Jezioro Garda – raj dla miłośników sportów wodnych


[Not a valid template]Środowisko naturalne w obszarze Trentino charakteryzuje się dużą ilością jezior – zarówno mniejszych, jak i dużych, polodowcowych akwenów. Dzięki temu – i dogodnym wiatrom z południa – panują tutaj znakomite warunki nie tylko do uprawiania narciarstwa, ale też rozmaitych sportów wodnych, takich jak pływanie, żeglarstwo i windsurfing.

Jezioro Garda to długi, wąski, zbiornik wodny, o zróżnicowanej linii brzegowej i krystalicznie czystej wodzie. To nie tylko największe, ale też najczystsze jezioro we Włoszech. Jego wschodni brzeg – należący do regionu Veneto – jest stromy i skalisty. Ten obszar znakomicie nadaje się na górskie wędrówki i wycieczki rowerowe. Przeciwległe wybrzeże jest faliste i łagodne. Rozciągają się tu szerokie plaże, otoczone zielenią traw. Północny brzeg należy do obszaru Trentino – tutaj jezioro zwęża się i wydłuża. Otoczone jest masywami Dolomitów i Adamello. Tutaj znajdziecie więcej informacji o jeziorze i jego okolicach.

Nad jezioro Garda przybywają zarówno turyści, jak i rdzenni Włosi. Jesienią aura jest tu iście letnia – temperatury i pogoda sprzyjają wakacyjnemu wypoczynkowi. Można zażyć kąpieli, popływać kajakiem lub
żaglówką. Dzięki sprzyjającym wiatrom w miejscowościach położonych nad jeziorem Garda panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu. Na północnym wybrzeżu znajduje się kilka polecanych baz indsurfingowych – to właśnie tutaj koncentruje się ruch miłośników tego sportu. Przyczyna leży w specyfice ukształtowania terenu okalającego jezioro. W zwężonej, tworzącej jakby tunel części jeziora, gdzie krajobraz
stanowią wysokie skały Dolomitów, południowy wiatr Ora wieje silniej niż w pozostałych rejonach. Wiatr ten wywołany jest przez różnicę temperatur wody i powietrza w północnych górach. Przeciwny wiatr – nadciągający z północy Peler – najlepiej chwytać o wczesnych godzinach porannych – zwykle przestaje wiać około godziny 10.

Trentino to jednak nie tylko jezioro Garda i prawie 300 pozostałych pięknych jezior, ale też rwące górskie potoki, idealne do uprawiania takich sportów jak kajakarstwo górskie, rafting, hydrospeed, czy canyoning. Okolice jeziora Garda to znakomity teren do wypróbowania sił właśnie w tej ostatniej, stosunkowo młodej dyscyplinie. Canyoning łączy w sobie sporty wodne ze wspinaczką górską. Tereny wokół jeziora Garda, a szczególnie doliny Val di Sole i Val di Ledro, nadają się idealnie ze względu na liczne rwące potoki, spływające z gór wzdłuż wąskich skalnych przesmyków i wąwozów wprost do jeziora.

Canyoning to nieco ekstremalny sport. Zaczyna się od wędrówki górskimi wąwozami, która wymaga od nas pokonania różnego rodzaju przeszkód – np. wodospadów, ciasnych przesmyków, jaskini, progów wodnych itd. Aby uprawiać ten sport, należy dobrze pływać i być w miarę silnym fizycznie. Opanowanie, odporność psychiczna i brak lęku wysokości to kolejne przydatne cechy. Warto mieć także podstawowe umiejętności
alpinistyczne – doświadczenie we wspinaczce jest wskazane. Tutaj znajdziecie więcej przydatnych informacji o canyoningu.
[art. sponsorowany]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *