Noclegi w dużych miastach nadmorskich.


W Polsce nie ma zbyt wielu dużych miast na wybrzeżu. Najbardziej znane to oczywiście Trójmiasto, ale sporą liczbę mieszkańców mają też Kołobrzeg, Szczecin czy Świnoujście. Według wielu poradników wielkość miasta miałaby być czynnikiem decydującym o tym, ile przyjdzie nam zapłacić za noclegi w tych miastach.

 

Jeśli chodzi o hotele, zwykle jest to prawda. Hotele w Gdańsku mają średnio wyższy standard niż w Ustce, jednak nie oznacza to, że reguła ta ma bezwzględne zastosowanie do wszystkich hoteli i wszystkich miast. Różnice wynikają także z popularności danej lokalizacji, a ta zależy od systemu komunikacyjnego, atrakcji na miejscu i wielu, innych rzeczy. Powiedzmy jednak, że ogólnie jest tak, że im mniejsza miejscowość, tym mniej będzie nas kosztowało wynajęcie hotelowego pokoju. Uwaga jest jednak taka, że często w niewielkich miastach brakuje pokoi o najwyższym standardzie.

 

Pensjonaty stawiające na luksusowe miejsca noclegowe działają trochę inaczej niż hotele. Tutaj główne znaczenie będzie miała funkcja miasta. Uzdrowiska, kurorty będą pod względem zakwaterowania w pensjonacie droższe niż większe miasta. Gdynia, a tym bardziej Gdańsk to miasta będące centrum masowego ruchu turystycznego, o których nie da się powiedzieć, aby miały charakter kurortów. W przeciwieństwie do nich Ustka czy Kołobrzeg są znanymi uzdrowiskami, w pensjonacie nie płaci się tylko za standard pokoju, ale także za czystość środowiska, ciszę i lokalizację bliżej morza.

 

Prywatne kwatery różnią się najmniej pod względem cen spośród wymienionych opcji noclegowych. Noclegi w kwaterze prywatnej będą bowiem miały koszt uzależniony przede wszystkim od lokalizacji względem miasta- im bliżej morza, tym drożej, im dalej od centrów miast, tym taniej. Wpływ na ustalenie cen będzie miała również dostępność komunikacji drogowej czy kolejowej, a także standard mieszkania. Tutaj jednak rozpiętość cenowa jest tak duża, że trudno jest wskazać jakiekolwiek sztywne reguły, które pozwoliłby nam szybciej znaleźć najtańszą kwaterę prywatną.

 

Na to wszystko nakłada się oczywiście zmienność cen związana z sezonem turystycznym. Różnica między ceną noclegu poza sezonem i w jego szczycie nierzadko przekracza 100%, więc żeby wskazać najtańsze noclegi nie wystarczy tylko sprawdzić rodzaj kwatery, ale przede wszystkim trzeba być przygotowanym na różnice, które są w prostej linii wynikiem popularności wypoczynku nad morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *