Niger

Oficjalna nazwa: Niger, Republika Nigru
Oryginalna nazwa: République du Niger
Stolica: Niamey
Ludność: 15 306 252
Powierzchnia: 1 267 000 km²
Język:francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów
Największe miasta: Niamey, Zinder, Maradi, Agadez, Tahoua


Mapa Niger
Niger mapa

Niger jest dużym państwem leżącym w Afryce Zachodniej. Na jego terytorium znajduje się obszar należący do Sahary oraz suche sawanny. Państwo to, w okresie kolonialnym, należało do Francji. Niepodległość odzyskało dopiero w roku 1960. Nazwa państwa pochodzi od rzeki, która przecina je na południu, na krótkim odcinku.

Niger położony jest na terenie dwóch stref klimatycznych. Zwrotnikowy klimat suchy i skrajnie suchy, oraz klimat podrównikowy suchy. Ten pierwszy zajmuje około dwóch trzecich powierzchni państwa. Znajduje się na obszarze środkowym i północnym. Na północy występuje odmiana skrajnie sucha, a w kierunku południa coraz częściej występuje zjawisko deszczy epizodycznych. Amplituda dobowa temperatur jest ogromna. W ciągu dnia może występować temperatura do pięćdziesięciu stopni Celsjusza, a w nocy spadać do nawet zera stopni Celsjusza. Zimy są nieco chłodniejsze, a charakterystycznym zjawiskiem występującym w tym okresie są suche wiatry, nazywane w tym regionie świata „harmatan”.

Południe kraju jest zdominowane przez klimat podrównikowy suchy. Jedynie na skrajnym południu zdarzają się ulewne deszcze, na pozostałym obszarze deszcze są zjawiskiem sporadycznym. Występują one jedynie w lecie, kiedy trwa pora deszczowa. Jest to region gorący, jednak nie tak upalny jak północ kraju. Amplitudy dobowe i roczne są mniejsze, niż te występujące w części pustynnej Nigru.

Roślinność jest tam uboga. Przede wszystkim charakterystyczna dla obszarów pustynnych, a więc zdecydowanie sucholubna i dostosowana do ciężkich warunków klimatycznych. Duża część obszaru Nigru jest zupełnie pozbawiona roślinności. Tym, co jest w stanie żyć w tak skrajnych warunkach środowiska, jest roślinność efemeryczna i kserofity. Przede wszystkim są to gatunki traw, które rosną na dnach Uedów. W innych regionach jest to roślinność ciernista. W nielicznych oazach, można natknąć się na palmy i akacje. Bardziej zróżnicowana szata roślinna występuje w wyższych partiach gór, których na obszarze Nigru jest niewiele. Większość niskich wzniesień jest pozbawiona roślinności.

Kierując się ku południu roślinność staje się coraz bardziej bogata i urozmaicona. Pojawiają się suche sawanny, które porastają suche, niskie odmiany traw. Dalej podążając w kierunku południa, sawanna zmienia się w coraz bogatszą – w końcu pojawiają się nieliczne drzewa, między innymi baobaby i akacje. Na samym południu natomiast sawanna jest bogata, występują bardziej wymagające gatunki drzew. Jednak w porze suchej wszystko obumiera i odradza się dopiero po deszczach.

Świat zwierząt również jest ubogi, mimo że nie mieszka na tych terenach zbyt wiele osób. Jest to spowodowane przez ciężkie warunki środowiska. Spotkać tu można przede wszystkim małe zwierzęta i owady. Skorpiony, fenki i skoczki pustynne to jedne z bardziej powszechnych zwierząt w tych terenach. Na obszarach sawanny można spotkać bawoły, słonie i antylopy. Występują one jednak jedynie w obrębie obszarów chronionych.

Dlaczego warto odwiedzić Niger?
Największą atrakcją turystyczną, jaką ma do zaoferowania Niger, jest pustynia. Pustynie pokrywają tutaj aż trzy czwarte powierzchni kraju. Jest to coś niesamowitego dla osób, które mieszkają na terenie Europy, ponieważ nigdzie w Europie nie da się zobaczyć czegoś podobnego. Przejażdżka na wielbłądzie, przez pustynne piaski, a później odwiedzenie pobliskiej oazy są tym, co po takiej wycieczce będziemy pamiętać do końca życia. Warto wycieczkę planować na okres pory deszczowej, kiedy to oko można ucieszyć nielicznymi, zielonymi zakątkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *