Co czeka na Was w Gdańsku?

Co na Was czeka w Gdańsku

Co na Was czeka w Gdańsku?

Gdyby osoba spoza Polski zapytałaby was, jakie miasto w Polsce jest tym najbardziej atrakcyjnym turystycznie, co byście odpowiedzieli? Jednym z wariantów byłby z pewnością Gdańsk. Nie dość, że jest to miejsce niezwykle urokliwe, ze względu na dostęp do morza, widoki i usługi, to na dodatek stanowiące synonim wolności. Dla chętnych na przekonanie się o tym samemu przedstawiliśmy kilka atrakcji, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym podróżnikom.

1. Długi Targ

Długi Targ jest powszechnie uważany za najbardziej obleganą ulicę w Gdańsku, umiejscowioną w Starym Mieście. Jako główny trakt prowadzący przez miasto był miejscem, w którym zamieszkiwali najważniejsi obywatele miasta, przyjmowano królów, handlowano, ale i karano przestępców. Spacer po tym miejscu rozpoczyna się od Złotej, a kończy na Zielonej Bramie. Każda napotkana po drodze kamienica to zbiór indywidualnych ciekawych historii, przykrytych piękną architekturą. Przy Fontannie Neptuna co roku robi sobie zdjęcie przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Zabytki to jednak nie wszystko, co oferuje to miejsce. Jeśli poczujecie się głodni, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do licznych restauracji. Spragnieni? Wtedy nie pozostaje nic innego, jak ruszyć w stronę kawiarni czy pubu. Wtedy pozostaje tylko rozgościć się na stoliku umiejscowionym na zewnątrz, cieszyć się słońcem i czekać na obsługę.

2. Żuraw

Powstał w XV wieku i od tego czasu uważany jest za jeden z symboli Gdańska, przy tym pełni również funkcję bramy miejskiej. Składając mu wizytę, poczujemy jedyny w swoim rodzaju klimat średniowiecza i będziemy mieli okazję podziwiać Motławę. Żuraw umiejscowiony jest obok Długiego Pobrzeża, czyli ponownie, jak w przypadku Długiego Targu znajduje się on przy Starym Mieście.

Jeśli po Żurawiu będziecie zainteresowani tematyką marynistyczną to bez obaw! Udajcie się do Ośrodka Kultury Morskiej, w którym to organizuje się atrakcje dla starszych i młodszych związane właśnie z morskimi dziejami naszego kraju, od czasów średniowiecza do współczesności.

3. Muzeum II Wojny Światowej

Kontynuując turystykę historyczną, to koniecznie trzeba polecić Muzeum II Wojny Światowej. W trakcie jego budowania korzystano z nowoczesnej technologii i ciekawych rozwiązań ekspozycyjnych, przez co przedstawienie wojennych dziejów Polski i świata (niezależnie, czy były one pozytywne, czy negatywne) jest więcej, niż interesujące dla odwiedzających.

Podsumowanie

Jak widać, Gdańsk oferuje wiele atrakcji dla turystów. Ci jednak nie powinni zapominać o jednym: optymalnym zakwaterowaniu. Jeśli wybiorą oni hotel w centrum Gdańska, to każda z powyższych atrakcji będzie na wyciągnięcie ręki!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji

ubezpieczenia na chorwacje
Planujesz wyjazd do Chorwacji? Sprawdź, jakie ubezpieczenie przyda ci się podczas urlopu w Chorwacji oraz co tak naprawdę na terenie tego kraju daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Urlop w Chorwacji

Chorwacja to bardzo popularny kierunek urlopowych wyjazdów wśród Polaków. Wynika to z co najmniej kilku czynników. Chorwacja to gwarancja pięknej, słonecznej pogody, czego nie można powiedzieć o polskim wybrzeżu. Nie brakuje tam również cudownych miejsc do odwiedzenia – Zagrzeb czy liczne nadmorskie miejscowości jak Pula, Rijeka, Zadar czy Makarska. Wiele osób decyduje się na przyjazd samochodem z Polski, co pozwala na samodzielne podróżowanie wzdłuż malowniczej chorwackiej riwiery.

Nim ruszysz na wymarzony odpoczynek do Chorwacji, nie możesz pominąć jednego elementu. I nie chodzi tu o pakowanie czy zaplanowanie podróży, co oczywiście jest bardzo ważne, lecz o wykupienie właściwego ubezpieczenia turystycznego. Nikt przecież nie przewiduje nieprzyjemnych sytuacji podczas urlopu, a dodatkowo obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie zapewnia ona jednak pełnej ochrony, dlatego też warto poszerzyć swoje ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem do Chorwacji.

Jak działa EKUZ w Chorwacji?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązuje na terenie Chorwacji od 1 lipca 2013 roku. Zasadniczą rolą EKUZ jest zapewnienie obywatelom Unii Europejskiej podróżującym po terenie wspólnoty dostępu do systemu opieki zdrowotnej lub pomocy w wypadku nagłej choroby na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli kraju, w jakim się znajdują. Aby móc korzystać z pełni praw nadanych na mocy EKUZ, przed wyjazdem należy wyrobić kartę w oddziale NFZ.

Mogłoby się wydawać, że to doskonałe rozwiązanie dla podróżujących do Chorwacji – w końcu właściwie składki odprowadzane są na terenie kraju. Wiele zmienia się jednak w momencie, gdy przyjrzymy się systemowi służby zdrowia w Chorwacji. Otóż tamtejsi obywatele posiadający podstawowy pakiet zdrowotny, muszą samodzielnie opłacać część kosztów związanych ze świadczeniem usług medycznych. Dlatego też posiadając EKUZ, będziesz zmuszony zapłacić określoną kwotę przy każdorazowym skorzystaniu z publicznej służby zdrowia. A gdy dojdzie do sytuacji, że będziesz musiał pokryć różnicę wynoszącą kilka tysięcy złotych?

Trzeba też dodać, że EKUZ m.in.:

 • nie pokrywa kosztów związanych z transportem medycznym do Polski (to wydatek około kilkunastu tysięcy złotych),
 • nie pokrywa kosztów poszukiwania na wodzie,
 • nie pokrywa kosztów ratownictwa górskiego.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje więc jedynie minimalną ochronę, która w wielu sytuacjach może okazać się po prostu niewystarczająca.

Jakie ubezpieczenie kupić do Chorwacji?

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest zakup pełnej polisy turystycznej w biurze ubezpieczeniowym. Przy przeglądaniu dostępnych ofert należy zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 elementy:

 • zakres polisy, który powinien odpowiadać zaplanowanym aktywnościom na urlopie (trzeba uwzględnić np. trekking w górach czy sporty ekstremalne),
 • wartości minimalne sum gwarantowanych np. przy kosztach leczenia czy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ogólne warunki ubezpieczenia, czyli OWU.

Dobrą praktyką jest również porównanie oferty kilku firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu wybierzesz propozycję najlepiej odpowiadającą twoim potrzebom. Ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji powinno zawierać przynajmniej 3 poziomy ochrony:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia, które pozwala na pokrycie kosztów m.in. wizyt u lekarza, leczenia ambulatoryjnego czy transportu medycznego,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), gwarantujące odszkodowanie w wypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • ubezpieczenie assistance, gwarantujące pomoc w nagłych wypadkach, np. organizację i pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju czy transport zwłok.

Polisę ubezpieczeniową możesz także rozszerzyć o m.in. ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie w zakresie rekreacyjnego uprawiania sportów lub sportów wysokiego ryzyka. Przed wyjazdem do Chorwacji z pewnością warto poważnie rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. W ten sposób ochronisz siebie i swoich bliskich przed dodatkowymi kosztami związanymi np. z obsługą medyczną na terenie tego kraju. Zyskasz także bezcenny spokój podczas wakacji dzięki świadomości, że jesteś skutecznie i odpowiednio ubezpieczony.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Podróże w poszukiwaniu lokalnego jedzenia – jak podróżować kulinarnie

Coraz częściej jednym z najważniejszych kryteriów podczas planowania urlopu jest kuchnia odwiedzanego kraju czy regionu. Turystyka kulinarna nie tylko pozwala poznać inne kultury dosłownie „od kuchni”, ale także gwarantuje niesamowite doznania smakowe dla pasjonatów jedzenia.

 

Kulinarna pasja w podróży

Niezależnie od tego, czy Twoja pasja kulinarna to samodzielne przygotowywanie dań, czy też ograniczasz się tylko do ich konsumowania, jako turysta kulinarny chcesz poznawać nowe kultury poprzez narodowe potrawy. Takie podejście do podróżowania pomoże Ci przywieźć z każdego wyjazdu niezapomniane wrażenia, a także może zainspirować do poszukiwania nowych rozwiązań w kuchni i łączenia tradycyjnych polskich smaków z tymi nieco bardziej egzotycznymi.

Podróż szlakiem egzotycznych dań

Chociaż kuchnia tajska i koreańska zyskują na popularności także w Polsce i w praktycznie każdym, większym mieście znaleźć można restauracje z sushi lub „tajszczyzną”, to gwarantujemy, że te same dania zjedzone w kraju, z którego pochodzą, będą smakować zupełnie inaczej.

Kiedy jednak obierać kierunek jeszcze bardziej egzotyczny, jak np. archipelag Fidżi, czy wyspę Bali, koniecznie trzeba skosztować lokalnych przysmaków.

Kuchnia na Fidżi

Podstawa kuchni na wyspach Fidżi to świeże owoce morza oraz dania z dodatkiem kokosów. Najpopularniejszą potrawą kuchni narodowej są pieczone ryby z kasawą, czyli maniokiem. Kuchnia Fidżi bardzo przypomina kuchnię indyjską, jednak wykorzystując lokalne dodatki, takie jak kokos czy trawa cukrowa, zyskuje swój własny, niepowtarzalny styl. Jeśli planujesz wakacje w tym regionie, koniecznie zapoznaj się z artykułem: „Luksusowe wakacje w pobliżu filmowej – Błękitnej Laguny – czyli cudowne 2 tygodnie na Fidżi.”.

Co zjeść na Bali?

Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane wakacje, Bali to kierunek, który warto rozważyć. Będąc na tej rajskiej wyspie, koniecznie trzeba spróbować potrawy Babi guling, czyli prosiaka upieczonego w całości, podanego w towarzystwie ryżu i sałatki lawar, której główne składniki to pasta krewetkowa, fasolka, gotowany owoc chlebowca, liście manioku, wiórki kokosowe, drobno siekane, wieprzowe mięso i kurkuma, a także odrobina świńskiej krwi.

Pork kebabs with peppers. Salad, grilled mushroom & BBQ sauce

Warto połączyć przyjemność ze zwiedzania nowych miejsc, z pasją do próbowania nowych potraw – dzięki temu podróże do egzotycznych miejsc i krajów z „końca świata” staną się jeszcze ciekawsze!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Polska poza szlakiem, czyli czym mogą Cię zaskoczyć popularne ośrodki turystyczne

polska poza szlakiem popularne osrodki turystyczne

Wycieczka do popularnych ośrodków turystycznych w Polsce wcale nie musi być nudna, nawet jeśli odbywa się po raz kolejny. By się o tym przekonać, wystarczy odrzucić tradycyjne przewodniki i spojrzeć nieszablonowo na cel podróży. Co można odkryć poza turystycznym szlakiem? Sprawdźmy, jakie sekretne zakątki kryją się w popularnych miastach w Polsce!

Okazuje się, że, aby natknąć się na interesujące miejsca, wcale nie trzeba oddalać się od popularnych atrakcji. Wszak, jak mówi przysłowie, najciemniej pod latarnią. Pora rzucić zatem nieco światła na mniej znane oblicze Warszawy, Gdańska i Sopotu.

Warszawa poza szlakiem

Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza – to najważniejsze symbole Warszawy. Niedaleko nich kryją się jednak prawdziwe perełki, o jakich milczą przewodniki. Zaledwie 5 minut spacerem od Pałacu Kultury i Nauki znajduje się Fotoplastikon warszawski – unikatowe miejsce na mapie stolicy, w którym można zobaczyć oryginalny fotoplastikon, jedno z niewielu zachowanych na świecie urządzeń do prezentacji zdjęć. W zbiorach warszawskiej galerii jest aż 7 tys. trójwymiarowych fotografii Warszawy i nie tylko.

Także okolice Starego Miasta skrywają ciekawe miejsca. Przykładem może być oddalony o niespełna 400 m Mariensztat – zabytkowe osiedle z XVIII w., rzadko odwiedzane przez turystów. Tworzą je zaledwie 23 kamienice – część z nich otacza opustoszały rynek z fontanną. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny.

Okazuje się, że nawet pozornie dobrze znane miejsca, mają przed turystami swoje sekrety. Bo kto, idąc do Łazienek Królewskich, wypatruje w nich cadillaca Józefa Piłsudskiego czy Ogrodu Chińskiego? A właśnie takie skarby można odnaleźć na terenie słynnego kompleksu pałacowo-ogrodowego. Jak widać wcale nie trzeba się oddalać od popularnych atrakcji, żeby poznać ciekawe i rzadziej odwiedzane miejsca w stolicy. Nocleg na Starym Mieście lub w Śródmieściu będzie zatem świetnym pomysłem, który pozwoli połączyć zwiedzanie typowych zabytków Warszawy z odkrywaniem mniej banalnych miejsc. Pod tym względem atrakcyjną lokalizacją cieszą się apartamenty Little Home. Położone w ścisłym centrum, na ulicach: Złotej, Świętokrzyskiej, Hożej, Nowogrodzkiej, Górskiego, Brzozowej i Noakowskiego gwarantują wygodne przemieszczanie się po mieście, łatwy dostęp do środków komunikacji miejskiej i komfortowy wypoczynek. Ich wnętrza wyróżniają się gustownym wystrojem, niezbędnym wyposażeniem i domową atmosferą, co sprawia, że z przyjemnością wypoczywa się w nich po intensywnym dniu pełnym wrażeń.

Nieznane oblicze gdańskiej starówki

Komu wydaje się, że centrum Gdańska nie ma do zaoferowania nic więcej poza uliczkami Starego Miasta, a Wrzeszcz ogranicza się do biurowców i centrów handlowych, powinien pozbyć się złudzeń. Wystarczy tylko wyostrzyć wzrok. W ten sposób można się natknąć na przykład na Piwnicę Romańską, znajdującą się w podziemiach, na placu między kościołem św. Mikołaja a Halą Targową. O jej istnieniu świadczy tylko niepozorna budka, która jak wehikuł czasu przenosi turystów w głąb wieków średnich. Klimat tamtych czasów przywołują:nieduża wystawa, ciekawy film animowany o losach zakonu Dominikanów w Gdańsku, ossuarium ze szczątkami zmarłych i mury średniowiecznego refektarza.

Niedaleko Starego Miasta znajduje się także inny ciekawy zabytek – zespół schronów, strzelnic i umocnień. Jego historia liczy 200 lat i wciąż skrywa sporo tajemnic. Militarny kompleks znajduje się na wzniesieniu, skąd rozciąga się piękny widok na Śródmieście i tereny stoczniowe. Wystarczy zatrzymać się na nocleg w Gdańsku Głównym, żeby wprost z apartamentu wyruszyć na odkrywanie tego mniej znanego oblicza miasta. Dogodna lokalizacja Apartamentów Little Home gwarantuje bezproblemowy dostęp do zarówno popularnych, jak i rzadziej odwiedzanych zabytków, a także restauracji i kawiarenek. Przytulne, zaaranżowane ze smakiem wnętrza mieszkań na wynajem łączą estetykę z wygodami w najwyższym standardzie. Odpoczynek w takim miejscu to spełnienie marzenia o luksusie i komforcie w domowej atmosferze, w sercu zabytkowego miasta.

Wrzeszcz nieodkryty

Wytrawni turyści znajdą dla siebie atrakcje także w niesłynącej z zabytków dzielnicy Wrzeszcz. Dość wspomnieć o nawiedzonej Willi przy ul. Sobótki. Neorenesansowy budynek z XX w. powoli popada w ruinę, ale jego tajemnicza historia nieustannie dodaje mu uroku. Powstał na diabelskim wzgórzu, gdzie dawniej miały zbierać się czarownice, a on sam stał się miejscem zgromadzeń masonów.

Dzielnica jest ciekawym punktem na nocleg, bo sporo w niej odnowionych kamienic – te przy ul. Wajdeloty koniecznie trzeba dodać do programu wycieczki. Przy okazji zwiedzania można zatrzymać się w którejś z przytulnych kawiarenek, a wieczorem wybrać się na zakupy, do kina lub po prostu zrelaksować się przy telewizorze w wygodnym i luksusowym apartamencie Little Home.

Sekrety sopockich willi

Dla wielu atrakcje Sopotu zaczynają się na początku słynnego deptaka Monte Cassino, a kończą namolo. Warto jednak, choć na chwilę i wcale niedaleko, uciec od zatłoczonego Monciaka, żeby odkryć piękno kamienic i rezydencji oraz kryjące się w murach tych budynków fascynujące historie. Opowiadają one o masońskich naradach lub codzienności mieszkających w nich elit: rodziny Miłoszów, Zbigniewa Herberta. Szczególne wrażenie robią Dom z wieżą przy ul. Goyki, wille przy ul. Obrońców Westerplatte, kamienice przy ul. Kościuszki i rezydencje przy ul. Władysława IV. Z tymi punktami są świetnie skomunikowane Apartamenty Little Home, które znajdują się w pobliżu wspomnianych ulic. Ich zaciszne, pełne perełek architektury otoczenie w połączeniu z wysokim standardem czyni z nich atrakcyjne miejsce na nocleg w najpopularniejszym kurorcie w Polsce. To modne miasto wymaga luksusu, dlatego wszystkie apartamenty powstały w nowoczesnym stylu, w zgodzie z najwyższymi standardami. Charakteryzują się wysmakowanym designem, pełnym wyposażeniem i domową atmosferą, aby uczynić pobyt w Sopocie jeszcze bardziej przyjemnym i niezapomnianym.

undefined

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Alpina Sport – Sylwester z lampionami

sylwester-z-lampionami

Jako osoba, która nigdy wcześniej nie spędzała Sylwestra w górach, przed wyjazdem do Muszyny miałem wiele myśli. Zastanawiałem się, czy to dobry wybór i czy nie lepiej bawiłbym się – jak co roku – na domówce u znajomych. Jednak moja druga połowa namówiła mnie, by wraz z grupą jej przyjaciół, przywitać Nowy Rok w Alpina Sport Muszyna. Po wszystkim mogę powiedzieć jedno: Sylwester w górach to jest to!

Ale od początku. O ośrodku Alpina Sport Muszyna wcześniej niewiele wiedziałem. Czytałem co prawda pozytywne opinie na forum Alpina Sport, ale wiadomo, jak to jest z opiniami. Dopiero kiedy dziewczyna pokazała mi stronę internetową https://www.alpinasport.pl/, stwierdziłem, że zarówno samo miejsce, jak i oferta prezentują się naprawdę ciekawie i że w sumie… może ten sylwek w górach to nie taki zły pomysł?

Sylwester w Alpina Sport -opinia

W swojej opinii utwierdziłem się, kiedy pojawiliśmy się na miejscu. Piękne widoki, czyste i zadbane pokoje, a do tego atmosfera taka… domowa. Mimo że byliśmy w centrum rekreacyjno-sportowym, można było poczuć się naprawdę „u siebie”. Zwłaszcza że na miejscu zastałem kameralną siłownię, co dla mnie, jako miłośnika wszelkiego rodzaju aktywności, było akurat nie lada gratką. Podobnie jak możliwość skorzystania z sauny suchej, czy oczywiście, białego szaleństwa na stoku, na który organizatorzy podwozili nas busem spod ośrodka. Z dodatkowych atrakcji polecam wizytę w domku grillowym – dają tam świetny bigos i prawdziwą kwaśnicę!

Sama zabawa sylwestrowa również stała na wysokim poziomie. Po uroczystym powitaniu i zajęciu miejsc DJ rozpoczął szaloną zabawę, do której nikogo nie musiał namawiać. To, co szczególnie mi się spodobało, to fakt, że bez większego problemu dostosowywał repertuar do oczekiwań gości. W osobnej sali pod opieką profesjonalnych animatorów bawiły się dzieci. Jeśli kiedyś przyjedziemy tu na Sylwestra jako rodzina, już wiem, że nasze pociechy będą miały zapewnione mnóstwo atrakcji, a my będziemy mogli spokojnie i wspaniale się bawić.

Wracamy za rok!

O północy mogliśmy wziąć udział w puszczaniu lampionów do nieba, wraz z życzeniami ma się rozumieć – co stanowiło przyjemną odmianę dla wszechobecnych fajerwerków. W Alpina Sport Muszyna Sylwester jest z lampionami! Całość tworzy naprawdę piękny i wzruszający widok. Potem powrót na salę i zabawa, która trwała do białego rana. Następny dzień, po solidnym odespaniu, spędziliśmy na stoku i relaksując się w saunie. Już dziś wiemy, że kolejnego Sylwestra również spędzimy w Alpina Sport!

Chyba że… wrócimy tu wcześniej! Ośrodek tętni życiem przez cały rok, oferując swoim gościom obozy sportowe, m.in.: tenisowe, survival czy zieloną szkołę… Wiele firm organizuje tu szkolenia i wyjazdy integracyjne, więc okazji, by odwiedzić Alpina Sport Muszyna będziemy mieć naprawę wiele!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Czeskie miasto, które zachwyci Cię bogactwem atrakcji: poznaj wyjątkowe miejsca Ostravy

Ostrava-art

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na weekendowy wypad, to zdecydowanie nie możesz przejść obojętnie wobec Ostravy. To trzecie co do wielkości czeskie miasto znajduje się tuż obok polskiej granicy, przez co coraz chętniej wybieramy je na krótki urlop. Bogactwo zabytków, historycznych atrakcji, miejsc dla całej rodziny i wyśmienitej kuchni sprawia, że do Ostravy warto udać się nie tylko na weekend. Szczególnie, że w ostatnich latach miasto zainwestowało w rozwój atrakcji turystycznych i zadbało o to, aby przyjezdni jeszcze nie raz tu powrócili.

Czechy mniej znane

Czego możemy spodziewać się po Ostravie? Przede wszystkim różnorodności. Z jednej strony to miasto o bogatej historii górniczej, z drugiej intensywnie rozwijająca się część Czech, która oferuje turystom różnorodne formy spędzania czasu. W Ostravie nie tylko zwiedzimy byłe kopalnie i huty, ale i odwiedzimy basen naturalny i ogromne ZOO. Miłośnicy czeskiej kuchni spróbują lokalnych przysmaków w kameralnych restauracjach, a poszukiwacze perełek czeskiej architektury zatracą się w pięknych uliczkach starszej części miasta.

Must see Ostravy

Przed wyruszeniem w podróż warto dowiedzieć się o Ostravie więcej. Świetnym źródłem informacji będą nie tylko przewodniki o Czechach, ale również blogi podróżnicze, na których znajdziemy wiele przydatnych informacji. Przygotowując plan zwiedzania Ostravy, weźcie pod uwagę nasze wskazówki – oto kilka miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć:

 • Nowy Ratusz – najwyższa siedziba władz miejskich. Budynek pochodzi z 1930 roku i utrzymany jest w stylu modernistycznym. Z 85-metrowej wieży można podziwiać zachwycającą panoramę miasta.
 • Stary Rynek – centralny plac miasta, przy którym znajdują się urokliwe kamienice z XIX i XX wieku. Warto poświęcić chwilę na spacer pobliskimi uliczkami i przyjrzeć się secesyjnym budynkom – szczególnie warty uwagi będzie Dom Mikeska, w którym znajduje się obecnie Dom Książki.
 • miejsca związane z górnictwem – wszyscy zainteresowani historią regionu powinni udać się Muzeum Górniczego u stóp Wzgórza Landek oraz obejrzeć specjalną ekspozycję w dawnej kopalni Michał. Chętni mogą się także wybrać do kompleksu kopalni i hut w Dzielnicy Witkowice.
 • Zoo w Ostravie – ogromny ogród zoologiczny, którego historia sięga 1951 roku. Na jego terenie możemy zobaczyć blisko 360 gatunków zwierząt. Znakomita atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Na zwiedzanie polecamy zarezerwować sobie nieco więcej czasu.
 • Muzeum Browarnictwa Ostravar – prawdziwa gratka nie tylko dla smakoszy piwa, ale i wszystkich zainteresowanych historią regionu. Podczas zwiedzania dowiemy się więcej o produkcji czeskiego piwa oraz skosztujemy lokalnych wyrobów.
 • Basen naturalny – w sam raz na odpoczynek po całym dniu zwiedzania. Ogromne ślizgawki, boiska do gry i wypożyczalnia sprzętu sportowego to tylko początek atrakcji. W upalny dzień każdy znajdzie tu coś dla siebie, a miłośnicy kuchni spróbują lokalnych przysmaków.

Wyrusz w podróż pociągiem do Ostravy!

W jaki sposób najwygodniej dostać się do czeskiej Ostravy? Oczywiście pociągiem! Teraz podróż pociągiem do tego czeskiego miasta przebiegnie w wygodnych i komfortowych warunkach. Wystarczy wybrać interesujący nas termin wyjazdu i zakupić bilet na jedno z codziennych połączeń kolejowych do Ostravy oferowanych przez PKP Intercity. Do wyboru nie tylko popularna trasa Katowice Ostrava, ale także relacja z Warszawy, Krakowa i Trójmiasta. Wolisz podróżować w dzień czy w nocy? Teraz możesz zdecydować się zarówno na podróż w ciągu dnia, jak i w nocy – PKP Intercity oferuje połączenia w dogodnych dla Ciebie porach dnia. Wszystko po to, aby każdy z nas mógł podróżować dokładnie tak jak lubi. Do tego przestronne składy pociągowe i wygodne miejsca – w sam raz, aby już w trakcie podróży poczuć się jak na krótkich wakacjach.

Aby zarezerwować bilet Katowice Ostrava, wystarczy odwiedzić stronę internetową spółki PKP Intercity i kliknąć na interesujący nas termin!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Czym zastąpić banki?

Żyjemy w czasach, w których niemal wszystkie informacje znajdują się na wyciągnięcie ręki, a dokładniej rzecz biorąc – wyciągnięcie czubków palców. W dobie internetu, który aktualizowany jest co sekundę, nie ma problemu z wyszukaniem interesujących nas danych. Skorzystać z tego może każdy, tak więc rozwojowi technologii towarzyszy też zwiększona świadomość społeczna. Klienci nie muszą już polegać jedynie na informacjach przekazywanych im przez oficjalne media i instytucje. Oznacza to, że klienci stają się coraz bardziej wymagający. Oczekują, iż otrzymają jak najlepszy produkt w konkurencyjnej cenie, jednocześnie operując w świetle prawa.

Ludzie od zawsze ostrożnie pochodzili do banków, nie do końca ufając, iż mają one na uwadze dobro swoich klientów. Klienci wciąż nie mają wielkiego wyboru, jeśli chodzi o bezpieczne przechowywanie pieniędzy – na tę chwilę banki są najbezpieczniejszą opcją, jednak nie oznacza to, że powinny mieć monopol także na pozostałe usługi.

Dzięki postępującej globalizacji międzynarodowe i międzykontynentalne podróże nie stanowią już problemu. To samo dotyczy również emigracji zarobkowej, która stała się o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza, więc z szansy tej corocznie korzystają setki tysięcy ludzi. Niezależnie od tego, jaki mamy plan działania, zawsze może zajść nagła potrzeba wykonania nieprzewidzianego transferu finansowego. Pierwszą myślą jest zazwyczaj bank, należy jednak zauważyć, że rozwiązanie to ma wiele mankamentów. Przede wszystkim oferowane przez banki międzynarodowe przelewy są bardzo drogie i nie da się przewidzieć, jaka dokładnie kwota zostanie przelana na konto odbiorcy, gdyż zależy to od kursu, który często ulega zmianom. Ponadto, transakcje te trwają kilka dni, więc jeśli potrzebujemy szybko przelać pieniądze, musimy poszukać innego rozwiązania. Kolejnym problemem jest też uchylanie się od odpowiedzialności. Nawet w przypadku znacznych opóźnień bank nie poczuwa się do winy, a w rezultacie sprawa, która powinna być załatwiona w ciągu dwóch dni, może czekać nawet tydzień.

Wskutek emigracji zapotrzebowanie na tego typu usługi pieniężne jest ogromne. Przedsiębiorcy szybko dostrzegli swoją szansę na wypełnienie tej luki i zaczęły powstawać firmy zajmujące się tylko i wyłącznie transferami pieniędzy. Tego rodzaju firmy stanowią wygodne rozwiązanie dla wszystkich klientów, niezależnie od tego, czy planują jednorazowy przelew z wakacji, czy stałe, comiesięczne transfery. Ze względu na konieczność bycia konkurencyjnym, firmy te oferują zazwyczaj znacznie korzystniejsze warunki, niż banki. Przede wszystkim zachęcają klientów niższymi opłatami i szybszym działaniem. Zawsze jednak trzeba pamiętać o dokładnym sprawdzeniu oferty w celu ustalenia, czy nie zostaniemy naciągnięci i czy nie zostaną naliczone dodatkowe, ukryte opłaty. Należy też dowiedzieć się, na jakiej zasadzie obliczana jest kwota, która dotrze do odbiorcy. W końcu celem jest tu zapłacenie mniej, niż gdybyśmy korzystali z przelewu online w banku, tak więc warto wcześniej zrobić rozeznanie, aby nie podjąć pochopnej decyzji.

Najbardziej znaną firmą tego typu jest Paypal, który jednak powoli zaczyna tracić swoją pozycję ze względu na wady, których nie udało mu się uniknąć. Głównie dotyczą one opłat ponoszonych przy korzystaniu z usługi. Są znacznie wyższe niż w, na przykład, TransferGo. Do tego czas oczekiwania wynosi co najmniej dwa dni robocze, jednak jest to tylko teoria. Najczęściej pieniądze pojawiają się na koncie dopiero trzeciego dnia, co nie jest zadowalające zwłaszcza, jeśli jesteśmy na wakacjach i z tego powodu interesuje nas jak najszybszy, jednorazowy przelew.

W związku z tym warto rozważyć inne, mniejsze firmy. Wspomniany już TransferGo założony został właśnie ze względu na chęć pomocy, nie zarobku. Paulina Kafara, Marketing Manager firmy, sama jest imigrantką i rozumie potrzeby osób znajdujących się w podobnej sytuacji. Jasno mówi, że ich zarobki są stosunkowo niewielkie, liczą więc na lojalność klientów, aby móc kontynuować swoją misję. Firma nastawiona jest głównie na transfery między Wielką Brytanią a Polską, co wydaje się być szczególnie przydatne w obecnej, związanej z Brexitem, sytuacji oraz ze względu na to, jak wielu Polaków przebywa na terenie Wielkiej Brytanii.

Czy warto jednak związać się z tą firmą? Wydaje się, że jest to obecnie jedna z najkorzystniejszych opcji na rynku. Przesyłane środki znajdują się na koncie odbiorcy tego samego lub następnego dnia, skracając czas oczekiwania do koniecznego minimum. Od razu wiemy również, jaką kwotę otrzyma odbiorca, ponieważ strona aktualizuje się w czasie realnym. Po dokonaniu zlecenia kwota ta pozostaje taka sama, niezależnie od późniejszych zmian kursu. Niedługo firma ma również wprowadzić aplikację na urządzenia mobilne, aby jeszcze bardziej zwiększyć wygodę korzystania z szybkich przelewów. Osoby mieszkające za granicą, lecz wciąż wspierające rodziny w Polsce, nie muszą już zgadzać się na wysokie opłaty i powolne transfery, zamiast tego mogą wybrać najbardziej odpowiadającą im opcję, przy okazji oszczędzając znaczące kwoty.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Wakacje w Birmie – co warto zobaczyć?

in-input-1370346_1280
Birma, niewielkie azjatyckie państwo, przez wiele lat izolowane od reszty świata. Dzięki temu zachował się tu prawie nieskażony klimat buddyjskiej Azji, kolorowej, pełnej mistycyzmu i naturalnego piękna. Dziś kraj nazywa się Mjanma, a niektóre miasteczka noszą ślady brytyjskich kolonii, co sprawia, że to miejsce urzeka jeszcze bardziej.

Kultura Dalekiego Wschodu

Każde udane wczasy to skuteczne oderwanie się od codziennego trudu. Jeżeli udajemy się do zupełnie innego regionu świata, możemy być pewni, że uciekniemy od szarości życia. Daleki Wschód fascynuje Europejczyków ze względu na soczyste kolory, połączenie buddyjskiej zadumy i nowoczesności oraz orientalne zapachy. Podczas wakacji w Birmie każdy uczestnik doświadczy odmienności kultury Wschodu, pozna ją od strony ogromnych miast takich jak Bangkok czy Rangun, ale także maleńkich miejscowości położonych tuż przy oceanie.

Buddyjskie świątynie

Dzięki wieloletniej izolacji od reszty świata kultura Birmy pozostała w dużej mierze kulturą buddyjską. Znajdują się tu ważne ośrodki tej religii, na każdym kroku można spotkać mnichów i okazałe świątynie. W czasie podróży do Birmy zobaczycie najbardziej charakterystyczne miejsca: klasztor Mahaganyong z rzeszą mnichów i świątynię Shwedagon zdobioną szczerym złotem. Na pewno zostanie w waszej pamięci widok doliny, w której znajduje się cztery tysiące świątyń! Dzień spędzony w tej urokliwej okolicy nie tylko zachwyca widokiem, ale skłania do refleksji.

Birmińskie „naj”

Wycieczka po Birmie to także odkrywanie najważniejszych atrakcji tego miejsca. Wśród nich znajdują się najświętsze miejsca takie jak pagoda Buddy Mahamuni, największa księga świata, czyli Kuthodaw oraz najdłuższy most tekowy na świecie – U bein. Myanma zachwyca osiągnięciami cywilizacji, ale także krajobrazami. Nie brakuje to jezior i rzek, dlatego część trasy uczestnicy pokonują łodziami. Jest również czas na obserwację codziennego życia mieszkańców tego kraju. Nad jeziorem Inle można spotkać pracujących rybaków i plemiona górskie handlujące na targu.

Zatoka Bengalska

Czym byłyby udane wczasy bez ciepłego morza i piasku pod stopami? W Birmie znajduje się wiele atrakcyjnych plaż. Przy krystalicznie czystej wodzie Zatoki Bengalskiej można zrelaksować się i nabrać energii. Zakwaterowanie w tutejszych bungalowach oddających klimat Birmy sprawi, że odpoczynek będzie jeszcze bardziej udany. Dla bardziej aktywnych polecamy spacer plażą usianą palmami kokosowymi lub rowerową wycieczkę do okolicznych wiosek.

Wczasy w Birmie to idealne połączenie odkrywania obcej kultury, poznawania odmiennych zwyczajów, zatopienia się w myślach podczas zwiedzania światyń i relaksu nad ciepłym oceanem.

Wycieczki do Birmy wczasy

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Europa – dla każdego coś dobrego

View of Park Guell in Barcelona. Catalonia, Spain

Park Guell Barcelona. Katalonia, Hiszpania

Podróż po Europie – dla milionów mieszkańców różnych zakątków świata to marzenie życia. To jedyny taki kontynent na ziemi, gdzie oszałamiająca nowoczesność miesza się z nieskażoną ludzką ręką naturą. Gdzie fascynująca historia inspiruje, a mnogość rozrywek wręcz oszałamia. Niezależnie od upodobań i stanu portfela – w Europie każdy znajdzie coś dla siebie.

Europa – kolebka zachodniej cywilizacji – od lat przyciąga turystów z całego świata. Budząca zachwyt wieża Eiffla w nazywanym miastem miłości Paryżu, pełen starożytnych budowli Rzym, dzikie, przepiękne norweskie fiordy lub majestatyczne Alpy – to tylko niektóre z wielu niezwykłych miejsc, co roku odwiedzanych przez miliony turystów. Żaden inny kontynent nie może pochwalić się tak przeogromną różnorodnością kulturową, tak obfitym bogactwem historycznym i tak wieloma urzekającymi dziełami natury. Co więcej, Europa zachęca turystów doskonałą infrastrukturą i dużą ilością połączeń komunikacyjnych.

Za dwie godziny bądź w Barcelonie
Szeroka oferta linii lotniczych i kolejowych, a także przewoźników autobusowych sprawia, że podróżowanie po Europie staje się niczym niezakłóconą przyjemnością. Planując wypoczynek w wyjątkowych miejscach Starego Kontynentu, warto skorzystać z innowacyjnej wyszukiwarki połączeń GoEuro.pl – wystarczy kilka sekund, aby znaleźć najbardziej dogodne połączenia lotnicze, kolejowe i autobusowe w 12 europejskich krajach. W jednym miejscu zgromadzono bazę 32 tys. stacji kolejowych i autobusowych oraz aż 207 lotnisk. Nad rozbudową serwisu cały czas pracuje sztab specjalistów, który docelowo chce stworzyć siatkę połączeń dla całej Europy – we wszystkich obowiązujących językach.

Bliżej natury
Choć kultura europejska istnieje już od tysięcy lat, wciąż jest tu mnóstwo niezwykle pięknych miejsc, nieskażonych ludzką ingerencją. Chorwacka Dalmacja z jedną z najpiękniejszych wysp – Brać – przyciąga turystów z całego świata. Na stronie bracinfo.com zgromadzono wszystkie informacje o tym wyjątkowym miejscu. Tuż obok niezwykle urokliwej plaży Zlatni Rat znajdują się dwa światowej sławy miasta – Split i Dubrownik. Osoby preferujące chłodniejsze klimaty zachwycą się zjawiskową Islandią, pełną niezwykłych zjawisk geotermicznych: lagun tworzonych przez gorącą wodę czy naturalnych gejzerów. Nie sposób też nie wspomnieć o majestatycznych Aplach czy zapierających dech w piersiach norweskich fiordach. Bliskość europejskiej natury urzeka i pozwala zachwycić się swoimi przepięknymi dziełami.

Uroki dużych miejscowości
Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona – to tylko niektóre z wielu pięknych, historycznych miast słynących z okazałych budowli, zabytków i dzieł sztuki. Jednak wielkie metropolie to nie tylko architektoniczne uroki. Zwolennicy nocnej rozrywki obowiązkowym punktem na swojej mapie podróży powinni uczynić Londyn – miasto znane z najlepszych klubów na świecie. Taneczne szaleństwo bywa uwieńczone na przykład spotkaniem znanej osobistości, których nie brakuje w Wielkiej Brytanii. W dzień klubowej rozrywce może towarzyszyć rozrywka zakupowa – mało które miasto może się poszczycić tak dużą ilością markowych sklepów. Informacje o imprezach można znaleźć na przykład na brytyjskiej stronie timeout.com. Europa to niezwykły kontynent, w którym antyczne współistnieje z najbardziej nowoczesnym, a oprócz sportowo-rozrywkowego szaleństwa można tu zakosztować jedynego w swoim rodzaju wyciszenia w zapierającej dech w piersi bliskości natury.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

KORFU – HOMERYCKA PRZYGODA

Promenade in Corfu, Greece, EuropeDo terytorium Grecji należy około 2500 wysp, z czego aż 165 zamieszkałych. Kiedy więc podejmujemy decyzję o wyjeździe do tego pięknego kraju, stajemy przed trudnym wyborem: Kreta czy Thasos? Eubea czy Lesbos? Popularnym kierunkiem jest górzysta wyspa Korfu. Jest to jedna z najpiękniejszych, będąca – prawdopodobnie – pierwowzorem mitycznej Scherii, zamieszkiwanej przez Feaków wyspy ze słynnej „Odysei”.
Korfu – skolonizowana przez Koryntian, a przejmowana kolejno przez Rzymian, Bizancjum, Wenecję i Turcję Osmańską – dzięki swojej bogatej historii obfituje w fascynujące zabytki. Co zatem trzeba zobaczyć? Choćby świątynię Artemidy – najstarszy architektoniczny przykład zachowanego porządku doryckiego, bizantyjski Angelokastro (Pałac Aniołów), ale też na przykład Achillion – pałac bynajmniej nie starożytny, lecz zbudowany dla cesarzowej Sissi, którego przewodnim motywem jest mit Achillesa. Warta odwiedzin jest również stolica wyspy, miasto Korfu, w której znajduje się kilka bardzo ciekawych muzeów: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Banknotów czy Muzeum Bizantyjskie, w którym podziwiać możemy lokalne ikony. Centrum miasta stanowi uroczy plac Esplandana.

Canal D'Amour beach at Sidari, Corfu island in Greece

Kanał Miłości, Korfu

Wyspa zawdzięcza swój przydomek – „szmaragdowa” – przepięknej, zielonej roślinności i turkusowym wodom płynącym w piaszczystych lagunach. To jednak nie jedyne barwy, jakimi mieni się wyspa: biało-niebieskie domki, złote łany zbóż i jaskrawy pomarańcz drzew cytrusowych zdobią pejzaż godny płótna największych malarzy. Najbardziej romantycznym miejscem na wyspie jest Kanał Miłości – kanion z krystalicznie błękitną wodą. Legenda głosi, że każda panna, której uda się pokonać go wpław, wkrótce znajdzie męża.
Dla rodzin z dziećmi, prócz fascynujących zabytków i urzekającej przyrody, ważne są również wypoczynkowe i sportowe atrakcje, a tych na Korfu nie brakuje. W parkach wodnych takich jak Aqualand i Hydropolis spędzić można wiele godzin, szalejąc na zjeżdżalniach lub relaksując się w jacuzzi czy na słonecznych tarasach. Infrastruktura jest również doskonała dla nurków: wiele ośrodków prowadzi kursy na różnych poziomach zaawansowania. Na zachodnim wybrzeżu wyspy szczególnie warto wynająć żaglówkę lub katamaran. Na każdej niemal plaży dostępne są również pływackie akcesoria dla dzieci i dorosłych.
Tych, którzy wieczorem są jeszcze głodni wrażeń, ugoszczą lokalne kluby, w których imprezy trwają do białego rana. Klimatyczny Skoúnas Club, na przykład, mieści się w starej olejarni w centrum Rody. Z kolei Sax Club to atrakcja dla nocnych marków: jego drzwi otwierają się dopiero o… trzeciej w nocy! Warto tam spróbować popularnego likieru z kumkwatu, a rano, po całonocnym szaleństwie, uraczyć się popularną na wyspie mrożoną kawą.
Dlaczego zatem, spośród dziesiątek greckich wysp wybrać właśnie Korfu? Ze względu na różnorodność zarówno naturalnego pejzażu jak i zabytków, wielość atrakcji i możliwość spędzenia każdego dnia inaczej!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj