Trynidad i Tobago

Oficjalna nazwa: Trynidad i Tobago
Oryginalna nazwa: Republic of Trinidad and Tobago
Stolica: Port-of-Spain
Ludność: 1 229 000
Powierzchnia: 5 128 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar Trinidadu i Tobago (TT$) = 100 centów
Największe miasta: Port-of-Spain, Chaguanas, San Fernando, Arima.


Mapa Trynidad i Tobago
Trynidad i Tobago mapa

Trynidad i Tobago to wyspiarskie państwo u wybrzeży Wenezueli. Nazwa jest nieco myląca, bo choć Trynidad i Tobago to nazwy dwóch największych wysp regionu, w skład państwa o tej nazwie wchodzi także szereg mniejszych wysp. Niektóre z nich są, jak Trynidad, geologicznym przedłużeniem Gór Karaibskich, inne są atolami lub wyspami koralowymi. Jest to pod względem demograficznym jedno ze starszych państw wyspiarskich basenu Morza Karaibskiego.

Warunki naturalne.
Najciekawszą pod względem przyrodniczym wyspą Archipelagu jest Trynidad, na którym poza trzema pasmami górskimi znajdują się błotne wulkanu oraz smolne jezioro powierzchniowe. Na wschodnich stokach wysp rosną lasy równikowe, na zachodnich roślinność naturalna ma formę sawanny, jednak w praktyce coraz większą powierzchnię zajmują pola uprawne. Trynidad I Tobago jest jednym z tych szczęśliwych państw regionu, którego nie nawiedzają huragany.

Ani rolnictwo, ani turystyka.
Trynidad i Tobago pod jednym względem zdecydowanie wyróżnia się na tle innych krajów Morza Karaibskiego. Jego gospodarka nie opiera się ani na rolnictwie, ani na turystyce, ale na wydobyciu i przetwórstwie ropy naftowej, gazu ziemnego oraz asfaltu. Dzięki nim Trynidad i Tobago stał się jednym z bogatszych krajów Ameryki Łacińskiej.

Dość egzotyczna jest także struktura etniczna, bo po dwie piąte mieszkańców przypada na Hindusów i potomków Murzyńskich niewolników, a jedynie niecały jeden procent na ludzi rasy białej. Struktura wyznaniowa przy takim składzie etnicznym także jest dość nietypowa: zaledwie co drugi Hindus jest hinduistą a aż jedna na trzy osoby jest wyznania katolickiego. Taka mieszanka jest na pewno dość nietypowa, ale niewiele osób miało okazję przekonać się o tym na własne oczy, ponieważ Trynidad i Tobago nie jest głównym celem wycieczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *