Japonia

NAZWA: Cesarstwo Japonii
STOLICA: Tokio
POWIERZCHNIA: 377 835km kwadratowych
LUDNOŚĆ: 127 300 000
USTRÓJ: monarchia konstytucyjna z parlamentarnym rządem
GŁOWA PAŃSTWA: cesarz Akihito
GŁOWA RZĄDU: Naoto Kan
JĘZYK URZĘDOWY: japoński
HYMN: Kimi-ga Yo (Rządy cesarza niech trwają lat tysiące)
WALUTA: jen
RELIGIA: buddyzm, shinto,chrześcijaństwo
GŁÓWNE MIASTA:Osaka, Jokohama, Nagoja, Kioto, Kobe, Kitakiusiu, Sapporo


Mapa Japonii
Japonia mapa

Japonia jest jednym z najbardziej tajemniczym państw na świecie. I z pewnością ta aura tajemniczości sprawia, że tak dużo osób chce poznać bliżej ten wyspiarski położony na Pacyfiku kraj. Nie bez powodu, w oficjalnym obiegu stosowane są dwie nazwy tego kraju, „Kraj Wschodzącego Słońca“ oraz „Kraj Kwitnącej Wiśni“. To właśnie one najlepiej oddają charakter tego wyspiarskiego państwa i sprawiają, że każdy ma ochotę na odkrycie jego tajemnic.

ETYMOLOGIA NAZWY

Słowo Japonia ma wiele znaczeń. Zapisując je znakami kanji odczytuje się je jako Nippon albo Nihon. Warto zapamiętać, przed 1946 rokiem oficjalna nazwa tego kraju brzmiała Dai Nippon Teikoku, co można tłumaczyć jako Cesarstwo Wielkiej Japonii. Natomiast od 1946 oficjalna nazwa kraju brzmi Nippon-koku i oznacza Państwo Japońskie.

Japonia od samego początku swego istnienia silnie związana była z Chinami. Nic, więc w tym dziwnego, że w języku chińskim słowo Japonia oznacza „Kraj Wschodzącego Słońca“. Nazwa ta wynika z położenia geograficznego Japonii względem Azji, które sprawia wrażenie jakby słońce codziennie przychodziło z Wyspo Jońskich.

Współczesna, oficjalnie używana przez większość ludzi nazwa „Kraju Kwitnącej Wiśni“ pochodzi od kantońskiego słowa, które w języku malajskim przybrało formę Japang i dzięki Marco Polo dotarło do Europy.

POŁOŻENIE

Japonia jest państwem leżącym u wybrzeży Wschodniej Azji na wodach Oceany Spokojnego. W związku z tym leży na odcinku Pacyficznego Kręgu Ognia, który powoduje, że kraj ten nawiedzają trzęsienia ziemi, tsunami oraz wybuchy wulkanów. Od kontynentu azjatyckiego, z kolei oddziela Japonię Morze Japońskie. Archipelag japoński to szereg wysp, z których najważniejsze to Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Japonia zajmuje powierzchnie ponad 377 835 kilometrów kwadratowych, którą zamieszkuje 127 300 000 mieszkańców. Co bardzo ciekawe ponad 90% mieszkańców mieszka na obszarze mniejszym niż 1/4 całkowitej powierzchni tego kraju. Warto wiedzieć, że Japonia pod względem powierzchni zajmuje 63 miejsce na świecie, natomiast biorąc liczbę ludności znajduje się na pozycji 10.

USTRÓJ

Ustrój Kraju Kwitnącej Wiśni to dziedziczna monarchia konstytucyjna z parlamentarnym rządem.

Japonię na arenie miedzy narodowej reprezentuje cesarz Akihito, który jest 125 cesarzem w dziejach tego kraju. Jest to zgodne z postanowieniami wprowadzonej w 1946 roku Konstytucji. Zadaniem Cesarza jest mianowanie Premiera i Prezesa Sądu Najwyższego.

Realna władza w tym państwie należy do dwuizbowego parlamentu (Kokkai) , który jest najważniejszym i jedynym organem ustawodawczym. Japoński parlament składa się z Izby Reprezentantów i Izby Radców. Natomiast władzę wykonawczą sprawuje rząd. Obecnie na jego czele stoi premier Naoto Kan, którego wspomaga dziesięciu ministrów. Warto zapamiętać, że w Japonii władza sądownicza jest całkowicie nie zależną od władzy ustawodawczej i wykonawczej. W jej skład wchodzi Sąd Najwyższy, osiem sądów wyższych, pięćdziesiąt sadów okręgowych, pięćdziesiąt sadów rodzinnych, czterysta trzydzieści osiem sądów doraźnych oraz dwieście jednen komitetów śledczych do spraw sądowych.

LUDNOŚĆ

Japonię zamieszkuje ponad 126 000 000 osób, co sprawia, ze kraj ten należy do najbardziej zaludnionych państw na świecie. Obecnie średnia gęstość zaludnienia wynosi 337 osób na kilometr kwadratowy. Przy czym warto pamiętać, że na obszarze 1/4 powierzchni kraju gęstość zaludnienia wynosi ponad 1000 osób na kilometr kwadratowy.

W Kraju Kwitnącej Wiśni na 103 kobiety przypada tylko 100 mężczyzn. Średnia wieku mężczyzn wynosi 78,8 lat, natomiast kobiety żyją aż 85,6 lat.

99 procent populacji tego kraju stanowią rdzenni Japończycy. Pozostały 1 procent przypada na Koreańczyków i Chińczyków, którzy są potomkami jeńców wojennych i przymusowych robotników. Do tej grupy należy zaliczyć reemigrantów japońskich z Brazylii, którzy uważani są za obcokrajowców.

JĘZYK

Język japoński uważany jest za jeden z najtrudniejszych języków świata. Chyba nie ma na całym świecie ani jednej osoby, która perfekcyjnie opanowałaby wszystkie 40 000 znaków kanji. Nihongo składa się z kilkudziesięciu dialektów, co sprawia, że w niektórych częściach kraju dziękuje to nie zawsze „arigato“.

Tak naprawdę język japoński to aż trze alfabety: katakany i hiragany (alfabet sylabograficzny) oraz kanji (alfabet piktograficzny). Mniej znanym jest alfabet Romaji za pomocą, którego dokonuje się zapisywania znaków japońskich w transkrypcji romańskiej.

Zapis słów w tym niezwykle tajemniczym języku może odbywać się w dwóch kierunkach: z dołu do góry oraz z prawej do lewej strony.

Co ważne tyko 99 procent Japończyków posługuje się językiem japońskim. Pozostały procent ludności włada językiem riukiuańskim i anojskim

UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI

Ponad 70 procent powierzchni Japonii pokrywają średnio niskie i niskie góry. Najwyższa góra jest Fuji-san (3.766m n.p.m). Kolejne 11 procent stanowią płaskowyże i niziny, które stały się głównym miejscem zamieszkania kraju. To właśnie w tych nadbrzeżnych nizinach zaczęły powstawać miasta i rozwinęła się gospodarka.

W związku z tym, że Kraj Kwitnącej Wiśni leży w zlewisku Oceanu Spokojnego utworzyły się tutaj liczne sieci krótkich rzek, które pokrywają wodospady i bystrzyce. Najdłuższymi rzekami Japonii są Shinano i Tone. Zaś najwyższym wodospadem jest Hannok.

Z uwagi na to, że kraj ten znajduję się w tak zwanej Pacyficznym Okręgu Ognia powstało tu wiele termalnych zasobów wód, z których powstały słynne japońskie cieplice- onseny.

Ponad 60 procent powierzchni tego państwa pokrywają lasy. Najbardziej liczebne są lasy bambusowe oraz drzewa sakury oraz śliwy. Południe kraju pokrywają wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe.

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY

Japonia od zawsze była najszybciej rozwijającym się krajem na świecie, który wymagał sprawnego zarządzania. Dlatego już w 689 roku dokonano pierwszego podziału tego kraju na pięć prowincji i siedem obwodów. W 1871 roku pojawiło się 305 prefektur, które w późniejszym okresie uległy połączeniu. Obecnie Kraj Wschodzącego Słońca podzielony jest na 47 prefektur, dwa okręgi miejskie, specjalny okręg Hokkaido, okręg stołeczny i 9 regionów: Hakkaido, Tohoku, Kanto, Chubu, Kinki, Chugoku, Shikoku, Kyushu i Okinawa.

Japonia na przestrzeni dziejów miała kilka stolic. Do najbardziej znanych nalezą Nara (710-740 oraz 745-784) oraz Kioto ( do 1868 roku). Obecnie (od 1869 roku) stolica Japonii jest Tokio.

Narodowe symbole Japonii
Flaga

Japońska flaga zwana jest Hi-no Maru, co w tłumaczeniu oznacza „Tarcza słońca“ lub Nisshoki, czyli „Flaga słońca”. Na białym tle w centralnym miejscu znajduje się czerwony krąg, który symbolizuje promieniujące słońce.

Herb

Japonia nie posiada jako takiego herbu. Podczas uroczystości państwowych Japończycy posługują się cesarskim herbem- złota chryzantemą o szesnastu płatkach.

Hymn

Słowa japońskiego hymnu, który zwany jest „Kimi-ga Yo” pochodzą z poematu w stylu waka. Niestety nie znany jest autor słów „ Rządy cesarza niech trwają lat tysiące, aż ten żwir drobny mocą wieków w skałę się przemieni i mchem porośnie gęstym.“

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *