Mołdawia

Oficjalna nazwa: Mołdawia, Republika Mołdawii (Republika Mołdowy)
Oryginalna nazwa: Republica Moldova
Stolica: Kiszyniów (Chişinău)
Ludność: 4 324 450
Powierzchnia: 33 843 km?
Język: mołdawski
Waluta: 1 mołdawski lei (MLD) = 100 bani
Największe miasta:, Kiszyniów, Bielce, Soroki, Kaguł, Tyraspol, Bendery, Rybnica, Orgiejów, Komrat


Mapa Mołdawia
Mołdawia mapa

Mołdawia,? ?często zwana Mołdową,? ?co jest niepoprawnym spolszczeniem oryginalnej wymowy,? ?pierwotnie była częścią Rumunii,? ?następnie zaś stała się częścią SRR,? ?a obecnie podzielona na Mołdawię i Naddniestrzańską Republikę Mołdawii,? ?nieuznawaną na arenie międzynarodowej,? ?jest niewielkim państwem o dość dużej gęstości zaludnienia.

Warunki naturalne.

Położona w Besarabii Mołdawia jest pozbawiona dostępu do morza,? ?choć można je bez większych problemów teoretycznie zobaczyć-? ?od granicy do wybrzeża pozostaje jedynie dziesięć kilometrów terytorium rumuńskiego.? ?Kraj jest wyjątkowo nizinny,? ?utworzony na podłożu wapiennym,? ?a więc obfitujący w jaskinie.? ?Najwyższy punkt znajduje się zaledwie czterysta trzydzieści metrów powyżej poziomu morza.

SRR XXI wieku.

Mołdawia nawet po upadku ZSRR nie zerwała z dziedzictwem gospodarczym sowieckiej republiki.? ?Do dziś większą część areału rolniczego zajmują nierentowne kołchozy i sowchozy,? ?krajowi grożą niedostatki energii elektrycznej a gospodarka jest nienowoczesna i oparta wciąż na zasadach centralnego planowania,? ?choć oficjalnie istnieje w Mołdawii wolność gospodarcza.? ?Wciąż jest to zresztą miejsce stacjonowania wojsk rosyjskich.? ?To one zresztą zapobiegły zbrojnemu włączeniu Naddniestrza w obręb Mołdawii w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym drugim roku.? ?Nie zmienia to jednak faktu,? ?że Republika Naddniestrzańska nie jest uznawana nawet przez Rosję.? ?W lewobrzeżnej części Dniestru coraz silniej zaznaczają się tendencje separatystyczne,? ?zwłaszcza,? ?że jest to region najsilniej uprzemysłowiony,? ?lecz mniejszy.

Kultura narodowa.

Kultura w Mołdawii,? ?jak mało gdzie w obecnych czasach,? ?jest oznaką przynależności narodowej,? ?co szczególnie dobrze widać na podstawie używanego kroju pisma.? ?W większej części Mołdawii używa się alfabetu łacińskiego,? ?ale w separatystycznej Mołdawii Naddniestrzańskiej-? ?uproszczonej cyrylicy,? ?czyli grażdanki.? ?Spora część powstających utworów literackich opiera się na historii regionu lub też autentyczne wydarzenia przenosi na fikcyjne postaci i fikcyjne miejsca w Mołdawii.? ?Zwłaszcza po upadku Związku Radzieckiego literatura mołdawska stała się orężem w walce o odzyskanie tożsamości kulturowej,? ?a następnie bronią w walce z politycznymi przeciwnikami między uznawaną na arenie międzynarodowej Mołdawią a nieuznawaną Republiką Naddniestrzańską.? ?Poza tym kultura Mołdawii nie jest drastycznie różna od kultury Rumunii.? ?Dominująca religią jest prawosławie i to z niego wypływa większość zwyczajów i obrzędów.? ?Rdzenne tradycje zniknęły zupełnie w starciu z prawosławiem,? ?albo wymieszały się z obyczajnością religijną do tego stopnia,? ?że są dziś nie do odróżnienia od obyczajów rumuńskich czy ukraińskich.? ?Także muzyka pełna jest związków z muzyką Rumunii,? ?Turcji i Ukrainy,? ?zresztą nie ma w Mołdawii długiej historii,? ?ponieważ pierwsza mołdawska szkoła muzyczna powstała znacznie później niż jej europejskie odpowiedniki,? ?natomiast film ma więcej wspólnego z literaturą.? ?Kinematografia także stała się kulturową bronią.

Najbiedniejszy kraj łasy na pieniądze.

Mołdawia jest najbiedniejszym krajem Europy.? ?Należy szczególną uwagę zwrócić na ceny waluty w kantorach,? ?gdzie normalną praktyką jest obniżenie ceny waluty oraz doliczanie prowizji za obsługę,? ?skutkiem czego i tak zapłacić trzeba więcej.? ?Drogie są hotele i gastronomia,? ?leki i sam przejazd przez granicę-? ?Mołdawia wyspecjalizowała się w tworzeniu dziesiątek drobnych z pozoru opłat,? ?które w sumie dają całkiem pokaźne wydatki.


Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • mołdawia
  • moldawia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>