Ubezpieczenia turystyczne – co warto wiedzieć?


[Not a valid template]W ostatnich latach ubezpieczenia turystyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic zaskakującego, coraz więcej podróżujemy, coraz częściej decydujemy się też na dłuższy pobyt zagranicą. Stąd nie dziwi, że wiele osób szuka dobrego ubezpieczenia na czas podróży, dzięki któremu można poczuć się po prostu bezpieczniej.

Typowe ubezpieczenie turystyczne obowiązuje podczas wyjazdów wakacyjnych, zagranicznych, służbowych, itd. Jeśli jednak chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto upewnić się, czy w ogólnych warunkach wybranej polisy został uwzględniony interesujący nas typ wyjazdu. Z pewnością przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego będzie w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie.

Polisy ubezpieczeniowe różnią się między sobą. Zakres ubezpieczenia może być bardzo różny. Z reguły ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia w trakcie podróży oraz następstwa rozmaitych nieszczęśliwych wypadków. Ciekawym rozwiązaniem jest także ubezpieczenie bagażu. Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nam też ubezpieczenia od odwołania np. lotu, wycieczki, noclegu itd.

Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, warto pomyśleć o ubezpieczeniach w formie rozszerzonej. Tego rodzaju ubezpieczenie turystyczne gwarantuje nam nie tylko pomoc lekarską, leczenie ambulatoryjne czy transport do szpitala, ale także liczne świadczenia dodatkowe. W grę wchodzi np.: opieka nad dziećmi, pomoc prawna w nagłych sytuacjach, pomoc tłumacza itd.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? W trakcie podróży, zwłaszcza zagranicznej, zawsze powinniśmy mieć przy sobie numer wykupionego ubezpieczenia a także numer telefonu, pod który powinniśmy dzwonić w nagłych wypadkach. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje nam całodobowy kontakt ze swoim centrum alarmowym. Korzystając z pomocy przedstawicieli towarzystwa ubezpieczeniowego, możemy być zupełnie spokojni w przypadku pobytu w szpitalu lub konieczności transportu do Polski.

Jeżeli w nagłej sytuacji nie skontaktujemy się z ubezpieczycielem, powinniśmy pamiętać o tym, by wziąć rachunek za leczenie (za wizytę oraz wykupione lekarstwa). Rachunki te musimy wraz z formularzem informującym o poniesionej szkodzie dostarczyć do oddziału naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na wypłatę odszkodowania czeka się przeważnie około 30 dni.
Jeżeli wyjeżdżamy do jednego z państw członkowskich UE, przysługuje nam oczywiście prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Mamy w tym względzie dokładnie te same prawa co obywatele danego kraju. Warunkiem skorzystania z przysługujących świadczeń jest okazanie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). EKUZ wydawana jest nieodpłatnie w oddziałach wojewódzkich (lub delegaturach) krajowego NFZ. Wniosek o kartę mogą złożyć wszystkie osoby ubezpieczone w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *