Benin

Oficjalna nazwa: Benin, Republika Beninu
Oryginalna nazwa: République du Bénin
Stolica: Porto-Novo
Ludność: 8 295 000
Powierzchnia: 112 620
Język: francuski
Waluta: 1 frank CFA (CFAF) = 100 centimes
Największe miasta: Kotonu, Abomey-Calavi, Porto-Novo, Djougou, Parakou, Bohicon, Kandi, Lokossa, Natitingou, Ouidah


Mapa Benin
Benin mapa

Benin, dawniej znany pod tradycyjną nazwą Dahomeju, swoje początki wiąże z unią plemion zamieszkujących tereny nad Zatoką Gwinejską. Następnie jednak stał się obszarem kolonizacji, przy czym dochodziło tu do walk o wpływy pomiędzy Brytyjczykami i Holendrami, w których cierpieli głównie tubylcy.

Warunki naturalne.
Na wybrzeżu częste są zarośla mangrowe i namorzyny, natomiast wraz z przesuwaniem się ku północy, wzrasta udział formacji trawiastych, które na północy kraju są już niemal jedyną formacją, przechodząca nawet w półpustynie. Na terenie całego kraju, głównie przy źródłach artezyjskich, tworzą się enklawy wiecznie wilgotnych lasów.

Kraj wojowników.
Dahomej aż do połowy dziewiętnastego wieku był potęgą militarną takiej sławy, że nawet Portugalczycy nie przypuszczali większych eskapad na jego terenie. Nazywany był dzisiejszy Benin „czarną Spartą”, a podstawowe przeszkolenie bojowe przechodzili to wszyscy mężczyźni, którzy jednak nie zbudowali nigdy najbardziej elitarnej jednostki- Ahosi, składającej się wyłącznie z kobiet-wojowniczek.

Obyczaje wojowników przetrwały zresztą w Beninie do dziś i są pielęgnowane, choć armia Beninu jest stosunkowo niewielka, zwłaszcza jak na normy afrykańskie. Niemniej jednak sztukę wojaczki traktuje się w Beninie tak, jak w europie rzemiosło rycerskie- jako sztukę, zbiór norm obyczajowych, a także sposób na doskonalenie siebie. Dopiero jednak w dwa tysiące szóstym roku można było powiedzieć, że ustały waśnie wewnętrzne w Beninie, a przynajmniej te, które przybierały rozmiary walki zbrojnej- wcześniej przez kraj przetaczały się krwawe starcia etniczne. Demokratyczne wybory pięć lat temu sprawiły, że Benin został uznany za wzór demokracji w Afryce. Zanim jednak opinia taka stanie się stała i powszechnie znana, musi minąć jeszcze wiele czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *