Gujana

Oficjalna nazwa: Gujana, Kooperacyjna Republika Gujany
Oryginalna nazwa: Co-operative Republic of Guyana
Stolica: Georgetown
Ludność: 769 095
Powierzchnia: 214 970 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar gujański (G$) = 100 centów
Największe miasta: Georgetown, Linden, New Amsterdam, Corriverton, Bartica


Mapa Gujana
Gujana mapa

Gujana to południowoamerykańskie państwo mające dostęp do wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Graniczy między innymi z Wenezuelą i Surinamem, które kwestionują przebieg gujańskiej granicy. Gujana ma dosyć dziwną konstytucję, która mówi, że prezydenta wybiera partia, która zwycięża w wyborach parlamentarnych, natomiast rząd powoływany jest przez prezydenta – za taki układ Gujana bywa krytykowana w kręgach międzynarodowych.

Warunki naturalne.
Pod względem krajobrazowym Gujana jest krajem dość mocno zróżnicowanym. W pobliżu rzek, których sieć jest dobrze rozwinięta, wykształcają się często bagna i moczary, choć zasadniczo pas nizin sięga jedynie na sześćdziesiąt pięć kilometrów w głąb lądu, licząc od wybrzeża oceanu. Im dalej na południe, tym bardziej rzeźba zmienia się w stronę wyżynnej. Naturalną szatą roślinną Gujany stanowią wilgotne lasy równikowe, jednak w obszarze wydobycia boksytów ich udział znacząco spada.

Zniszczona kultura.
Po pierwotnych mieszkańcach terenów zajmowanych przez dzisiejszą Gujanę, Arawakach, nie został prawie żaden ślad. Większość materialnych zabytków kultury to pozostałości po epoce kolonialnej, która z Gujaną nie obeszła się zbyt łagodnie. Dzisiejsza Gujana zajmuje teren będący dawniej pod zarządem brytyjskim, podczas gdy Gujana Holenderska przekształciła się w Surinam, natomiast Gujana Francuska cały czas pozostaje pod władzą Francji.

Na kulturze tego regionu, podobnie jak i w innych miejscach na kontynencie, silny ślad odcisnęli Murzyni sprowadzani w charakterze niewolników i to ich kultura zachowała się w Gujanie po wymieszaniu z miejscowymi kulturami. Jest więc to miejsce piękne, owszem, ale pozbawione charakterystycznej, własnej nuty, co w kontekście państw południowoamerykańskich nie jest jednak niczym dziwnym ani nadzwyczajnym.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *