Boliwia

Oficjalna nazwa: Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia
Oryginalna nazwa: Estado Plurinacional de Bolivia
Stolica: La Paz
Ludność: 9 248 000
Powierzchnia: 1 098 580
Język: hiszpański i 36 języków lokalnych
Waluta: boliviano ($B) = 100 centavos
Największe miasta: Santa Cruz, El Alto, La Paz, Cochabamba, Sucre, Oruro, Tarija, Potosi, Sacaba, Yacuíba i San José de Pocitos


Mapa Boliwii
Boliwia mapa

Boliwia to jedno z dwóch południowoamerykańskich państw, które nie posiadają dostępu do morza. To bogate kulturowo państwo staje się jednak ostatnio coraz mniej popularne wśród turystów, a to za sprawą rozwoju przemysłu narkotykowego, który pociąga za sobą także wzrost przestępczości. Posiadanie narkotyków jest surowo karane, a wzdłuż wszystkich szlaków komunikacyjnych znajdują się liczne posterunki policji powstałe głównie w celu przeprowadzania kontroli w związku z narkotykami. Poza nimi legitymacje policyjne mają także oszuści trudniący się wymuszeniami.

Warunki naturalne.

Boliwia zachodnia jest krajem górzystym, w kierunku wschodnim teren stopniowo obniża się, przechodząc w płaskowyż Altiplano, a następnie pas nizin łącznie z fragmentem Niziny Amazonki. Na płaskowyżu mieszczą się słynne bezodpływowe jeziora, między innymi Titicaca i Poopo oraz solniska. Najwyższy szczyt, Sajama, liczący przeszło sześć i pół tysiąca metrów, zlokalizowany jest we wschodniej części Andów. Boliwia jest w połowie krajem porośniętym lasem tropikalnym, ale w górach dominują puna i jalca, lokalne zbiorowiska półpustynne.

Stara historia.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Boliwii pochodzą sprzed około dwudziestu tysięcy lat. Największe zmiany zaszły jednak w piętnastym wieku naszej ery, kiedy to tereny dzisiejszej Boliwii zostały włączone do królestwa Inków. Okres ten jednak nie pozostawił po sobie wielu śladów, ponieważ sto lat później na tym samym terenie pojawili się hiszpańscy konkwistadorzy i kultura inkaska zaczęła chylić się ku upadkowi. Pod koniec dziewiętnastego i w pierwszej połowie dwudziestego wieku trzy wojny pozbawiły Boliwię dostępu, w kolejności, do Oceanu Spokojnego, kauczukodajnego regionu Acre i większości Chaco.

Kulturowy ostaniec.

Boliwia jest tym krajem Ameryki Południowej, w którym chyba najlepiej widać różnice kulturowe między Starym a Nowym Światem. Wprawdzie wiele atrybutów kultury boliwijskiej jest w jakiś sposób związanych z okresem kolonialnym to jednak mają one swój lokalny charakter. Prawdopodobnie taka kulturowa trwałość jest efektem utrzymania kulturowej większości przez rdzennych mieszkańców tego terenu. Najpopularniejszym rysem kulturowym jest melonik. Te niewielkie kapelusiki w przypadku kobiet są odpowiednikiem europejskich obrączek- przechylone na bok głowy są właściwe dla kobiet niezamężnych, noszone prosto- mężatek. Bardzo Charakterystyczna jest także pełna kurtuazyjnych ozdobników kultura zachowań Boliwijczyków.

Do sprzedawcy zawsze zwraca się używając słowa „proszę”, do mężczyzn, także znajomych, mówi się per „don” a do kobiet „dona”. Z aprobata nie spotyka się publiczne okazywanie uczuć. Ważne dla kultury Boliwii jest utrzymanie status quo jeśli chodzi o sposób utrzymywania rodziny. De facto to parające się tkactwem kobiety zdobywają środki na utrzymanie. Wiele z terenów rolniczych zostało bezprawnie zajęte przez uprawy koki, które prowadzone są przez grupy przestępcze, w związku z czym okoliczni mieszkańcy często zmieniają swoje miejsce zamieszkania.

Dość nietypowa jest zresztą struktura zasiedlenia Boliwii, bo grubo ponad siedemdziesiąt procent mieszkańców osiedliło się w Andach i to na wysokości powyżej trzech tysięcy metrów nad poziomem morza, więc wizyta w tym rejonie może wiązać się ze sporymi utrudnieniami dla osób cierpiących na objawy tak zwanej choroby wysokościowej. Kultura Boliwii, pozbawiona w dużej mierze swoich pierwotnych rysów, zachowała się jednak w stopniu znacznym niezmieniona kolonizacją albo tez elementy rodzime wymieszały się z napływowymi tworząc zupełnie nowe normy kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *