Antyle Holenderskie

Oficjalna nazwa: Antyle Holenderskie
Oryginalna nazwa: De Nederlandse Antillen, The Netherlands Antilles, Antías Hulandes
Stolica: Willemstad
Ludność: 223 652
Powierzchnia: 960 km²
Język: holenderski
Waluta: 1 gulden antylski = 100 centów

Autonomiczne terytorium obejmuje pięć wysp na Morzu Karaibskim. Największe Curaçao i Bonaire leżą u wybrzeży Wenezueli, trzy mniejsze – Saba, Sint Eustatius i Sint Maarten na wschód od Portoryko.
Wyspy zbudowane z olśniewająco białych skał wapiennych są przeważnie płaskie, nizinne. Jedynie Sain Eustatius i Saba, pochodzenia wulkanicznego mają bardziej urozmaiconą budowę. Najwyższym wzniesieniem jest wygasły wulkan Mount Scenery (887 m n.p.m.) na wyspie Saba.

Otoczone czystymi, błękitnymi wodami ciepłego Morza Karaibskiego, posiadają cudownie kolorowe rafy koralowe, przyciągające nurków z całego świata. Klimat jest podrównikowy, na północy bardziej wilgotny, na południu suchy i gorący. Sezonowo zdarzają się silne huragany, średnia temperatura w styczniu wynosi 20˚C, w lipcu 28˚C.

Brak tutaj stałej sieci rzecznej, dlatego całą słodką wodę uzyskuje się przez destylację morskiej.
Wyspy porasta roślinność stepowa i rzadkie krzewy oraz suche lasy równikowe, chronione przez kilka parków narodowych i rezerwaty przyrody. Są to między innymi Washington-Slagbaii, Bonaire czy Christoffel.
Obszar został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1493 r., najwcześniej skolonizowano Curaçao gdzie hiszpańskie osiedle powstało w 1527 r. Holendrzy pojawili się na wyspach w 1632 r., od XIX w. znane są jako Holenderskie Indie Zachodnie.

W 1949 r. utworzyły terytorium zależne Antyli Holenderskich, a pięć lat później uzyskały status kraju autonomicznego wchodzącego w skład Królestwa Niderlandów.
Obecnie władzę sprawuje lokalny parlament oraz rząd powołany przez gubernatora z nadania holenderskiej królowej Beatrix. Od 1983 r. prowadzone są rozmowy na temat przyznania obszarowi niepodległości, trzy lata później oddzieliła się Aruba, tworząc samodzielną jednostkę w ramach Królestwa Niderlandów.
W wyniku referendum także pozostałe wyspy miały oddzielić się od siebie, jednak z roku na rok proces ten zostaje odkładany.

Stolica, Willemstad, położona jest na wyspie Curaçao. Składa się z dwóch części, Punda i Otrobanda, przedzielone urokliwą zatoką, nad którą przerzucono most pontonowy. Pundę założyli w 1634 r. Holendrzy, którzy odebrali wyspę Hiszpanom. W 1707 r. założono Otrabandę. Ze względu na niezwykłe walory historyczne, zabytkową starówkę wpisano na Listę Dziedzictwa UNESCO. Warto także odwiedzić starą dzielnicę żydowską z synagogą Mikve Israel-Emanuel.
Wyspa Saint Merteen podzielona jest na część francuska i holenderską. Francuska jest wyrafinowana, luksusowa, piaszczyste plaże bardziej zaciszne, część holenderska tętni bogatym życiem towarzyskim, z kasynami, licznymi sklepami. Stolica Philipsburg urzeka malowniczymi alejkami obsadzonymi bajecznie kolorowymi kwiatami, wspaniałą architekturą i plażami. Podczas corocznego karnawału na ulicach królują barwne stroje i muzyka.

Na skalistej Sabie króluje krajobraz wulkaniczny ze specyficznym, księżycowym krajobrazem. Wyspa przyciąga miłośników trekkingu i aktywnego wypoczynku wśród egzotycznej roślinności.
Wyżynna Sint Eustatius zachwyca malowniczymi, tajemniczymi i dziewiczymi krajobrazami. warto oglądnąć wygasły wulkan i wybrać się na spacer wśród tropikalnych lasów. Głównym miastem jest Oranjestad z cennymi zabytkami architektury kolonialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *