Barbados

Oficjalna nazwa: Barbados
Oryginalna nazwa: Barbados
Stolica: Bridgetown
Ludność: 281 968
Powierzchnia: 431 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar barbadoski (Bds$) = 100 centów
Największe miasta: Bathsheba, Bridgetown, Holetown, Oistins, Speightstown, The Crane


Mapa Barbadosu
Barbados mapa

Barbados to niewielkie państwo położone na wschodnim krańcu archipelagu Małych Antyli. Zajmuje tylko jedną wyspę i jest jednym z gęściej zaludnionych krajów. Większość społeczeństwa stanowią Afroamerykanie, białych jest około trzech procent. Barbados został przystosowany infrastrukturalnie dla różnych turystów: zarówno dla tych, których przyciąga egzotyka, jak i tych, którzy chcą odpocząć w dalekim i luksusowym hotelu.

Warunki naturalne.

Wyspa Barbados, w przeciwieństwie do pozostałych wysp Małych Antyli nie jest wyspą wulkaniczną, ale wapienną, a więc osadową. Jej początki wiążą się z większą rafą koralową. Powierzchnia Barbados jest niemal całkowicie płaska, najwyższy punkt wyspy położony jest trzysta czterdzieści metrów ponad poziomem morza. Wokół wyspy roztacza się Morze Karaibskie i północne wody Atlantyku. W ciepłym morzu rozwinęły się rafy koralowe, natomiast sąsiedztwo oceany przynosi często cyklony i huragany.

Co przyciąga na Barbados?

Magnesem na turystów jest przede wszystkim klimat. Barbados to jedno z najcieplejszych miejsc na ziemi, a sąsiedztwo rozległych wód morza i oceanu przynosi chłodniejsza bryzę. Poza okresami przechodzenia cyklonów nad Barbados niebo zawsze jest czyste, a słońce bardzo silne.

Choć rafy koralowe w okolicach wyspy są szczególnie urokliwe, nie są raczej najczęstszym celem wakacyjnych wojaży. Oczywiście ze znalezieniem szkoły nurkowania czy czarteru jachtów nie będzie większych problemów, ale na Barbados większym powodzeniem niż podwodne safari, cieszą się luksusowe baseny przy najbardziej prestiżowych hotelach.

Dla miłośników zwiedzania Barbados nie przynosi tak wielu zabytków, jak można by się było spodziewać. Większość z nich pochodzi z ery brytyjskiego kolonializmu, przypadającego na siedemnasty wiek i późniejszy okres, nie zachowały się jednak żadne bardziej znane ślady kultury Indian, która na Barbados liczy sobie mniej więcej cztery tysiące lat. Pojedyncze festiwale kultury rdzennych mieszkańców Barbados zostały dostosowane do potrzeb turystów i nie zawsze rzeczywiście oddają klimat wyspy.

Nie tylko luksusowe hotele.

Barbados, choć kojarzy się- i słusznie- głównie z turystyką, jest też w dużej mierze wyspą rolniczą. W tropikalnym klimacie uprawia się trzcinę cukrową, która jest głównym produktem eksportowym Barbadosu. Zakłada się także inne plantacje owoców tropikalnych. Luksusowe ośrodki wypoczynkowe skupione są raczej wzdłuż wybrzeży, natomiast centrum wyspy oddane zostało turystom pieszym. Bardzo ciekawym sposobem zwiedzania jest podróż autobusem, nazywanym taksówką, a przejeżdżającym wyspę z północy na południe i z powrotem. Barbados nastawiony na zamożniejszych turystów trochę zaniedbał możliwości aktywnego wypoczynku, ale obecne sytuacja się poprawia i, głównie na wybrzeżu, rozwijają się różnego rodzaju atrakcje dla osób preferujących raczej aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Skomplikowana historia.

Barbados zasiedlali Indianie Arawak od około czterech tysięcy lat temu. Załogi portugalskie, które dotarły do Barbados na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku nie zainteresowały się wyspą i w pierwszej połowie to Anglicy skolonizowali Barbados zakładając dzisiejsze Holetown. Wkrótce ich rywalami stali się Holendrzy, którzy na wyspie założyli plantacje trzciny cukrowej. Jednak już w kilkanaście lat po założeniu brytyjskiej kolonii ludność rdzenna uformowała Izbę Zgromadzenia, która była substytutem niepodległości uzyskanej przez Barbados dopiero w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym szóstym roku. Do dziś jednak Barbados pozostaje członkiem Wspólnoty Narodowej Wielkiej Brytanii.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *