Grenada

Oficjalna nazwa: Grenada
Oryginalna nazwa:
Stolica: Saint George’s
Ludność: 89 258
Powierzchnia: 344 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar wschodniokaraibski (EC$) = 100 centów
Największe miasta: St. George’s, Grenville i Gouyave


Mapa Grenady
Grenada mapa

Grenada to mikropaństwo na półkuli zachodniej. Liczba ludności jest mniejsza niż w przeciętnym mieście europejskim i większość mieszkańców żyje na największej wyspie, Grenadzie, pozostali zaś na mniejszych wysepkach archipelagu Grenadyn, części Małych Antyli.

Warunki naturalne.

Wysepki Grenady położone są na granicy zasięgu huraganów i jedynie sporadycznie stają na ich drodze. Wszystkie wyspy archipelagu są pochodzenia wulkanicznego i pokryte są namorzynami lub lasem tropikalnym na żyznych glebach.

Kultura wojskowości.

Choć niewielka, Grenada stanowiła oczko w głowie wielu krajów jeśli chodzi o wojsko. Było to miejsce stacjonowania garnizonów francuskich, brytyjskich i kubańskich wpieranych przez kraje bloku sowieckiego. Obecnie Grenada utrzymuje jedynie paramilitarną policję i straż przybrzeżną, przy czym obie formacje są utrzymywane przy pomocy Amerykanów. Choć garnizony nigdy nie były specjalnie liczne, a armia Grenadyny osiągała maksymalnie około trzech tysięcy żołnierzy to właśnie wojskowość odcisnęła na tym małym kraju dość dobrze widoczne piętno w postaci fortyfikacji z różnych epok. Kultura Grenady jest specyficzną mieszaniną francusko-afrykańską z domieszką naleciałości tureckich. Jednym z ważniejszych elementów tamtejszej kultury jest gawędziarstwo, w którym najwyraźniej przeplatają się afrykańskie mity i starofrancuskie legendy i opowiastki. Wpływy tureckie natomiast najsilniej zaznaczają się w kuchni.

Zwiedzanie Grenady.

Na Grenadę można dotrzeć najszybciej z innych krajów w okolicy, ale także bezpośrednio z Europy czy Stanów Zjednoczonych. Sam archipelag zwiedza się najwygodniej dzięki dobrze rozwiniętej sieci autobusów albo taksówką. Pomiędzy poszczególnymi wysepkami kursują czarterowe statki i jachty. Główną atrakcją wysp jest tropikalny las zachowany w relatywnie dobrym stanie. Gdzieniegdzie można zobaczyć pochodzące z różnych okresów historycznych fortyfikacje lub budowle użytkowe często także ufortyfikowane. Ponieważ wyspy są pochodzenia wulkanicznego, nie rozwinęły się wokół nich rafy koralowe, które przyciągałyby turystów. Na pewno natomiast przyciąga stosunkowo niska cena, nienaruszone środowisko i gorący klimat

Roztańczona społeczność.

Społeczność Grenady znana jest z ekspresyjności i chętnego okazywania uczuć. Jednym z uświęconych tradycją sposobów świętowania, zawierania przyjaźni i wyrażania emocji jest taniec. Można tu spotkać rytmy znane z różnych zakątków świata, czasem mające swoje źródło w basenie Morza Karaibskiego, czasem wchłoniętych przez kulturę Grenady. Okazji do tańca nie brakuje, zwłaszcza, że nawet bez specjalnych okazji urządzane są zabawy połączone właśnie z tańcem. Chcąc dobrze czuć się na Grenadzie trzeba przyjąć dobre zwyczaje jej mieszkańców: uprzejmość, grzeczność i otwartość, także wobec obcych. Nie wiadomo czy to właśnie leży u podstaw niskiej przestępczości, ale kultura Grenady jest na pewno jedną z ciekawszych bardziej otwartych i radosnych kultur na świecie. Na wyspach Grenady zgubić się ciężko, ale jeśli komuś się to przytrafi, zawsze może liczyć na pomoc lokalnych mieszkańców. Turyści szybko są akceptowani przez tolerancyjną społeczność i traktowani tak samo jak stali mieszkańcy wyspy. Choć nietrudno znaleźć miejsce lepiej przygotowane na przyjęcie turystów pod względem infrastruktury, znacznego wysiłku wymagałoby znalezienie tak gościnnego zakątka. Grenada jest krajem ludzi otwartych i turysta, czy chce, czy nie, szybko również zaraża się ową otwartością i radosną uprzejmością.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *