Najlepiej żyje się w Melbourne!


Australijskie Melbourne wygrało w rankingu najlepszych do życia miast, przygotowanym przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit. Na drugim miejscu uklasowała się stolica Austrii Wiedeń, a na trzecim kanadyjskie Vancouver, które wygrywało od 2002 roku.

W rankingu było 140 miast z całego świata. Punkty były przyznawane w pięciu kategoriach: stabilność, ochrona zdrowia, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura. Jak podała stacja BBC, wieloletni triumfator Vancouver przegrał, bo stracił część punktów za infrastrukturę; jedna z jego głównych autostrad była w ostatnim czasie okresowo zamykana.

Aż siedem miejsc w pierwszej dziesiątce rankingu zajęły miasta w Australii i Kanadzie. Tylko dwa miasta europejskie dostały się do pierwszej dziesiątki. Na drugim miejscu był Wiedeń, a na siódmym znalazły się Helsinki. Paryż wylądował na 16. pozycji, a Londyn – dopiero na 53. miejscu.

Według rankingu, najgorzej żyje się w Harare, stolicy Zimbabwe. Na końcu listy znalazły się również stolica Bangladeszu – Dhaka, oraz Papui-Nowej Gwinei – Port Moresby.

[Not a valid template]
fot. BE&W

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *