Wyspy Kokosowe

Oficjalna nazwa: Wyspy Kokosowe, Terytorium Wysp Kokosowych (Keelinga)
Oryginalna nazwa: Territory of Cocos (Keeling) Islands
Stolica: West Island
Ludność: 596
Powierzchnia: 14,2 km²
Język: angielski
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów


Mapa Wysp Kokosowe
Wyspy Kokosowe mapa

Są to wyspy należące do Australii, położone we wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Klimat tam jest tropikalny i wilgotny, a ukształtowanie terenu zdecydowanie nizinne. Dominuje tam krajobraz równikowy. Wyspy Kokosowe składają się z dwóch atoli, to jest: Południowych Wysp Keelinga i Północnej Wyspy Keelinga. W skład tego pierwszego atolu wchodzi dwadzieścia sześć wysp, jednak tylko dwie z nich są zamieszkałe. Drugi atol to niezamieszkała wyspa, która układa się w kształt litery „C”.
Temperatury na Wyspach Kokosowych są wysokie, typowe dla klimatu równikowego, który tam dominuje. Równie wysoka jest wilgotność powietrza. Częste deszcze zenitalne są normą. Są to opady intensywne, ale krótkie, więc raczej nie zepsują nam pobytu w tym pięknym miejscu. Należy być uważnym w okresie od października do kwietnia, ponieważ jest to pora huraganów. Na wyspach tych nie ma zbiorników powierzchniowych, a wody gruntowe są zasolone. Jest to przyczyną ograniczonego dostępu do wody w tych rejonach.

Małe zaludnienie Wysp Kokosowych przyczyniło się do dobrego zachowania szaty roślinnej. Występuje tam wiele gatunków, a roślinność – można rzec – jest dziewicza, nie naruszona przez działalność człowieka, bądź naruszona w niewielkim stopniu. Jak można się domyślić po nazwie wysp, najbardziej popularną rośliną tam występującą jest palma kokosowa. Poza nimi uświadczyć można również paproci oraz wiele innych krzewiastych gatunków roślin tropikalnych. Wyjątkowo piękne są również rafy koralowe, które zachwycają swoją bioróżnorodnością. Otaczają one praktycznie całe Wyspy Kokosowe, ze wszystkich stron.

Niestety jeżeli chodzi o faunę Wysp Kokosowych, nie jest ona zbyt różnorodna. Nie występują tam ssaki lądowe. Zawleczone króliki, szczury i myszy przez pewien okres były tam obecne jednak wyginęły. Natomiast jest to olbrzymia różnorodność ptaków, przede wszystkim morskich. Zatem Wyspy Kokosowe są rajem dla ornitologów. Jeżeli chodzi o inne zwierzęta, bardzo bogatym w gatunki jest świat fauny morskiej. Dzięki rafom koralowym można obserwować liczne gatunki ryb i innych zwierząt, często endemicznych.

Dlaczego warto odwiedzić Wyspy Kokosowe?

Wyspy Kokosowe przyciągają przede wszystkim ze względu na rajskie widoki, jakich można uświadczyć odwiedzając ten region. Przejrzysta, lazurowa woda oblewająca piaszczyste plaże, wydaje się być niczym z widokówek jakie można obejrzeć w przewodnikach zachęcających nas do podróży. Jest to sceneria, w której chyba każdy z nas chciałby spędzić swój czas wolny, odpoczywając na hamaku zawieszonym pomiędzy dwiema palmami kokosowymi.

Dla osób, które zainteresowane są nieskazitelną przyrodą, która tworzy tropikalne formacje roślinne, idealnym miejscem do zobaczenia będzie park Narodowy o nazwie Pulu Keeling National Park. Obejmuje on jedną z wysp. Można tam obserwować roślinność, która nie została przekształcona przez człowieka. W mniejszym stopniu zwierzęta zamieszkujące ląd, natomiast nadrabiają swoją bioróżnorodnością objęte ochroną rafy koralowe. Roi się tam od wszelkiego rodzaju stworzeń morskich.

Na piaszczystych plażach, oprócz tkanych hamaków, kusi zapach kokosów. Orzechy te są przyrządzane na wiele sposobów w okolicznych, tropikalnych barkach i straganach. Jest to owoc szeroko dostępny, więc robi się z niego praktycznie wszystko. Kokosowy drink z parasolką, wypity w cieniu rzucanym przez palmę kokosową – czy ktoś wyobraża sobie lepiej spędzony czas wolny?

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *