Azerbejdżan

Oficjalna nazwa: Azerbejdżan, Republika Azerbejdżanu
Oryginalna nazwa: Azərbaycan Respublikası
Stolica: Baku
Ludność: 9 000 000
Powierzchnia: 86 600 km²
Język: azerski
Waluta: 1 manat = 100 gopików
Największe miasta: Baku (Bakı), Gandża (Gəncə), Sumgait (Sumqayıt), Mingeczaur (Mingəçevir), Nachiczewan (Naxçıvan), Şirvan, Şəki, Yevlax, Xankəndi / Stepanakert, Lenkoran (Lənkəran)

Azerbejdżan to najludniejsze państwo Kaukazu, bogate w epizody wiążące je z dziejami najróżniejszych kultur- od starogreckiej przez rzymską i perską, aż po tę związaną z kulturą republik socjalistycznych. Jednak to dopiero upadek ZSRR pozwolił Azerom na szybki rozwój, bazujący głównie na bogatych złożach ropy naftowej.


Mapa Azerbejdżanu
Azerbejdżan mapa

Warunki naturalne.
Azerbejdżan jest tym krajem Kaukazu, którego góry kryją najwięcej endemitów i reliktów świata roślinnego. Co godne podkreślenia, aż jedna dziesiąta kraju to tereny chronione właśnie ze względu na unikalną przyrodę. Przyroda Azerbejdżanu jest mocno zróżnicowana i obejmuje ekosystemy górskie, podgórskie, stepowe i półpustynne.

Rozwój, ale nie kosztem kultury.
Obraz Azerbejdżanu, jaki większość z nas ma w głowie, dotyczy Azerskiej SRR. Obecnie jest to ośrodek dynamicznie rozwijającego się handlu, przemysłu i usług. W Azerbejdżanie funkcjonuje wiele uczelni o wysokim poziomie, natomiast azerskie miasta, zwłaszcza nocą, bardziej przypominają kadry z amerykańskich filmów. Niemniej jednak widoczna jest także dbałość o dziedzictwo kulturowe, tak w formie materialnej jak i niematerialnej. Najbardziej widocznym jej przejawem jest mugam, czyli muzyka azerska, wygrywana między innymi na kamanczy, tarze i nagarze z towarzyszeniem bębnów i kotłów. W ramach ciekawostek warto wspomnieć, że pozostałością po kulturze sowieckiej jest traktowanie Dnia Kobiet jako święta państwowego, obchodzony jest także- podobnie jak w Rosji- dzień zwycięstwa nad faszyzmem.

Własnym wkładem w kulturę jest rolnictwo Azerów, utrzymywane w formie tradycyjnej przez tysiące lat, a i dziś będące jednym z najbardziej fundamentalnych i znaczących elementów kultury Azerbejdżanu. W rolnictwie zatrudnionych jest niespełna co drugi mieszkaniec kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *