Korea Południowa

Oficjalna nazwa: Republika Korei
Oryginalna nazwa: 대한민국, 大韓民國
Stolica: Seul
Ludność: 50 062 000
Powierzchnia: 99 720 km²
Język: koreański
Waluta: 1 won południowo-koreański (W) = 100 chun
Największe miasta: Seul, Pusan, Taegu, Inch’ŏn, Ulsan, Kwangju, Taejŏn


Mapa Korei Południowej
Korea Południowa mapa

Republika Korei, zajmująca południową część Półwyspu Koreańskiego rości sobie pretensje do jego pełnej własności. Po wojnie w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym trzecim roku Korea Południowa rozwijała się bardzo szybko, jednak została zatrzymana przez kryzysy finansowe w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym siódmym i dwa tysiące ósmym roku. Mimo to wciąż jest jednym z Azjatyckich Tygrysów.
Warunki naturalne.

Korea Południowa jest silnie zalesionym, wyżynno-górzystym krajem z długą siecią rzeczną składająca się jednak z bardzo dużej ilości krótkich rzek, wykorzystywanych do nawadniania pól uprawnych.
Republika Korei położona jest w strefie klimatów monsunowych. Najwyższy szczyt Korei położony to wulkan przybrzeżny wznoszący się na niemal dwa kilometry nad poziom morza. Do Korei Południowej należą także archipelagi wulkaniczne położone przy wschodnim, riasowym wybrzeżu.

Komfort a bezpieczeństwo.
Korea Południowa jest krajem bezpiecznym- i całe szczęście, bo porozumienie się w języku koreańskim do zadań łatwych nie należy, a na prowincji angielski nie jest powszechnie znany. W mieście bez problemu można porozumieć się w tym języku, który jednak nie jest zbyt często używany w praktyce. Do Korei Południowej nie wolno wwozić żadnych produktów rolnych i spożywczych- takie zaostrzenie przepisów wynika z ustaw dotyczących epidemiologii.

Podróże po Korei nie sprawiają większych problemów, a o ewentualnych trudnościach spowodowanych czasem manewrami wojskowymi jest się informowanym wcześniej. Jedynie w pobliży strefy zdemilitaryzowanej i w obrębie obiektów wojskowych poruszać się nie wolno, albo można jedynie z przewodnikiem z uprawnionego biura podróży. Zwiedzać Koreę można dowolnie: samochodem, autobusem albo KTX, czyli koreańskimi szybkimi kolejami. W samym Seulu wygodnym środkiem transportu jest osiem linii metra, natomiast na dalsze odległości doskonale sprawdza się samolot albo pociąg lub autobus dalekobieżny. Można także wynająć samochód i w ten sposób przejechać całą Koreę.

Do zobaczenia jest oczywiście dużo, bo przecież Korea wyrosła na zupełnie innej kulturze, ale trzeba dobrze poznać zasady, żeby nie napytać sobie biedy. Najrozsądniej jest wybrać się na zwiedzanie w towarzystwie przewodnika, dzięki czemu będziemy mogli zrozumieć choćby napisy na tablicach informacyjnych, które nie zawsze przygotowywane są także w języku angielskim.

Jeśli nie brać pod uwagę Japonii to Korea Południowa jest dla turysty najdroższym krajem w całej Azji. Ceny hoteli na poziomie europejskim są bardzo wysokie, natomiast tanie motele nie każdemu przypadną do gustu: pokoje są niewielkie i bardzo często pozbawione łóżek, nie wspominając o innych udogodnieniach. Najtańsze posiłki serwowane są w restauracjach fast-food, jednak chcąc poczęstować się jakimś koreańskim daniem, musimy przygotować nawet piętnaście razy więcej gotówki. Płatności kartami kredytowymi są akceptowane równie powszechne co gotówką- można nimi płacić w zasadzie wszędzie.

Pierwszy problem z jakim stykają się Polacy chcący dostać się do Korei to brak połączenia lotniczego. Obecnie najbardziej uczęszczany szlak prowadzi przez Frankfurt, ale sytuacja ma się poprawić w dwa tysiące dwunastym roku, kiedy LOT zakupi nowe samoloty, choć to jeszcze nie zostało przesądzone.

Korea jest państwem, które z całą pewnością warto zobaczyć, ale wymaga to sporo zachodu i dość zasobnego portfela. Jednak za wysoką cenę można spędzić naprawdę wspaniałe wakacje w miejscu, które jest tak różne od naszego kręgu kulturowego jak to tylko możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *