Abchazja

Oficjalna nazwa: Abchazja
Oryginalna nazwa: აფხაზეთი, Абхазия, Аҧсны
Stolica: Suchumi
Ludność: 216 000
Powierzchnia: 8 550 km²
Język: abchaski, rosyjski1
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Największe miasta: Gagra, Tkwarczeli, Gudauta, Picunda.

Abchazja to stosunkowo niewielki region separatystyczny Gruzji, nieuznawany na arenie międzynarodowej. Z liczących się w stosunkach międzynarodowych państw jedynie Rosja uznała to kontrolowane przez siebie państwo. Choć oficjalnie Abchazja jest częścią Gruzji (tak traktowana jest przez organizacje międzynarodowe), na jej terenie stacjonuje rosyjski garnizon, a prokremlowski rząd jest czynnie wspierany przez władze w Moskwie.

Warunki naturalne.
Abchazja nie posiada większych złóż żadnego z najważniejszych minerałów. Także złoża węgla są stosunkowo niewielkie. Ten górzysty teren, osiągający w najwyższym punkcie przeszło cztery tysiące kilometrów wysokości nad poziomem morza pokryty jest w ponad połowie pierwotnymi drzewostanami liściastymi i mieszanymi z zaznaczonym piętrowym układem roślinności górskiej.

Niedocenione piękno.
Gdyby nie nieustające konflikty na tle etnicznym, Abchazja miałaby szansę stać się jednym z chętniej odwiedzanych regionów Kaukazu. Stosunkowo łagodny klimat i zachowana często w nienaruszonym stanie przyroda są największymi atutami tej separatystycznej republiki. Jednocześnie jest to jeden z najdawniej eksplorowanych regionów, w którym znaleziono ślady osadnictwa paleolitycznego. Przypuszcza się, że to właśnie Abchazja była jednym z pierwszych ośrodków, w którym powstała sztuka obróbki metali. Nad Morzem Czarnym, gdzie klimat jest najłagodniejszy, istnieją winnice, w których produkowane jest od czasów greckich świetne wino. Wiele z zabytków kultury, a także cennych przyrodniczo stanowisk, zostało zniszczonych podczas wielu wojen, które przetaczały się przez terytorium Abchazji. Dziś kultura jest słabo zinstytucjonalizowana, zresztą wprowadzenie rosyjskiego modelu władzy nie sprzyja wzmożeniu turystyki.

Bezpieczeństwo w Abchazji.
Abchazja od początku lat dziewięćdziesiątych jest w zasadzie nieprzerwanie miejscem, gdzie dochodzi do starć wojsk i partyzantów gruzińskich z separatystami i żołnierzami rosyjskimi stacjonującymi na tym terenie. Sytuacja ostatnio jest względnie spokojna, ale wciąż pozostawia wiele do życzenia. Konflikty etniczne nie omijają przybyszów z zagranicy i zdecydowanie nie jest to bezpieczne miejsce na wypoczynek z całą rodziną, a podróże do obszaru Abchaskiego odradza także MSZ . Pomimo napiętej sytuacji, jeśli ktoś zdecyduje się na wyjazd w tę niespokojną okolicę, może liczyć na to, że nie padnie ofiarą przestępczości pospolitej, której głównymi przejawami na terenie Abchazji są kradzieże samochodów lub elementów ich wyposażenia oraz kradzieże kieszonkowe. W związku z niejasną sytuacją prawną tego regionu, ciężko jest wyegzekwować realizację polis ubezpieczeniowych, o ile nie zawierają one wyraźnego stwierdzenia, że obszar ich obowiązywania obejmuje także Abchazję.

Problemem może być także uzyskanie pomocy konsularnej, z którą nie można często dotrzeć bezpośrednio do regionów separatystycznych Gruzji w ogóle, w tym także do Abchazji, podczas gdy pomoc taka często jest niezbędna. Bezpiecznym środkiem transportu są autobusy i mikrobusy prywatnych przewoźników- ich liczba zmniejszyła się po ostatnim konflikcie zbrojnym, jednocześnie pogorszył się stan dróg, ale wciąż ten sposób podróży jest znacznie bezpieczniejszy aniżeli podróże własnym samochodem, którego wjazd na teren Abchazji jest dodatkowo płatny i ograniczony sporą ilością dokumentów, jakie trzeba przy tym wypełnić. Obowiązujące w teorii przepisy gruzińskie często praktycznie nie są respektowane, a na ich miejsce wprowadza się konsekwencje wzorowane na prawie rosyjskim.

Jedna odpowiedź na „Abchazja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *