułtan Ahmed I, którego marzeniem była budowla wspanialsza niż stojąca naprzeciwko świątynia Hagia Sofia. Sułtan niewątpliwie spełnił swoje ambicje, a my do dziś możemy podziwiać jego imponujące dzieło.

PERGAMON

To miasto zbudowane na wyjątkowo wysokim wzgórzu, z którego widok do dziś zapiera dech w piersiach. Góry oraz doliny rzek dodatkowo uatrakcyjniają to historyczne miejsce. W starożytnym mieście udoskonalane były metody wytworu pergaminu, a także wybudowano słynną Bibliotekę Pergamońską, która jest zaraz po Bibliotece Aleksandryjskiej największą starożytną książnicą. Prócz tego, znajdował się tu także jeden z Siedmiu Kościołów wymienionych w Apokalipsie św. Jana.

TROJA

Lokalizacja idealna dla miłośników epopei Homera. Miasto, którego historia sięga wielu tysięcy lat przed naszą erą jest świetnym miejscem nie tylko dla tych, którzy już interesują się antyczną historią, ale także tych, którzy chcą ją dopiero poznać. Charakterystyczną atrakcją tego miejsca jest oczywiście drewniana replika konia trojańskiego, która przyciąga wielu turystów podczas objazdowych wycieczek po Turcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *