Kuwejt

Oficjalna nazwa: Kuwejt, Państwo Kuwejt
Oryginalna nazwa: Daulat al Kuwajt دولة الكويت
Stolica: Kuwejt
Ludność: 2 597 000
Powierzchnia: 17 818 km²
Język: arabski
Waluta: 1 dinar kuwejcki (KD) = 1000 filów


Mapa Kuwejt
Kuwejt mapa

Kuwejt nie jest rekordowo gęsto zaludniony, ale nie należy też do państw o małym zagęszczeniu. Gospodarka tego islamskiego państwa opiera się na eksporcie ropy, a turystyka jest jedynie dodatkowym generatorem PKB, zresztą z wielu powodów turystów w Kuwejcie nie ma zbyt wielu. W podróżach między Polską a Kuwejtem obowiązuje ruch wizowy, samo wydanie wizy przez kuwejcką ambasadę to koszt około dwudziestu dolarów.

Warunki naturalne.

Kuwejt jest niemal w całości państwem pustynnym. Lasy, łąki i użytki rolne nie zajmują razem nawet ośmiu procent powierzchni tego dwumilionowego kraju. Pustynie za to skrywają pola roponośne, a po obfitszych opadach pojawiają się rzeki okresowe i epizodyczne. W całym Kuwejcie nie ma ani jednego stałego zbiornika wodnego.

Swoboda turysty.

Turyści mogą poruszać się po Kuwejcie bez większych ograniczeń. Zakazany jest jedynie wstęp na tereny wojskowe, związane z wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej i przepompowni wody. Nie trzeba także zgłaszać nigdzie szczegółowego harmonogramu podróży, jak to czasem bywa w innych krajach islamskich. Zagrożenie pospolitą przestępczością w Kuwejcie jest znikome, jedyne, na co trzeba uważać to aby nie popaść w konflikt z prawem koranicznym, które obowiązuje w Kuwejcie wszystkich, także turystów. Wiąże się to z zakazem spożywania posiłków i palenia tytoniu w okresie Ramadanu, koniecznością dostosowania stroju oraz sposobem zwiedzania świętych miejsc i świątyń, gdzie wstęp dopuszczalny jest jedynie w towarzystwie przewodnika, w wyznaczonej przez niego porze.

Różne opracowania często przedstawiają turystę, zwłaszcza nieislamskiego, jako wroga Kuwejtu. Tymczasem w rzeczywistości trudno o inny kraj islamski, który pozostawiałby turystom równą swobodę. Trzeba pamiętać, że granica z Irakiem jest zamknięta dla ruchu turystycznego i biznesowego, ale już do pozostałych państw ościennych możemy udać się bez większych problemów po spełnieniu ich warunków stawianych przed turystami.

Kobieta w Kuwejcie.

Zgodnie z prawem koranicznym kobieta reprezentowana jest zawsze przez męskiego opiekuna. Z tego powodu warto podróżować w towarzystwie mężczyzn, a jeśli samotna kobieta planuje wyjazd do Kuwejtu to najlepiej jest wcześniej skontaktować się z kuwejcką Ambasadą, żeby zorientować się, czy można w ogóle otrzymać wizę. Także kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na strój, który powinien być odpowiednio skromny, nieeksponujący ciała. Jeśli kobieta otrzyma wizę to zazwyczaj nie napotyka żadnych problemów w podróżowaniu po Kuwejcie, ale dla pewności można unikać normalnych restauracji i wybierać miejsca, w których wydzielona jest przestrzeń dla kobiet. Tego typu restauracje stają się coraz popularniejsze wraz z rozwojem turystyki i można znaleźć je w zdecydowanej większości państw islamskich. Wszelką niezbędną pomoc można zawsze uzyskać w placówce dyplomatycznej.

Jak zwiedzać?

Kuwejt najwygodniej zwiedzać autobusami. Zresztą korzystanie z usług miejscowych przewodników pozwala uniknąć nieporozumień, jakie mogłyby wyniknąć między przedstawicielami kultury islamskiej a nieislamskiej. Islam w Polsce ma obraz bardzo zniekształcony i tak naprawdę należy przed wyjazdem do Kuwejtu dowiedzieć się przynajmniej o podstawowych zasadach kultury muzułmańskiej, co pozwoli ułatwić podróż i sprawi jednocześnie, że gospodarze będą bardziej przyjaźnie nastawieni. Musimy pamiętać między innymi o tym, że banki i większość placówek handlowych i urzędów nie jest czynna od poniedziałku do piątku, ale od niedzieli do czwartku. Podobnych uwag są dziesiątki i rozsądny turysta stara się poznać przynajmniej większość z nich, co czyni pobyt w Kuwejcie prawdziwie swobodnym i przyjemniejszym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *