Guernsey

Oficjalna nazwa: Guernsey
Oryginalna nazwa: Bailiwick of Guernsey, Bailliage de Guernesey, Baliwat Guernsey
Stolica: Saint Peter Port
Ludność: 65 484
Powierzchnia: 78 km²
Język: angielski
Waluta: funt guernseyski= 100 pensów
Największe miasta: Saint Peter Port, Vale, Castel, St Sampson’s, St Martin’s, St Saviour’s, St Andrew’s, St Peter’s, Forest, Torteval


Mapa Guernsey
Guernsey mapa

Guernsey to jedna z Wysp Normandzkich, które, mają status dependencji Zjednoczonego Królestwa. Choć formalnie wyspa ta nie ma statusu terytorium zależnego, w istocie nie jest niczym innym, jednak taki stan prawny sprawia, że Guernsey nie jest członkiem Unii Europejskiej. Niemniej jednak można na wyspę wjechać, posiadając jedynie dowód osobisty.

Warunki naturalne.
Wyspa zajmuje powierzchnię niespełna osiemdziesięciu kilometrów kwadratowych i leży w strefie klimatów morskich. Zachodnie wybrzeże charakteryzuje się piaszczystymi plażami, natomiast od południowej strony zastępują je wysokie na około sto metrów klify. Wschodnia część wyspy zajęta jest przez największe jej miasto, St. Peter Port. Krajobraz wyspy jest nizinny, najwyższe wzniesienie nieznacznie przekracza sto metrów nad poziomem morza.

Mała, ale piękna.
Wyspa Guernsey jest owszem, niewielka, ale też nie można jej odmówić niezwykłej urody. Pomimo niewielkiej powierzchni, ma do zaoferowania, głównie przybyszom z oby stron kanału La Manche, wiele atrakcji, zarówno o charakterze historycznym, jak też całkiem współczesnych. Wśród nich należy wymienić rzymski okręt handlowy, pierwszy kościół katolicki z przełomu trzeciego i czwartego wieku, a także akwarium La Vallette czy galerię Coach House Gallery z ekspozycją całkowicie wymienianą co miesiąc.

Guernsey to urokliwe miejsce, ale na tydzień – dwa. Przy dłuższym pobycie siłą rzeczy wyczerpują się nowe atrakcje, choć nie brak i takich osób, które mogą cały czas wracać do swoich ulubionych miejsc, bo wyspa staje się dla nich jakby drugim domem. To w dużej mierze zasługa przyjaznych mieszkańców i ogólnie przyjaznej atmosfery w tym miejscu, tym bardziej że kultura Guernejczyków stanowi ciekawą mieszankę angielskiej i francuskiej, które rzadko się ze sobą mieszają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *