Alpina Sport – Sylwester z lampionami

sylwester-z-lampionami

Jako osoba, która nigdy wcześniej nie spędzała Sylwestra w górach, przed wyjazdem do Muszyny miałem wiele myśli. Zastanawiałem się, czy to dobry wybór i czy nie lepiej bawiłbym się – jak co roku – na domówce u znajomych. Jednak moja druga połowa namówiła mnie, by wraz z grupą jej przyjaciół, przywitać Nowy Rok w Alpina Sport Muszyna. Po wszystkim mogę powiedzieć jedno: Sylwester w górach to jest to!

Ale od początku. O ośrodku Alpina Sport Muszyna wcześniej niewiele wiedziałem. Czytałem co prawda pozytywne opinie na forum Alpina Sport, ale wiadomo, jak to jest z opiniami. Dopiero kiedy dziewczyna pokazała mi stronę internetową https://www.alpinasport.pl/, stwierdziłem, że zarówno samo miejsce, jak i oferta prezentują się naprawdę ciekawie i że w sumie… może ten sylwek w górach to nie taki zły pomysł?

Sylwester w Alpina Sport -opinia

W swojej opinii utwierdziłem się, kiedy pojawiliśmy się na miejscu. Piękne widoki, czyste i zadbane pokoje, a do tego atmosfera taka… domowa. Mimo że byliśmy w centrum rekreacyjno-sportowym, można było poczuć się naprawdę „u siebie”. Zwłaszcza że na miejscu zastałem kameralną siłownię, co dla mnie, jako miłośnika wszelkiego rodzaju aktywności, było akurat nie lada gratką. Podobnie jak możliwość skorzystania z sauny suchej, czy oczywiście, białego szaleństwa na stoku, na który organizatorzy podwozili nas busem spod ośrodka. Z dodatkowych atrakcji polecam wizytę w domku grillowym – dają tam świetny bigos i prawdziwą kwaśnicę!

Sama zabawa sylwestrowa również stała na wysokim poziomie. Po uroczystym powitaniu i zajęciu miejsc DJ rozpoczął szaloną zabawę, do której nikogo nie musiał namawiać. To, co szczególnie mi się spodobało, to fakt, że bez większego problemu dostosowywał repertuar do oczekiwań gości. W osobnej sali pod opieką profesjonalnych animatorów bawiły się dzieci. Jeśli kiedyś przyjedziemy tu na Sylwestra jako rodzina, już wiem, że nasze pociechy będą miały zapewnione mnóstwo atrakcji, a my będziemy mogli spokojnie i wspaniale się bawić.

Wracamy za rok!

O północy mogliśmy wziąć udział w puszczaniu lampionów do nieba, wraz z życzeniami ma się rozumieć – co stanowiło przyjemną odmianę dla wszechobecnych fajerwerków. W Alpina Sport Muszyna Sylwester jest z lampionami! Całość tworzy naprawdę piękny i wzruszający widok. Potem powrót na salę i zabawa, która trwała do białego rana. Następny dzień, po solidnym odespaniu, spędziliśmy na stoku i relaksując się w saunie. Już dziś wiemy, że kolejnego Sylwestra również spędzimy w Alpina Sport!

Chyba że… wrócimy tu wcześniej! Ośrodek tętni życiem przez cały rok, oferując swoim gościom obozy sportowe, m.in.: tenisowe, survival czy zieloną szkołę… Wiele firm organizuje tu szkolenia i wyjazdy integracyjne, więc okazji, by odwiedzić Alpina Sport Muszyna będziemy mieć naprawę wiele!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Czeskie miasto, które zachwyci Cię bogactwem atrakcji: poznaj wyjątkowe miejsca Ostravy

Ostrava-art

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na weekendowy wypad, to zdecydowanie nie możesz przejść obojętnie wobec Ostravy. To trzecie co do wielkości czeskie miasto znajduje się tuż obok polskiej granicy, przez co coraz chętniej wybieramy je na krótki urlop. Bogactwo zabytków, historycznych atrakcji, miejsc dla całej rodziny i wyśmienitej kuchni sprawia, że do Ostravy warto udać się nie tylko na weekend. Szczególnie, że w ostatnich latach miasto zainwestowało w rozwój atrakcji turystycznych i zadbało o to, aby przyjezdni jeszcze nie raz tu powrócili.

Czechy mniej znane

Czego możemy spodziewać się po Ostravie? Przede wszystkim różnorodności. Z jednej strony to miasto o bogatej historii górniczej, z drugiej intensywnie rozwijająca się część Czech, która oferuje turystom różnorodne formy spędzania czasu. W Ostravie nie tylko zwiedzimy byłe kopalnie i huty, ale i odwiedzimy basen naturalny i ogromne ZOO. Miłośnicy czeskiej kuchni spróbują lokalnych przysmaków w kameralnych restauracjach, a poszukiwacze perełek czeskiej architektury zatracą się w pięknych uliczkach starszej części miasta.

Must see Ostravy

Przed wyruszeniem w podróż warto dowiedzieć się o Ostravie więcej. Świetnym źródłem informacji będą nie tylko przewodniki o Czechach, ale również blogi podróżnicze, na których znajdziemy wiele przydatnych informacji. Przygotowując plan zwiedzania Ostravy, weźcie pod uwagę nasze wskazówki – oto kilka miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć:

  • Nowy Ratusz – najwyższa siedziba władz miejskich. Budynek pochodzi z 1930 roku i utrzymany jest w stylu modernistycznym. Z 85-metrowej wieży można podziwiać zachwycającą panoramę miasta.
  • Stary Rynek – centralny plac miasta, przy którym znajdują się urokliwe kamienice z XIX i XX wieku. Warto poświęcić chwilę na spacer pobliskimi uliczkami i przyjrzeć się secesyjnym budynkom – szczególnie warty uwagi będzie Dom Mikeska, w którym znajduje się obecnie Dom Książki.
  • miejsca związane z górnictwem – wszyscy zainteresowani historią regionu powinni udać się Muzeum Górniczego u stóp Wzgórza Landek oraz obejrzeć specjalną ekspozycję w dawnej kopalni Michał. Chętni mogą się także wybrać do kompleksu kopalni i hut w Dzielnicy Witkowice.
  • Zoo w Ostravie – ogromny ogród zoologiczny, którego historia sięga 1951 roku. Na jego terenie możemy zobaczyć blisko 360 gatunków zwierząt. Znakomita atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Na zwiedzanie polecamy zarezerwować sobie nieco więcej czasu.
  • Muzeum Browarnictwa Ostravar – prawdziwa gratka nie tylko dla smakoszy piwa, ale i wszystkich zainteresowanych historią regionu. Podczas zwiedzania dowiemy się więcej o produkcji czeskiego piwa oraz skosztujemy lokalnych wyrobów.
  • Basen naturalny – w sam raz na odpoczynek po całym dniu zwiedzania. Ogromne ślizgawki, boiska do gry i wypożyczalnia sprzętu sportowego to tylko początek atrakcji. W upalny dzień każdy znajdzie tu coś dla siebie, a miłośnicy kuchni spróbują lokalnych przysmaków.

Wyrusz w podróż pociągiem do Ostravy!

W jaki sposób najwygodniej dostać się do czeskiej Ostravy? Oczywiście pociągiem! Teraz podróż pociągiem do tego czeskiego miasta przebiegnie w wygodnych i komfortowych warunkach. Wystarczy wybrać interesujący nas termin wyjazdu i zakupić bilet na jedno z codziennych połączeń kolejowych do Ostravy oferowanych przez PKP Intercity. Do wyboru nie tylko popularna trasa Katowice Ostrava, ale także relacja z Warszawy, Krakowa i Trójmiasta. Wolisz podróżować w dzień czy w nocy? Teraz możesz zdecydować się zarówno na podróż w ciągu dnia, jak i w nocy – PKP Intercity oferuje połączenia w dogodnych dla Ciebie porach dnia. Wszystko po to, aby każdy z nas mógł podróżować dokładnie tak jak lubi. Do tego przestronne składy pociągowe i wygodne miejsca – w sam raz, aby już w trakcie podróży poczuć się jak na krótkich wakacjach.

Aby zarezerwować bilet Katowice Ostrava, wystarczy odwiedzić stronę internetową spółki PKP Intercity i kliknąć na interesujący nas termin!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Czym zastąpić banki?

Żyjemy w czasach, w których niemal wszystkie informacje znajdują się na wyciągnięcie ręki, a dokładniej rzecz biorąc – wyciągnięcie czubków palców. W dobie internetu, który aktualizowany jest co sekundę, nie ma problemu z wyszukaniem interesujących nas danych. Skorzystać z tego może każdy, tak więc rozwojowi technologii towarzyszy też zwiększona świadomość społeczna. Klienci nie muszą już polegać jedynie na informacjach przekazywanych im przez oficjalne media i instytucje. Oznacza to, że klienci stają się coraz bardziej wymagający. Oczekują, iż otrzymają jak najlepszy produkt w konkurencyjnej cenie, jednocześnie operując w świetle prawa.

Ludzie od zawsze ostrożnie pochodzili do banków, nie do końca ufając, iż mają one na uwadze dobro swoich klientów. Klienci wciąż nie mają wielkiego wyboru, jeśli chodzi o bezpieczne przechowywanie pieniędzy – na tę chwilę banki są najbezpieczniejszą opcją, jednak nie oznacza to, że powinny mieć monopol także na pozostałe usługi.

Dzięki postępującej globalizacji międzynarodowe i międzykontynentalne podróże nie stanowią już problemu. To samo dotyczy również emigracji zarobkowej, która stała się o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza, więc z szansy tej corocznie korzystają setki tysięcy ludzi. Niezależnie od tego, jaki mamy plan działania, zawsze może zajść nagła potrzeba wykonania nieprzewidzianego transferu finansowego. Pierwszą myślą jest zazwyczaj bank, należy jednak zauważyć, że rozwiązanie to ma wiele mankamentów. Przede wszystkim oferowane przez banki międzynarodowe przelewy są bardzo drogie i nie da się przewidzieć, jaka dokładnie kwota zostanie przelana na konto odbiorcy, gdyż zależy to od kursu, który często ulega zmianom. Ponadto, transakcje te trwają kilka dni, więc jeśli potrzebujemy szybko przelać pieniądze, musimy poszukać innego rozwiązania. Kolejnym problemem jest też uchylanie się od odpowiedzialności. Nawet w przypadku znacznych opóźnień bank nie poczuwa się do winy, a w rezultacie sprawa, która powinna być załatwiona w ciągu dwóch dni, może czekać nawet tydzień.

Wskutek emigracji zapotrzebowanie na tego typu usługi pieniężne jest ogromne. Przedsiębiorcy szybko dostrzegli swoją szansę na wypełnienie tej luki i zaczęły powstawać firmy zajmujące się tylko i wyłącznie transferami pieniędzy. Tego rodzaju firmy stanowią wygodne rozwiązanie dla wszystkich klientów, niezależnie od tego, czy planują jednorazowy przelew z wakacji, czy stałe, comiesięczne transfery. Ze względu na konieczność bycia konkurencyjnym, firmy te oferują zazwyczaj znacznie korzystniejsze warunki, niż banki. Przede wszystkim zachęcają klientów niższymi opłatami i szybszym działaniem. Zawsze jednak trzeba pamiętać o dokładnym sprawdzeniu oferty w celu ustalenia, czy nie zostaniemy naciągnięci i czy nie zostaną naliczone dodatkowe, ukryte opłaty. Należy też dowiedzieć się, na jakiej zasadzie obliczana jest kwota, która dotrze do odbiorcy. W końcu celem jest tu zapłacenie mniej, niż gdybyśmy korzystali z przelewu online w banku, tak więc warto wcześniej zrobić rozeznanie, aby nie podjąć pochopnej decyzji.

Najbardziej znaną firmą tego typu jest Paypal, który jednak powoli zaczyna tracić swoją pozycję ze względu na wady, których nie udało mu się uniknąć. Głównie dotyczą one opłat ponoszonych przy korzystaniu z usługi. Są znacznie wyższe niż w, na przykład, TransferGo. Do tego czas oczekiwania wynosi co najmniej dwa dni robocze, jednak jest to tylko teoria. Najczęściej pieniądze pojawiają się na koncie dopiero trzeciego dnia, co nie jest zadowalające zwłaszcza, jeśli jesteśmy na wakacjach i z tego powodu interesuje nas jak najszybszy, jednorazowy przelew.

W związku z tym warto rozważyć inne, mniejsze firmy. Wspomniany już TransferGo założony został właśnie ze względu na chęć pomocy, nie zarobku. Paulina Kafara, Marketing Manager firmy, sama jest imigrantką i rozumie potrzeby osób znajdujących się w podobnej sytuacji. Jasno mówi, że ich zarobki są stosunkowo niewielkie, liczą więc na lojalność klientów, aby móc kontynuować swoją misję. Firma nastawiona jest głównie na transfery między Wielką Brytanią a Polską, co wydaje się być szczególnie przydatne w obecnej, związanej z Brexitem, sytuacji oraz ze względu na to, jak wielu Polaków przebywa na terenie Wielkiej Brytanii.

Czy warto jednak związać się z tą firmą? Wydaje się, że jest to obecnie jedna z najkorzystniejszych opcji na rynku. Przesyłane środki znajdują się na koncie odbiorcy tego samego lub następnego dnia, skracając czas oczekiwania do koniecznego minimum. Od razu wiemy również, jaką kwotę otrzyma odbiorca, ponieważ strona aktualizuje się w czasie realnym. Po dokonaniu zlecenia kwota ta pozostaje taka sama, niezależnie od późniejszych zmian kursu. Niedługo firma ma również wprowadzić aplikację na urządzenia mobilne, aby jeszcze bardziej zwiększyć wygodę korzystania z szybkich przelewów. Osoby mieszkające za granicą, lecz wciąż wspierające rodziny w Polsce, nie muszą już zgadzać się na wysokie opłaty i powolne transfery, zamiast tego mogą wybrać najbardziej odpowiadającą im opcję, przy okazji oszczędzając znaczące kwoty.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Wakacje w Birmie – co warto zobaczyć?

in-input-1370346_1280
Birma, niewielkie azjatyckie państwo, przez wiele lat izolowane od reszty świata. Dzięki temu zachował się tu prawie nieskażony klimat buddyjskiej Azji, kolorowej, pełnej mistycyzmu i naturalnego piękna. Dziś kraj nazywa się Mjanma, a niektóre miasteczka noszą ślady brytyjskich kolonii, co sprawia, że to miejsce urzeka jeszcze bardziej.

Kultura Dalekiego Wschodu

Każde udane wczasy to skuteczne oderwanie się od codziennego trudu. Jeżeli udajemy się do zupełnie innego regionu świata, możemy być pewni, że uciekniemy od szarości życia. Daleki Wschód fascynuje Europejczyków ze względu na soczyste kolory, połączenie buddyjskiej zadumy i nowoczesności oraz orientalne zapachy. Podczas wakacji w Birmie każdy uczestnik doświadczy odmienności kultury Wschodu, pozna ją od strony ogromnych miast takich jak Bangkok czy Rangun, ale także maleńkich miejscowości położonych tuż przy oceanie.

Buddyjskie świątynie

Dzięki wieloletniej izolacji od reszty świata kultura Birmy pozostała w dużej mierze kulturą buddyjską. Znajdują się tu ważne ośrodki tej religii, na każdym kroku można spotkać mnichów i okazałe świątynie. W czasie podróży do Birmy zobaczycie najbardziej charakterystyczne miejsca: klasztor Mahaganyong z rzeszą mnichów i świątynię Shwedagon zdobioną szczerym złotem. Na pewno zostanie w waszej pamięci widok doliny, w której znajduje się cztery tysiące świątyń! Dzień spędzony w tej urokliwej okolicy nie tylko zachwyca widokiem, ale skłania do refleksji.

Birmińskie „naj”

Wycieczka po Birmie to także odkrywanie najważniejszych atrakcji tego miejsca. Wśród nich znajdują się najświętsze miejsca takie jak pagoda Buddy Mahamuni, największa księga świata, czyli Kuthodaw oraz najdłuższy most tekowy na świecie – U bein. Myanma zachwyca osiągnięciami cywilizacji, ale także krajobrazami. Nie brakuje to jezior i rzek, dlatego część trasy uczestnicy pokonują łodziami. Jest również czas na obserwację codziennego życia mieszkańców tego kraju. Nad jeziorem Inle można spotkać pracujących rybaków i plemiona górskie handlujące na targu.

Zatoka Bengalska

Czym byłyby udane wczasy bez ciepłego morza i piasku pod stopami? W Birmie znajduje się wiele atrakcyjnych plaż. Przy krystalicznie czystej wodzie Zatoki Bengalskiej można zrelaksować się i nabrać energii. Zakwaterowanie w tutejszych bungalowach oddających klimat Birmy sprawi, że odpoczynek będzie jeszcze bardziej udany. Dla bardziej aktywnych polecamy spacer plażą usianą palmami kokosowymi lub rowerową wycieczkę do okolicznych wiosek.

Wczasy w Birmie to idealne połączenie odkrywania obcej kultury, poznawania odmiennych zwyczajów, zatopienia się w myślach podczas zwiedzania światyń i relaksu nad ciepłym oceanem.

Wycieczki do Birmy wczasy

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Europa – dla każdego coś dobrego

View of Park Guell in Barcelona. Catalonia, Spain

Park Guell Barcelona. Katalonia, Hiszpania

Podróż po Europie – dla milionów mieszkańców różnych zakątków świata to marzenie życia. To jedyny taki kontynent na ziemi, gdzie oszałamiająca nowoczesność miesza się z nieskażoną ludzką ręką naturą. Gdzie fascynująca historia inspiruje, a mnogość rozrywek wręcz oszałamia. Niezależnie od upodobań i stanu portfela – w Europie każdy znajdzie coś dla siebie.

Europa – kolebka zachodniej cywilizacji – od lat przyciąga turystów z całego świata. Budząca zachwyt wieża Eiffla w nazywanym miastem miłości Paryżu, pełen starożytnych budowli Rzym, dzikie, przepiękne norweskie fiordy lub majestatyczne Alpy – to tylko niektóre z wielu niezwykłych miejsc, co roku odwiedzanych przez miliony turystów. Żaden inny kontynent nie może pochwalić się tak przeogromną różnorodnością kulturową, tak obfitym bogactwem historycznym i tak wieloma urzekającymi dziełami natury. Co więcej, Europa zachęca turystów doskonałą infrastrukturą i dużą ilością połączeń komunikacyjnych.

Za dwie godziny bądź w Barcelonie
Szeroka oferta linii lotniczych i kolejowych, a także przewoźników autobusowych sprawia, że podróżowanie po Europie staje się niczym niezakłóconą przyjemnością. Planując wypoczynek w wyjątkowych miejscach Starego Kontynentu, warto skorzystać z innowacyjnej wyszukiwarki połączeń GoEuro.pl – wystarczy kilka sekund, aby znaleźć najbardziej dogodne połączenia lotnicze, kolejowe i autobusowe w 12 europejskich krajach. W jednym miejscu zgromadzono bazę 32 tys. stacji kolejowych i autobusowych oraz aż 207 lotnisk. Nad rozbudową serwisu cały czas pracuje sztab specjalistów, który docelowo chce stworzyć siatkę połączeń dla całej Europy – we wszystkich obowiązujących językach.

Bliżej natury
Choć kultura europejska istnieje już od tysięcy lat, wciąż jest tu mnóstwo niezwykle pięknych miejsc, nieskażonych ludzką ingerencją. Chorwacka Dalmacja z jedną z najpiękniejszych wysp – Brać – przyciąga turystów z całego świata. Na stronie bracinfo.com zgromadzono wszystkie informacje o tym wyjątkowym miejscu. Tuż obok niezwykle urokliwej plaży Zlatni Rat znajdują się dwa światowej sławy miasta – Split i Dubrownik. Osoby preferujące chłodniejsze klimaty zachwycą się zjawiskową Islandią, pełną niezwykłych zjawisk geotermicznych: lagun tworzonych przez gorącą wodę czy naturalnych gejzerów. Nie sposób też nie wspomnieć o majestatycznych Aplach czy zapierających dech w piersiach norweskich fiordach. Bliskość europejskiej natury urzeka i pozwala zachwycić się swoimi przepięknymi dziełami.

Uroki dużych miejscowości
Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona – to tylko niektóre z wielu pięknych, historycznych miast słynących z okazałych budowli, zabytków i dzieł sztuki. Jednak wielkie metropolie to nie tylko architektoniczne uroki. Zwolennicy nocnej rozrywki obowiązkowym punktem na swojej mapie podróży powinni uczynić Londyn – miasto znane z najlepszych klubów na świecie. Taneczne szaleństwo bywa uwieńczone na przykład spotkaniem znanej osobistości, których nie brakuje w Wielkiej Brytanii. W dzień klubowej rozrywce może towarzyszyć rozrywka zakupowa – mało które miasto może się poszczycić tak dużą ilością markowych sklepów. Informacje o imprezach można znaleźć na przykład na brytyjskiej stronie timeout.com. Europa to niezwykły kontynent, w którym antyczne współistnieje z najbardziej nowoczesnym, a oprócz sportowo-rozrywkowego szaleństwa można tu zakosztować jedynego w swoim rodzaju wyciszenia w zapierającej dech w piersi bliskości natury.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

KORFU – HOMERYCKA PRZYGODA

Promenade in Corfu, Greece, EuropeDo terytorium Grecji należy około 2500 wysp, z czego aż 165 zamieszkałych. Kiedy więc podejmujemy decyzję o wyjeździe do tego pięknego kraju, stajemy przed trudnym wyborem: Kreta czy Thasos? Eubea czy Lesbos? Popularnym kierunkiem jest górzysta wyspa Korfu. Jest to jedna z najpiękniejszych, będąca – prawdopodobnie – pierwowzorem mitycznej Scherii, zamieszkiwanej przez Feaków wyspy ze słynnej „Odysei”.
Korfu – skolonizowana przez Koryntian, a przejmowana kolejno przez Rzymian, Bizancjum, Wenecję i Turcję Osmańską – dzięki swojej bogatej historii obfituje w fascynujące zabytki. Co zatem trzeba zobaczyć? Choćby świątynię Artemidy – najstarszy architektoniczny przykład zachowanego porządku doryckiego, bizantyjski Angelokastro (Pałac Aniołów), ale też na przykład Achillion – pałac bynajmniej nie starożytny, lecz zbudowany dla cesarzowej Sissi, którego przewodnim motywem jest mit Achillesa. Warta odwiedzin jest również stolica wyspy, miasto Korfu, w której znajduje się kilka bardzo ciekawych muzeów: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Banknotów czy Muzeum Bizantyjskie, w którym podziwiać możemy lokalne ikony. Centrum miasta stanowi uroczy plac Esplandana.

Canal D'Amour beach at Sidari, Corfu island in Greece

Kanał Miłości, Korfu

Wyspa zawdzięcza swój przydomek – „szmaragdowa” – przepięknej, zielonej roślinności i turkusowym wodom płynącym w piaszczystych lagunach. To jednak nie jedyne barwy, jakimi mieni się wyspa: biało-niebieskie domki, złote łany zbóż i jaskrawy pomarańcz drzew cytrusowych zdobią pejzaż godny płótna największych malarzy. Najbardziej romantycznym miejscem na wyspie jest Kanał Miłości – kanion z krystalicznie błękitną wodą. Legenda głosi, że każda panna, której uda się pokonać go wpław, wkrótce znajdzie męża.
Dla rodzin z dziećmi, prócz fascynujących zabytków i urzekającej przyrody, ważne są również wypoczynkowe i sportowe atrakcje, a tych na Korfu nie brakuje. W parkach wodnych takich jak Aqualand i Hydropolis spędzić można wiele godzin, szalejąc na zjeżdżalniach lub relaksując się w jacuzzi czy na słonecznych tarasach. Infrastruktura jest również doskonała dla nurków: wiele ośrodków prowadzi kursy na różnych poziomach zaawansowania. Na zachodnim wybrzeżu wyspy szczególnie warto wynająć żaglówkę lub katamaran. Na każdej niemal plaży dostępne są również pływackie akcesoria dla dzieci i dorosłych.
Tych, którzy wieczorem są jeszcze głodni wrażeń, ugoszczą lokalne kluby, w których imprezy trwają do białego rana. Klimatyczny Skoúnas Club, na przykład, mieści się w starej olejarni w centrum Rody. Z kolei Sax Club to atrakcja dla nocnych marków: jego drzwi otwierają się dopiero o… trzeciej w nocy! Warto tam spróbować popularnego likieru z kumkwatu, a rano, po całonocnym szaleństwie, uraczyć się popularną na wyspie mrożoną kawą.
Dlaczego zatem, spośród dziesiątek greckich wysp wybrać właśnie Korfu? Ze względu na różnorodność zarówno naturalnego pejzażu jak i zabytków, wielość atrakcji i możliwość spędzenia każdego dnia inaczej!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

TAJLANDIA – KRAINA UŚMIECHÓW

Lamai Beach Badebucht Koh Samui Thailand

 

Chcielibyście pierwszy raz przekroczyć granice Europy i wybrać się na prawdziwie egzotyczne wakacje? A może od wielu lat zastanawiacie się, czy odwiedzić Azję i nie jesteście pewni, który kraj wybrać?
Mamy dla was podpowiedź: Tajlandia! Ten piękny kraj w południowo-wschodniej Azji jest doskonałym wstępem do eksplorowania bardziej egzotycznych lokalizacji. Wszędzie można porozumieć się po angielsku, transport jest doskonale zorganizowany, a jedzenie – pyszne i niedrogie. Tajlandia jest pełna atrakcji i dla łowców wrażeń, i dla spragnionych relaksu. A dodatkowo z pewnością egzotycznym doświadczeniem jest, sam klimat tam panujący.
Pierwszym, co widzi większość turystów, jest stolica kraju Bangkok – brama do Azji południowo-wschodniej, chaotyczne i szalone miasto na granicy między nowoczesnością a tradycją. Tajlandia nazywana jest często krajem uśmiechów. Rzeczywiście, Tajowie są spokojni i przyjaźni, choć należy pamiętać o lokalnych obyczajach: choćby o tym, że w tym, w zdecydowanej większości buddyjskim, kraju szczególnym poważaniem cieszy się król Rama IX – najdłużej panujący władca na świecie.Bangkok city skyline while sunset
Królewski Bangkok to najstarsza część miasta, od której warto zacząć zwiedzanie: Wielki Pałac był oficjalną rezydencją królów od XVIII wieku, gdy panował Rama I, zaś Świątynia Szmaragdowego Buddy to najświętsza budowla w całej Tajlandii. Najstarsza jest natomiast Świątynia Leżącego Buddy, której budowę rozpoczęto w XVI wieku.
Fascynującym miejscem jest Damnomen Saduak – położony o około 100 km od Bangkoku pływający targ, którego stoiskami są łodzie unoszące się na kanale. Warto z pewnością zajrzeć tu, by zaopatrzyć się w soczyste owoce, wyroby rękodzielnicze lub zjeść pyszną zupę tom yum czy tom kha. Jedzenie to zresztą jedna z największych przyjemności podczas pobytu w Tajlandii – pikantne zupy i dania curry, pachnący ryż i desery na bazie mleka kokosowego, bananów czy mango zachwycą wszystkich wielbicieli azjatyckich smaków.
Wielbiciele plażowania również mają w czym wybierać: szczególnie atrakcyjnym dla nich rejonem jest wyspa Koh Samui, która zachwyca niezwykłą przyrodą. Do najczęściej fotografowanych atrakcji należą „babcia i dziadek” – formacje skalne, które kształtem przypominają narządy płciowe kobiety i mężczyzny. Plaże – Chaweng Beach, Big Budda Beach czy Ban Kao – są tu przepiękne, piaszczyste i otoczone wysokimi palmami, a na szczególną uwagę zasługują niezwykłe wodospady Namueang.
Panorama of Phi-Phi island, Krabi Province, Thailand, AsiaCiekawym pomysłem jest też wizyta w prowincji Krabi, położonej nad Morzem Andamańskim. Jej stolica to spokojna, rybacka osada (źródła historyczne wskazują, że jest jednym z najstarszych miasteczek w kraju), z której łatwo dostać się na pobliskie wybrzeże, na przykład na skąpaną w słońcu plażę Railay lub na wyspy Ko Lanta lub Ko Phi Phi. Ich malownicze piaski i zielone lasy pozwolą w pełni nacieszyć się naturalnym bogactwem Tajlandii.

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

TURCJA – NA SKRZYŻOWANIU ŚWIATÓW

Kraj ten położony jest na dwóch kontynentach: w Azji i w Europie. To otoczona aż czterema morzami kraina, która zachwyci zarówno turystów jak i podróżników poszukujących nadzwyczajnych i nietuzinkowych przygód. Przed Wami największe atrakcje miejsca, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

EFEZ

Library of Celsus, Ephesus, Turkey - Stock Image

W Starożytności Efez był jednym z największych ośrodków miejskich, tętniącym życiem tyglem handlu, kultury i sztuki, a także miejscem kultu bogini płodności Cybele. Obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych na wybrzeżu Morza Egejskiego. Zainteresowanie przyjezdnych jest oczywiste, ponieważ podczas wycieczki do Efezu przenosimy się w czasy, które znamy tylko z kart historii. Ruiny zachwycają swoim wyglądem i uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych antycznych budowli. Tutaj na własne oczy możemy zobaczyć efekty pracy archeologów, którzy dołożyli wszelkich starań, abyśmy do dziś mogli eksplorować starożytną bibliotekę lub amfiteatr, dotykać tych historycznych skarbów i poznawać ich sekrety.

PAMUKKALE

Pamukkale, natural site in Denizli Province in southwestern Turkey

Pamukkale, Turcja

To wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, unikatowe, śnieżnobiałe tarasy, po których spływa bajecznie turkusowa woda. Powstały one na skutek działania wapiennych wód, wypływających z pobliskich źródeł termalnych. Nazwa Pamukkale oznacza „bawełniany zamek”, a skojarzenia to nasuwa się ze względu na wyjątkowy wygląd tego cudu natury. Obecnie wyznaczona została jedna ścieżka spacerowa umożliwiająca turystom oglądanie atrakcji, dozwolona jest także odpłatna kąpiel w basenie, którego wody podobno posiadają właściwości odmładzające.

BŁĘKITNY PAŁAC W ISTANBULE

Jedna z najważniejszych i najbardziej imponujących atrakcji turystycznych w całej Turcji, nazywana jest inaczej Meczetem Sułtana Ahmeda. Jego nazwa pochodzi od zdobiących jego wnętrze, błękitnych kafli. Pałac jest jednym z najlepszych przykładów tzw. klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji. Budowę meczetu rozpoczął dziewiętnastoletni wówczas sułtan Ahmed I, którego marzeniem była budowla wspanialsza niż stojąca naprzeciwko świątynia Hagia Sofia. Sułtan niewątpliwie spełnił swoje ambicje, a my do dziś możemy podziwiać jego imponujące dzieło.

PERGAMON

To miasto zbudowane na wyjątkowo wysokim wzgórzu, z którego widok do dziś zapiera dech w piersiach. Góry oraz doliny rzek dodatkowo uatrakcyjniają to historyczne miejsce. W starożytnym mieście udoskonalane były metody wytworu pergaminu, a także wybudowano słynną Bibliotekę Pergamońską, która jest zaraz po Bibliotece Aleksandryjskiej największą starożytną książnicą. Prócz tego, znajdował się tu także jeden z Siedmiu Kościołów wymienionych w Apokalipsie św. Jana.

TROJA

Lokalizacja idealna dla miłośników epopei Homera. Miasto, którego historia sięga wielu tysięcy lat przed naszą erą jest świetnym miejscem nie tylko dla tych, którzy już interesują się antyczną historią, ale także tych, którzy chcą ją dopiero poznać. Charakterystyczną atrakcją tego miejsca jest oczywiście drewniana replika konia trojańskiego, która przyciąga wielu turystów podczas objazdowych wycieczek po Turcji.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Ze stolicy Polski do stolicy Ontario

Toronto sunset over lake panorama with urban skyline.

Toronto skyline.

Toronto to jedno z największych miast Kanady, będące zarazem stolicą prowincji Ontario. Jest najbardziej wieloetnicznym miastem świata, zamieszkanym przez ponad 150 różnych grup, w tym również i osób narodowości polskiej. Choć atrakcje, jakie ma do zaoferowania, są całkowicie inne od tych, jakie znaleźć można w miastach Europy, jest to metropolia, którą warto odwiedzić.

Jak dostać się do Toronto?

Aby tam trafić, można polecieć ze stolicy Polski. Loty z Warszawy do Toronto to wydatek poniżej 2 tysięcy złotych, a więc jak na tak duży dystans – jest to bardzo tanio. Trzeba jednak przygotować się na dłuższą wyprawę – czas podróży to co najmniej 15 godzin, co jest oczywiście związane z dużym dystansem, jaki dzieli stolicą Polski od stolicy Ontario. W podanym czasie wliczona jest także przesiadka. Jako że nie ma lotów bezpośrednich, należy jej dokonać w Londynie. Oczywiście bilety do Toronto obejmują także lot drugim samolotem, który pokonuje Atlantyk i ląduje na lotnisku Toronto-Lester B. Pearson. Ponieważ loty z Warszawy odbywają się kilak razy w tygodniu, każdy może zarezerwować sobie dogodny termin podróży – im wcześniej, tym lepiej, ponieważ wówczas spłaci się mniej.

Co warto zobaczyć w Toronto?

To liczące ponad 2,5 miliona mieszkańców miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji związanych z nowoczesnymi czasami. Największa z nich to możliwość odwiedzania wysokiej na 553 metry wieży CN, która jest drugą pod względem wielkości strukturą samostojącą na świecie. Inne atrakcje to między innymi Wyspy Torontońskie, Nathan Phillips Square przed ratuszem miejskim, pierwsza na świecie arena sportowa z całkowicie składającym się dachem – Rogers Centre czy też Queen’s Park. Przed zdecydowaniem się na podróż do Kanady warto poczytać o tym mieście i atrakcjach leżących nie tylko na terenie metropolii, ale również i w jej sąsiedztwie. Ponieważ taka wyprawa to co najmniej kilka dni na miejscu, warto wykorzystać ten czas na zobaczenie tylu ciekawych rzeczy, ile tylko się da.

Gdzie kupić bilet na lot do Kanady?

Bilety do Toronto można znaleźć na stronach przewoźników oferujących rejsy z Polski do Ameryki Północnej. Połączenia takie oferują m.in. Jet Airways, British Airways, Lufthansa czy WizzAir. Jedna zamiast tracić czas na przeglądanie stron każdego z przewoźników, lepiej odwiedzić któryś z serwisów gromadzących wszystkie tego typu oferty w jednym miejscu, jak np. Fru.pl. Dzięki temu ma się pod ręką wszystkie loty z Warszawy do stolicy prowincji Ontario, a dodatkowo można znaleźć ciekawe promocje, które pozwalają na nabycie biletów na taką podróż w naprawdę dobrej cenie. To optymalne rozwiązanie, jeżeli nie chce się przepłacać.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Tunezja – skarbnica kultur w blasku słońca

Od lat Tunezja znajduje się w piątce najczęściej wybieranych wakacyjnych krajów. Jej atrakcyjne położenie nad Morzem Śródziemnym oraz niskie ceny sprawiają, że co roku przyjeżdża tu 6 milionów turystów z całego świata, z czego ponad połowa to Europejczycy.

Tunezja jest wielobarwna i patchworkowa, jest miejscem skrzyżowania różnych kultur. Niemalże na każdym kroku napotkamy tu ślady dawnych wielkich mocarstw. Tunis to połączenie nowoczesności i historii. Możemy zwiedzić jedno z najważniejszych afrykańskich muzeów – muzeum Bardo, w którym zobaczymy m.in. rzymskie mozaiki sprzed 2 tys. lat. Warto udać się także do Mediny, starego arabskiego miasta, gdzie znajduje się wiele zabytkowych meczetów.

Nieopodal stolicy odnajdziemy ruiny Kartaginy, która została zniszczona przez Rzymian. Bardzo popularnym miejscem wycieczek są także miasta Susa i Safakis, w których znajdują się arabskie meczety, place i dzielnice. Zresztą w całej Tunezji możemy napotkać zabytki różnych kultur: fenickiej, rzymskiej, otomańskiej, hiszpańskiej, bizantyjskiej, arabskiej, andaluzyjskiej i francuskiej. Ciągle toczą się tutaj prace archeologiczne, pokazując że kraj jest nadal pełen nieodkrytych skarbów i zagadek historycznych.

Także miłośnicy wypoczywania w blasku słońca na pewno się nie zawiodą. Renomowane kurorty kuszą plażami pełnymi złotego piasku, turkusowym morzem, widokiem egzotycznych palm. Wybierając wczasy w Tunezji, możemy być pewni, że wrócimy z piękną naturalną opalenizną – tutaj niemalże zawsze świeci słońce. Jeśli będzie nam za gorąco, możemy skorzystać z thalassoterapii, czyli usług fantastycznych ośrodków odnowy biologicznej. Można tam zrelaksować się podczas zabiegów upiększających, takich jak okłady z alg czy kąpiele w płatkach kwiatów. Ośrodki proponują także wiele rodzajów kuracji: od antystresowych, poprzez antynikotynowe, aż po przeznaczone na poszczególne partie ciała.

Kochający ruch i aktywny wypoczynek też nie będą się tutaj nudzić. Nadmorskie miejscowości posiadają sieć portów jachtowych i przystani. Warto także odwiedzić któryś z licznych ośrodków sportów wodnych, m.in. nurkowania – tutejsze rafy koralowe czy wraki statków w okolicach Hammamet zachwycą każdego. Można skorzystać z pustynnej przejażdżki na wielbłądzie lub na quadzie. W całym kraju znajdziemy także wiele nowoczesnych pól golfowych i kortów tenisowych.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj